APPLE’IN TARİHİ

0
1478

APPLE’IN TARİHİ

Günümüzde Türkiye’de ve dünyada telefon bazında ilk sıralarda yer alan iPhone’un kurucu şirketi Apple 1 Nisan 1976’da Steve Jobs , Ronald Wayne ve Steve Wozniak tarafından Kaliforniya’da kuruldu.  Günümüze kadar tam 15 adet ürünü piyasaya süren Apple firmasının bu kadar yaygın olması için ise gerekçeler oldukça fazla.

İlk amaç kişisel bilgisayar kitini satmaktı. Steve Wozniak bu kitleri kendisi üretti. Bu fikri gerçekleştirmek için ilk Apple’ın ilk görücüye çıktığı yer ise Homebrew Computer Club oldu.

Apple’ın şirketleşmesi ise kısa sürdü. 1 Ocak 1977’de Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın hisselerini 800 dolara sattı ve Ronald Wayne olmadan şirket kuruldu.

Şirket olarak uzun bir süre istenilen ivmeyi yakalayamasalar da iMac ile birlikte 1998-2005 yılları arasında yükselişe geçti.

Bilgisayar işinin akabinde telefon piyasasına da atılmak isteyen Apple Şirketi 2007 yılında Apple’ın ilk telefonu olan iPhone’yi çıkarttı. Tanıtımını bizzat Steve Jobs’un üstlendiği telefona ilgi büyük olunca seri halinde çıktı ve devamı geldi.

Steve Jobs Apple’ın simgesi içinse oldukça basit bir yöntem kullandı. Isırılmış bir elma. Görenler için oldukça basit görünen bu simgenin anlamı fun spirited and not intimidating’tir. Steve Jobs bu simgeyi meyve diyetindeyken aklına getirmiş ve uygulamıştır. Bu simgenin ortaya çıkısından sonra çevrede çok sayıda yanlış anlaşılma olmuştur. Bu simge hakkında Alan Turing’in intihar şekli diyerek Apple Şirketine dava açanlar bile olmuştur.

İLGİLİ HABER:  Sınırlı Süre ile Ücretsiz 4 Müthiş Ücretli iPhone Uygulaması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?