Apple’ın Pratik Çözümler: LED Işıklı Şarj Kablosu

0
145

iPhone 8, iPhone 7s, iPhone 7s Plus ve son dönemde gündeme gelen iPhone SE 2 akıllı telefonları derken bir anda Apple denildiğinde iPhone anılmaya başlandı. Serinin 10.yılı olması ve ilk defa bu kadar çok modelin ardı ardına gelecek olması tabi ki iPhone serisini her zaman olduğundan biraz daha öne çıkarıyor ama bunun yanında Apple’ın yaptığı ilginç çalışmaları da göz ardı etmemek gerekiyor. Özellikler markanın yeni teknolojileri hakkında bilgiler veren patent görsellerinde gözden kaçan birçok teknolojik detay saklı. İşte bu detaylardan bir yenisi daha geçtiğimiz gün yayınlanan patent görselleriyle ortaya çıktı. LED ışıklı şarj kablosu geliyor.

Apple Özel Teknoloji Benzerlerinden Çok Farklı Olacak

LED ışıklı şarj kablosu dediğimiz zaman akla birçok ürün geliyor. Apple, Samsung gibi firmaların dışında merdiven altı üretim şeklinde bilinen yan sanayi üretimle bu alanda ortaya çıkmış birçok ürün var. LED ışık bir yana dursun bu alanda fosforlu şarj kablolarını bile gördük. Fakat Apple’ın yeni LED ışıklı şarj kablosu çok daha farklı olacak.

Apple LED ışıklı şarj kablosu

En azından marka burada farkını gösteriyor diyebiliriz. Patent görsellerine göre yeni teknolojide özele bir sistem kullanılacak. Kablo telefona bağlandığında ışıklandırma sistemi akıllı ışık sistemine dönüşecek. Sadece LED ışıkların bildirimleriyle telefonunuzun şarj durumunu, telefonun uyku modunda olup olmadığını, tam şarj için gereken sürenin ne kadar olduğu gibi bilgiler kullanıcılar sunulabilecek. Peki bu nasıl sağlanacak?

Apple LED Işıklı Şarj Kablosu Nasıl Bir Sisteme Sahip?

Bu bildirim özelliklerini kullanıcılara sunmak için kablolarda özel bir teknoloji kullanılacak. Kabloların içerisine yerleştirilen çipler sayesinde anlık durum algılanıp doğrudan kullanıcıların şarj bilgisi alması sağlanacak. Bu bilgi ise farklı renkler ile sunulacak.

Mesela örnek vermek gerekirse telefon uyku modundayken şarja taktıysanız mavi LED ışık, eğer kapalıyken şarja taktıysanız kırmızı LED ışık gösterilecek. Daha birçok farklı özelliği olacağı düşünülen yeni şarj kablolarının ne zaman piyasaya çıkacağı ise tam bir karmaşa. Şu an için patent görsellerinin dışında bir detay elde edilmiş değil.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?