Apple’ın Aldığı Kararlar Tedarikçilerini Zor Soktu

0
38

Akıllı telefon üreticilerini artık yeni model akıllı telefonlarında kullandıkları teknolojilerle fark oluşturmaya çalışırken bir yandan da kullandığı teknolojilerin maliyetini düşürmek ve fiyat rekabeti içerisine girmek içinde çalışmalar yapmaya başladı. Fiyat rekabetine girmek için atılacak en önemli adımlardan biri ise akıllı telefon üreticilerinin parça tedarikleri için firmalarla yaptığı anlaşmalar gösteriliyor.

Firmaların akıllı telefonlara sağladığı parçalar ne kadar ucuz maliyetle sunulursa haliyle akıllı telefonlarda o kadar daha düşük bir bütçeyle oluşturulmuş oluyor. Dünya devlerinden biri olsa da Apple içinde bu durum aynen geçerli olarak gösterilmekte. Hatta gelen iddialara bakacak olursak artık Apple dışarıya tamamen para ödemeyi kesmek istiyor.

Imagination Technologies İle Anlaşma Son Bulacak

Daha önce bu şekilde dışa bağımlılığını azaltarak maliyetlerini düşürmek için adımlar atan Apple’ın iPhone 5 serisinden sonra kendi A serisi işlemcilerini üretmeye başladığı ve bir nevi kendi tedarikçisi olduğunu gördük. Aldığı kararla beraber ciddi orana başarılı bir mali düzenleme yaptığı öğrenilen markanın şimdide aynı çalışmayı grafik birimlerinde yapması bekleniyor. Şu an mevcut grafik birimlerini Imagination Technologies tedarikçisinden alan Apple’ın çok kısa bir süre önce artık grafik birimlerini de kendisinin üreteceği açıklanmıştı bile.

Hatta markanın şimdiden denemelere geçtiği sadece 2 yıl içerisinde tamamen kendi grafik birimleriyle akıllı telefonlarını sunacağı haberlerini belirtmiştik. Şimdi ise bu haberlerin etkisi ortaya çıktı. Son açıklanan bilgilere göre sadece grafik biriminin değişeceğinin açıklanması grafik birimi tedarikçisi Imagination Technologies firmasının sıkıntıya girmesine neden oldu.

Imagination Technologies Hisseleri Çakıldı

Firmanın en büyük müşterisinin Apple olması ve genel gelirlerin %60’lık bir kısmının Apple’dan gelmesi Imagination Technologies için Apple’ın çok önemli olduğunu gösteriyor. Fakat son atılan adımlar sonrasında firmanın genel değerlerinde sıkıntılar yaşandığı belirtiliyor.

Imagination Technologies

Apple henüz bırakma kararını açıklamadan sadece kendi ekran birimi üretimine geçilmesinin açıklaması bile Imagination Technologies hisselerini bir anda dibe vurdurdu. Bir yandan mali zorluklarla karşı karşıya olduğu da belirtilen firmanın yavaş yavaş küçülmelere gideceği bile söyleniyor. Apple’ın kararı uygulamaya girdiğinde firma tamamen iflas durumuyla karşı karşıya bile kalabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?