Apple’dan Yeni İki Faktörlü Apple Kimliği Doğrulama Sistemi

1
1295

Dün geliştiriciler için yayımlanan iOS 9 ve OS X 10.11 El Capitan’ın 3. beta sürümleri ile Apple, yeni iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini kullanıma sundu.

Yeni iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi cihazların daha güvenilir olması için doğrulama kodlarını farklı yöntemler kullanarak alıyor. Apple‘ın mevcut iki adımlı doğrulama sisteminden farklı bir çalışma yapısına sahip. Apple’ın deyimi ile “daha akıcı bir kullanıcı deneyimine” sahip.

Geliştirici merkezinde paylaşılan detaylara göre, yeni iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi mevcut iki adımlı doğrulama sistemine benzer bir şekilde çalışıyor. iOS 9 veya El Capitan‘ı kullanarak herhangi bir cihazda oturum açmak istenildiğinde diğer cihazınızı Apple kimliğiniz ile bağlantılı hale getirerek güvenilir bir cihaz olarak tanıtıyorsunuz ve doğrulamak için bu cihazınızı da kullanabiliyorsunuz.

Apple, iOS 9 ve OS X El Capitan’ın beta kullanıcılarına ve eski iki adımlı kimlik doğrulama kullanıcılarına “en iyi deneyim” için yeni iki faktörlü kimlik doğrulama sistemini öneriyor. Eğer ki iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirirseniz, Mac ve Windows üzerinde iTunes satın almalarınızda şifrenizin sonunda 6 basamaklı bir kod talep ediliyor. Bu 6 basamaklı kod otomatik olarak iOS 9 veya OS X El Capitan cihazınıza/cihazlarınıza gönderiliyor.

İlk 2013 yılı Mart ayında tanıtılan iki adımlı doğrulama, Apple Kimliği‘nin güvenliğini arttıran isteğe bağlı bir sistemdi. İlk tanıtımından beri iCloud, iMessage ve FaceTime gibi çeşitli hizmetleri kapsayacak şekilde iki adımlı kimlik doğrulamasının genişletilmesi için çalışmalar yapıldı.

Mevcut iki adımlı doğrulama sistemi ile kurtarma anahtarına veya güvenilen cihaz / güvenilir telefon numarası ya da bir Apple kimliğinize erişmeniz gerekiyor. Bunlara erişiminiz yoksa yapabilecekleriniz oldukça kısıtlı ve verilerinizi körü körüne kaybedebiliyorsunuz.

Yeni iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi sayesinde, Apple’ın müşteri destek ekibi kullanıcıların güvenilir cihazına/cihazlarına veya telefon numarası/numaralarına erişememe durumlarında Apple Kimliklerini kurtarmak için yardımcı olabiliyor.

Eğer oturum açmada sorun yaşıyor ve parolanızı sıfırlayamıyorsanız veya doğrulama kodu alamıyorsanız, hesap kurtarma isteyerek hesabınıza erişim alabilirsiniz. Basitçe bir metin mesajı ya da daha önce doğrulanmış telefon numaranız aracılığı ile sesli arama alabilirsiniz. Apple en kötü durumlarda bile isteğinize binaen talebinizi gözden geçiriyor ve Apple Kimliği’nizi kurtarmanız için hazır olduğunda verilen numaradan sizinle irtibata geçiyor. Otomatik mesajla gerekli adımları tamamladıktan sonra hesabınıza tekrar erişim kazanmak için iforgot.apple.com sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Hesap kurtarma sizin talebiniz doğrultusunda birkaç gün ya da daha uzun sürede doğrulanabiliyor. Ancak ne olursa olsun mümkün olan en kısa süre içerisinde hesabınızı geri almak için tasarlanmış durumda.

Apple tarafından da belirtildiği gibi iOS 9 ve OS X El Capitan’ın son beta sürümü (Beta 3) kullanıcıları hemen yeni iki faktörlü kimlik doğrulama sistemine erişim sağlayabilecek. Ama Apple iOS 9’un ve OS X 10.11 El Capitan’ın final sürümüne kadar yavaş yavaş ilave testler yapmaya devam etmeyi planlıyor.

1 YORUM

  1. Apple parmak izi okuyucuyu 5s le birlikte kullanmaya başladı. Ama internette okuduğum bir kaç habere göre özellikle suyun altında fazla kalındığında buruşan parmak derisini, ya da nemli deriyi algılamada zorlanıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?