Apple’ın Çin Satışlarında Yeni Rekorlar Geldi

0
90

ABD ile Çin arasında yaşanan ticari savaşın etkileri sürüyor. Ekonomik savaşın özellikle teknoloji devlerini etkilediğini görüyoruz. İlk olarak ABD’nin Huawei markasını kara listeye aldığını görmüştük. Huawei akıllı telefonlarında casusluğa neden olacak bazı detayların olduğunu belirten yetkililer bu konuda bir düzenleme yapmış ve marka kara listeye alınmıştı. Hemen sonrasında Huawei’nin ABD’li firmalarla da çalışması engellenmişti. Bu noktada Çinli marka kendi ülkesine yönelmiş ve Çin pazarını tamamen eline geçirmeye yönelik adımlar atmıştı.

Bu durumun Çin genelinde iPhone satışlarını düşürmesi bekleniyordu. Huawei’nin öne çıkacağı ve Çin genelinde iPhone akıllı telefonlarının satışlarının düşeceği konusunda genel bir yorum vardı. Fakat gelen son bilgiler durumun böyle olmadığını gösteriyor.

Apple İle Xiaomi

iPhone Satışlarında Artış Yaşandı

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının sonrasında iPhone satışlarının %10 civarında düşeceği düşünülüyordu. Fakat yeni iPhone modellerinin durumu değiştirdiği görülüyor. iPhone 11 serisinden sonra satışların beklentileri geçtiği ortaya çıktı. Bloomberg tarafından paylaşılan habere göre Çin genelinde Apple’ın yeni akıllı telefonlarının satışları %18.7 oranında bir artış gösterdi.

Bu artışla beraber markanın Çin genelinde 3.18 milyon adet akıllı telefon satışını yakaladığı da belirtildi. Eylül ve Ekim ayı içerisinde geçen seneye göre %6’lık bir büyümede gösteren Apple’ın Çin pazarında beklentilerin çok daha üzerine çıktığını söylemek lazım.

iPhone Çin

Apple’ın satışları için genel olarak Çin pazarının oldukça önemli olduğunu da söylemek gerekiyor. Çin tüm akıllı telefon pazarında en önemli adreslerin başında yer alıyor. Bu alanda en büyük pazar olmasının yanında Apple için de kendi ülkesinin hemen sonrasında gelen ikini büyük adres. Böyle değerlendirildiği zaman, satışların yükselmesi markanın ilk hedefi.

2019 yılı verilerine bakacak olursak geçtiğimiz yıl Çin genelinde 389 milyon akıllı telefon satıldı. Bu rakam bile ne kadar büyük bir pazarla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Tabii ki Apple’ın satışlarının yükselmesi, bu pazardaki payını arttırması Huawei yarışında markanın öne geçmesini sağlayacaktır. Tüm bu süreçte etkili olan ve satışları arttıran ise iPhone 11 akıllı telefonları oldu.

Önceki İçerikYeni Apple Pencil Yolda
Sonraki İçerikApple Akıllı Bataryalı Kılıfları Ücretsiz Değiştiriyor
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?