Apple’ın Satış Karnesi Açıklandı – Rekor Artış

0
83

Koronavirüs teknoloji dünyasını adeta aldı yere çaldı. Markalar üretimler konusunda sıkıntılar yaşamaya başladı. Virüs nedeniyle üretime ara veren birçok üretim merkezi var. Bu durumdan etkilenen markalardan birisinin de Apple olduğu biliniyor. Hatta etki hala devam ediyor belki de iPhone 12 tanıtımı ertelenecek.

Fakat yeni açıklanan satış verilerine göre iPhone üreticisi bu süreci başarılı bir şekilde geçiriyor. Satışlar firmanın yükseldiğini gösteriyor hem de deplasmanda yukarı doğru seyreden bir ivme var.

Apple, Çin Satışlarını Katladı

Koronavirüs etkisi sonrasında Çin’de daha çok satış elde edebilmek için Apple’ın iPhone akıllı telefonlarında indirim uyguladığı biliniyor. Yapılan bu indirimler olumlu etki göstermiş durumda. 2020 yılının ilk çeyreği olarak gösterilen ilk 3-4 aylık dilim içerisinde Apple’ın sadece 4 milyon akıllı telefon sattığı ve Çin pazarında küçüldüğü söyleniyor.

Pandemi döneminden sonra ise satışlar katlandı ve Haziran ayında toplam satış 13 milyonu buldu. 4 milyon nerede 13 milyon nerede. Satış rakamlarında 13 milyonun yakalanmasını sağlayan ise iPhone SE 2020 modeli ve Apple’ın yapmış olduğu iPhone indirimleri oldu. İndirimler sonrasında zaten belli bir noktaya kadar satışlar fırladı. iPhone SE 2020 gibi bir telefonun da ek olarak pazara sürülmesinin etkisi büyük oldu.

Apple

Bu rakamlarla beraber Apple, Çin satış hacmini %225 oranında arttırmış oldu. Bu Apple’ın yıl içerisinde %32’lik büyüme gösterdiğini gösteriyor. Ayrıca Apple’ın toplam satış gelirinin ise Çin için 9.46 milyar dolara ulaştığı da bir ek bilgi olarak paylaşıldı.

Bu sadece Apple’a özgü bir durum mu? Bunun için de bir veri var. Çin’de şu son dönem değerlendirildiği zaman, akıllı telefon satışlarının %22 oranında düşüş gösterdiği ve aslında pazarın daraldığı gözüküyor. Akıllı telefon satışları ülkede düşmüş ama Apple’ın satışları yükselmiş.

Biraz diğer markaların sorun edeceği bir konu. 🙂 Sözün kısası iPhone üreticisinin yaptığı indirimler karşılığı almış gibi gözüküyor. Peki, Apple bunu neden dünya genelinde yapmıyor? Yani neden tüm ürünleri için bir indirim sunmuyor? Türkiye’de de indirim görmek güzel olurdu. 🙂

Önceki İçerikApple Açıkladı – iPhone 12 Geç Gelecek! Peki Ne Zaman Geliyor?
Sonraki İçerikiOS Cihazlara Ücretsiz Yedekleme Uygulaması Müjdesi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?