Apple’ın self servis onarım programı hakkında herşey

0

Apple; 2019’dan bu yana ABD’de bağımsız onarıcı sağlayıcısı programını deniyor.  Bu program şimdi 200’den fazla ülkede etkin. 2022 yılında da yeni ülkelerle program yaygınlaştırılmaya devam edecek. Bu program geçtiğimiz aylarda ülkemizde de Apple Self servis onarım programı olarak duyuruldu. Bu yazıda size bu konu hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Apple, cihazlarına müdahale hakkını her zaman çok sınırlı sayıda firmaya ve kişiye sunmuştur. Bu kimi zaman, yetkili servislere bile malzeme vermeme derecesine ulaştı. Ancak Apple, bu politikasından vazgeçerek cihazlarının tamirini çok daha fazla kişinin erişimine açıyor. Apple Self servis onarım programına artık hepimiz dahil olabiliriz.

Apple Self servis onarım programı nedir?

Programın ana amacı kullanıcılara kendi cihazlarını tamir etme imkanı vermesi. Bu yıldan itibaren Apple Self servis onarım programına dahil olacak müşteriler, Apple yetkili servislerinde bulunan onarım kılavuzlarına, orijinal Apple parçalarına ve tamir araçlarına erişebilecekler.

Apple bunu durup dururken yapmadı. Yıllardır dünyada tartışılan bir “Onarım hakkı” kavramı var. Apple eski onarım politikasından dolayı Amerika’da Ticaret mahkemesi tarafından uyarı almıştı. Yalnızca Apple değil, diğer teknoloji devleri de böyle onarım programları açmak zorunda kalacaklar.

Bu programla neyi tamir edebilirsiniz?

2022 ile birlikte Apple’ın kendin tamir et programı iPhone 12 ve iPhone 13 serileri için başlatılıyor. Bundan bir sonraki adım ise M1 işlemcili Mac’leri dahil etmek olacak.

Bu programda iPhone 12 ve 13 serisine ait; ekran değişimi, pil değişimi ve kamera değişimi gibi en çok talep edilen işlemler gerçekleştirilebilecek. 2022 içinde bunlara yeni parçalar da eklenecek.

Programa kimler erişebiliyor?

Şimdilik bu programa kayıtlar ülkemizde başlamadı. Ancak bu yıl içinde bu program ülkemizde de başlayacak. ABD’de 2800 kişi bu programa katıldı ve kendi onarımlarını yapabiliyorlar. Apple’ın yaptığı bir açıklamada “kendi onarımlarını yapacak kadar rahat” isteyen herkesin programa dahil olacağı vardı.

Apple bu programda sadece kişileri hedeflemiyor. Şirketleri de hedefliyor. Bizce Apple’ın esas hedefinde şirketler var. iPhone’ların şirket telefonu olarak daha çok satılması hedefleniyor olabilir. Şirketler bu programla kendi teknisyenlerine bozulan telefonları veya bilgisayarları tamir ettirebilecek.

 

Apple Self servis onarım programı nasıl çalışacak?

Apple sinakelf servis onarım programına dair tüm ayrıntıları henüz paylaşmadı. Muhtemelen Apple bu tamirler için kılavuzları hazırlıyor. Çevrimiçi tamir rehberleri hazırlanacak. Programa erişimi olan herkes eğitim alacak ve Apple’dan orijinal malzeme sipariş verebilecek. Tamir araçlarını da satın alabilecek veya kiralayabilecek.

Apple mağazası parça ve alet alabileceğiniz bir şekle kavuşacak ve 200’den fazla ürün buradan alınabilecek.

Apple’ın Amerika’da kullandığı 3 farklı servis sağlayıcı sistemi var. Bunlar:

  1. Yetkili servis sağlayıcı (Bizdeki yetkili Apple servisleri gibi.)
  2. Limitli servis sağlayıcı  (Sadece belirli onarımları yapabiliyorlar)
  3. Self servis sağlayıcı (Kendi ürünlerini tamir etmek isteyen kullanıcılar veya şirketler için.)

Amerika için yayınlanan Self Service Hesabı kullanım kılavuzunu görmek için tıklayınız.

 

Apple Self servis onarım programına katılma şartları neler?

Apple Türkiye için bu şartları açıklamadı. Ancak Amerika’da bu şartlar aşağıdaki gibi:

• Topraklanmış ESD mat
• Bilek kayışı
• El aletleri
• Barkod okuyucu

Bunların yanında mesleğinizi ve çalıştığınız şirketi de soruyorlar. Bunları gönderdikten sonra Apple hesabınıza bir kredi limiti tanımlanıyor. Oraya ödeme yapıyorsunuz. Ürün, malzeme aldıkça bu limitten alıyorsunuz.

Amerika’daki formdan bir görüntü

Bu program hakkında akla takılan bazı durumlar

Şimdilik bazı soruların yanıtlarını henüz bilmiyoruz. Bunları bu yıl içinde öğreneceğiz.

  1. Yedek parça fiyatları nasıl olacak?
  2. Tamir etmeye çalışırken cihaz daha fazla hasar alırsa ne olacak?
  3. Bu şekilde tamiri yapılan cihazların garanti durumu ne olacak?
  4. Özel telefon servisleri bundan yararlanabilecek mi?
  5. Yetkili servisler bu duruma ne diyecek?

Önümüzdeki dönemde bu soruların cevaplarını öğreneceğiz. Bu konuda yeni bilgiler aldıkça yazıyı güncelleyeceğiz.

Önceki İçerikiPhone’da Mesajlar uygulaması kapanıyor / donuyor.
Sonraki İçerikiPhone’da Yüksek Sesleri Azaltmayı Etkinleştirme
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?