Apple’ın Self Servis Mağazası Açıldı

0
72

Apple bugün Self servis mağazasını yayına aldı. Ne yazık ki şimdilik sadece Amerika’da bu mağazalar açıldı. Amerika genelindeki iPhone kullanıcıları artık buradan aldıkları parçalarla kendi ürünlerini tamir edebilecekler.

Apple’ın Self Servis Mağazası şimdilik iPhone SE

, iPhone 12 ve iPhone 14 modellerinin parçalarını satıyor. Mağazada parça ile birlikte değiştirme, tamir etme klavuzları da bulunuyor. Apple ayrıca Mac için de bu yılın sonunda Mac Self Servis hizmetini de devreye alacağını açıkladı.

apple self servis 1

Apple’ın Self Servis Mağazasında bulunan ürünler yetkili servislere verilenlerle aynı. Malzeme tamirinde kullanacağınız araçları da haftalık 49 dolara kiralayabiliyorsunuz. Bu malzemelerin içinde pres, tornavida seti, koruyucu malzemeler ve birkaç cihaz daha var. Ayrıca bu malzemeleri kalıcı olarak da satın alabiliyorsunuz.

Parça fiyatları iPhone modeline göre değişiyor. iPhone 13 Pro ekran tamir setinin fiyatı 269 Dolar. Pil değişimi seti ise 71 Dolar. Bu kısımda komik bir durum var. Çünkü Amerika’da bu işleri Apple servislerinde yaptırmak daha ucuz. Örneğin pil değişimi 69 Dolar. Ekran değişimi ise 10 dolar daha pahalı. Yani 279 Dolar. Fiyatlar bu şekilde olunca mağazanın pek bir müşterisi olmayacağını tahmin etmek güç değil.

Aslında mesele sadece bu fiyatlar değil. Ayrıca yaptığınız alışverişler için de kredi kazanıyorsunuz. Bu krediler de az değil. Örneğin; iPhone 13 ekran değişimi için 33.6 Dolar kredi kazanıyorsunuz. Pil değişimi için de 33.6 Dolar kazanıyorsunuz. Ancak bu kredileri kazanmak için eski malzemeleri Apple’a iade etmeniz gerekiyor.

Apple’ın self servis programı, Amerika’daki bazı tekelleşme davalarına karşı kendi elini güçlendirmesi için açıldı. Yani Apple aslında bu mağazaları gönüllü olarak işletmiyor. Bu yüzden Apple bu mağazaları diğer ülkelerde açmak için acele etmeyecektir. Yine de Avrupa Birliği ülkeleri kapsamında ülkemizde de bu mağazalardan yakında açılacağını düşünüyoruz.

Önceki İçerikMutlu Anlarınızdan Göz Alıcı Bir Slayt Gösterisi Oluşturun
Sonraki İçerikiPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ekranları ile ilgili yeni bilgiler var
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?