Apple’ın iOS 11 İçin Jailbreak Topluluğundan Kopyaladığı 13 Özellik

1
103

Apple, her yıl mobil cihaz serisi için önemli bir güncelleme yayınlıyor. Şirketin en yeni işletim sistemi iOS 11 de geçtiğimiz günlerde WWDC 2017'nin açılışında tanıtılan önemli güncellemelerden biri odlu. Tanıtımda Apple'ın iOS 11'deki bazı yeni özellik fikirlerinden birçoğunda, bir kez daha ironik şekilde jailbreak topluluğundan esinlendiği ortaya çıktı. Yazımızda bu sonbaharda piyasaya sürülecek olan iOS 11'in, daha önce Cydia'da var olan 13 yeni özelliğine değineceğiz.

#1. Özelleştirilebilir Denetim Merkezi

iOS 11 denetim merkezi

iOS 11, iPhone yada iPad'inize özelleştirilebilir Denetim Merkezi özelliği kazandıracak. Bu yeni özellik sayesinde Denetim Merkezi'ndeki öğeleri gizleyebilir veya gösterebilir ve cihazınıza herhangi bir jailbreak uygulamadan beğenenize göre yeniden düzenleyebilirsiniz.

Bu özellik, Denetim Merkezi bölümlerini gizlemenize veya göstermenize olanak tanıyan Cydia'nın CChide uygulamasını kullananlar için yeni sayılmayacak. Ancak Apple'ın uygulaması daha temiz ve daha fazlasını sunuyor olacak.

#2. Cihaz Ekranını Kaydetme

iOS 11 ekranı kaydetme

iOS 11, Denetim Merkezi'ndeki bir düğmeye basarak ekranınızı cihazın kendisinden kaydetmenizi sağlacak.

Ekranı kaydetme özelliği, Apple bu özelliği macOS'un QuickTime uygulaması aracılığıyla ektinleştirene kadar, hali hazırda jailbreak yapılmış cihazlarda zaten kullanılabiliyordu. Üstüne üslük iPhone veya iPad'inizin ekranını kaydetmek için bir Mac'a sahip olmanız gerekiyordu. Bu nedenle herkes için kullanılabilir bir özellik değildi.

#3. Önemli Notların Sabitlenmesi

iOS 11 önemli notların sabitlenmesi

Apple, iOS 11'de Notlar uygulamasına birçok yeni özellik ekledi. Bunlar arasında en önemlilerinden biri de istediğiniz notları sabitleyebilecek olmanız. Böylece sizin için önemli olan notları diğerlerinden kolayca ayırt edebileceksiniz.

Bu özellik size tanıdık geliyor olabilir, zira Thunderbird olarak adlandırılan bir jailbreak özelliği, bu işlemi iOS 10 cihazlarda etkinleştirebilmeyi sağlıyordu.

#4. Kontrol Merkezi "Hücresel Veri" Geçişi

iOS 11 hücresel veri geçiş özelliği

Apple, ilk kez cihazı uçak moduna almadan tüm hücresel veri seçeneklerini kapatma ve hücresel veri seçenekleri arasında geçiş yapma özelliğini Kontrol Merkezi'ne getiriyor. Hücresel erişim gerekmediğinde, pil tasarrufu yapmak ve internet kotanızı korumak için mükemmel bir özellik.

Jailbreak topluluğu daha önce, CCDataMore uygulaması ile Kontrol Merkezi'ne yeşil bir geçiş düğmesi ekleyerek hücresel veri geçiş özelliğini iOS'a getirmiş ve kullanıcıların bu ihtiyacını karşılamıştı.

#5. Siri ile Dil Çevirisi Yapma

iOS 11 Siri ile çeviri yapma

Apple, iOS 11 ile birlikte Siri'ye yeni akıcı sesler, müzik odaklı komutlar, hazırcevap şakalar ve kişilik gibi birçok yeni özellik ekledi. Ancak Siri'ye eklenen en dikkat çekici özellik dil çevirisi oldu.

Kullanıcıların uzun zamandır istekleri bu özellik, daha önce jailbreak topluluğu tarafından yapılmıştı. Sadece birkaç yıl önce piyasaya sürülen Lingual adlı eklenti ile Siri'nin kelimeleri bir diden diğerin çevirmesi mümkün oldu.

Bu özelliği App Store'dan üçüncü taraf uygulamarı kullanmaya gerek duymadan, cihazın standart özellikleri ile kullanıma sunmak takdire şayan olsa da, jailbreak topluluğu bu özellik için kesinlikle ilham kaynağı oldu.

#6. QR Kod Tarama

iOS 11 QR kod tarama özelliği

Android cihazların her zaman desteklediği, iOS kullanıcılarının ise App Store'daki üçüncü taraf uygulamalar ile kullanabildiği QR kod tarama özelliği iOS 11 ile birlikte sorun olmaktan çıkıyor.

QR kod tarama özelliği, Apple'ın sonbaharda piyasaya çıkartacağı iOS 11 ile birlikte Kamera uygulamasına entegre bir şekilde gelecek.

Geçmişte, NativeQR gibi jailbreak uygulamaları QR kod tarama özelliğini Kamera uygulamasına entegre ederek kullanmayı mümkün kılıyordu. Bu nedenle Apple'ın bu özelliği Kamera uygulamasına entegre etme fikrinde kısmen de olsa jailbreak topluluğundan ilham aldığı söylenebilir.

#7. Uygulama Simgeleri Sayfalar Arasında Toplu Aynı Anda Taşıma

iOS 11 uygulama simgelerini taşıma

Bilindiği üzere, iPhone'un Ana ekranını düzenlemek isteyen herkes "jiggle" moduna geçmek ve her bir uygulama simgesini ayrı ayrı tek tek taşımak zorundaydı. iOS 11 bunu iki yolla değiştiriyor.

Bu özelliği kullanmak için artık "jiggle" moduna girmeniz gerekmediği gibi, aynı zamanda birden fazla uygulama simegesini bir sayfadan diğerine aynı anda taşıyabilirsiniz.

Özellik, jailbreak topluluğunun ürünleri olan MulticonMover veya MultiActions gibi jailbreak uygulamalarının yaptığı gibi Ana Ekran düzenleyiciyi eskisinden daha üretken ve daha hızlı hale getirecek.

#8. Fotoğraflar Uygulamasında Animasyonlu Gifleri Görüntüleme

iOS 11 Gif görüntüleme

Apple'ın Fotoğraflar uygulaması, animasyonlu GIF'leri hiçbir zaman desteklemedi. Daha doğrusu GIF'leri hareketsiz olarak gösterdi. Apple, GIF severleri heyecanlandıran bu özelliği iOS 11'le birlikte kullanıma sunuyor.

Ancak GIFViewer olarak adlandırlan bir jailbreak uygulaması, birkaç yıldan bu yana iPhone'larda ve iPad'lerde bu özelliği kullanıma açmıştı.

#9. Sistem Çapında Bir 'Karanlık Mod' Uygulamak

iOS 11 karanlık mod

Apple tarafından "Karanlık Mod" olarak adlandırılmasa da, iOS 11'de güncellenmiş bir renk ters çevrim ayarı varmış gibi görünüyor.

Bu özellik, Noctis ve Eclipse olarak bilinen iki jailbreak uygulamasının kötü bir melezi olmuş diyebiliriz.

iOS 11'in karanlık modunun jailbreak uygulamasının "erişilebilirlik" özelliğinden ilham alıp almadığına bakılmaksızın, Noctis'e oldukça benzediğini ve estetikten hoşlanan normal iOS 11 kullanıcılarının bile yararlanabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

#10. Kontrol Merkezi "Düşük Güç Modu" Geçişi

iOS 11 düşük güç modu

Düşük Güç Modu güç tasarrufu yapmak istediğinizde çok kullanışlıdır, ancak geçiş anahtarı iPhone Ayarları'nın derinlerine gömüldüğünden bu özelliği manuel olarak açmak her zaman çok zahmetli bir işlem olmuştur.

iOS 11 ile birlikte Kontrol Merkezi'ne güç tasarrufu yapmanızı kolaylaştıran bir geçiş düğmesi eklendi.

Bu özellik, kısa bir süre önce piyasaya sürülen ve iOS 10'a Kontrol Merkezi'nden "Düşük Güç Modu"na geçiş sağlayan CCLowPower uygulamasını kullananlara tanıdık gelecektir.

Tabii jailbreak uygulamasının bu özelliği etkinleştirebilmesine olanak sağlayan şeyin, Apple'ın iOS 10'a geçiş düğmesi için önceden koyduğu kod olduğunu belirtmek gerekir. Yani bu özellik aslında vardı ama kullanıcılara gizlenmişti.

#11. Tek Elle Kullanılan Klavye

iOS 11 tek el klavye

iOS 11'deki dikkat çekici yeni özelliklerden biri de, jailbreak topluluğunun sonsuz okyanusundan türetilmiş gibi görünen "tek elle kullanılan klavye" özelliği.

Apple'ın en büyük iPhone'ları, bu günlerde akıllı telefonlar için oldukça tipik olan hem 4.7 inç hem de 5.5 inç ekran boyutlarına sahip. Yine de daha küçük elleri olan birinin kavramayı kaybetme ve ahizeyi bırakma korkusu olmadan rahatlıkla tek elle yazmaları için oldukça büyük. Tek elle kullanım için en ideal ekran 4 inçlik ekrandır. Apple tek elle kullanılan klavye özelliğini bu boyuttan esinlenerek tasarlamıştır.

Bu özellik, iOS arayüzünü 4 inçlik bir cihazın boyutuna küçülten ve tek elle daha kolay kullanım için ekranın bir tarafına kaydıran OneHandWizard adlı jailbreak uygulamasının yaptığına benziyor. Ancak jailbreak uygulaması tüm arayüzü küçültürken, Apple sadece klavyeyi küçültmeyi tercih etmiş.

#12. AirPod Hareketlerini Özelleştirme

iOS 11 AirPods özelleştirme

iOS 11, AirPods'a dokunmaya dayalı hareketleri kişiselleştirmeye olanak tanıyan yeni özellikler getiriyor. Bu, maksimum kontrol için sol ve sağ AirPods için farklı hareketler oluşturabileceğiniz anlamına geliyor.

Apple bu fikri muhtemelen bir süredir planlıyordu. Ancak jailbreak topluluğu AirPods hareketlerini özelleştirebilmeye olanak tanıyan bir yol üzerinde çalışıyordu. Bu nedenle Siliqua adlı jailbreak uygulamasının betasını kullananlar bu özelliği hemen tanıyacaktır.

#13. Ses Seviyesi Ayar Çubuğu

iOS 11 ses seviyesi ayar çubuğu

iPhone ve iPad'lerde ses seviyesini değiştirdiğimizde ekranın ortasında çıkan ayar çubuğu, video izlerken ya da oyun oynarken kullanıcılar için can sıkıcı bir sorun olmuştur.

iOS 11, tam ekran video ya da oyunları kesintiye uğratan bu sorunu, hem dikey hem de yatay yönde çalışan ses seviyesi ayar çubuğu ile çözüyor.

Jailbreak topluluğu, ses seviyesi ayar çubuğunu ekranın istediğiniz yerine yerleştirebilmenize olanak tanıyan StatusHUD ve Sonus gibi uygulamalar ile bu sorunu çoktan çözmüştü.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?