Apple’dan WİFİ Güvenlik Güncellemesi

0
75

İnternet dünyasında güvenlik tehditleri her geçen gün biraz daha artış göstermeye başladı. Son yıllarda fidye virüslerinin büyük sıkıntılara neden olduğu internet dünyasında, bu kez ortaya çıkan açık ise kullanıcıları epey bir zor durumda bırakacak. Öyle ki bu kez küresel çapta, tüm cihazları etkileyen bir açık ortaya çıktı. Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan ve WİFİ ağlarının güvenliğini anında geçersiz kılan açığa KRACK adı verilmişti. WPA2 korumasında ortaya çıkan sorun sonrasında bulunan açık tüm dünyada gündem olmuştu. Konu hakkında çalışmalarını yapan ilk firma ise Apple oldu. Elini çabuk tutan teknoloji devi tüm cihazları için bir güncelleme yayınladı.

Apple’ın Önlemleri Hazır

Cihazlarında kullandığı yazılımlarını WİFİ açığı nedeniyle güncellediğini açıklayan Apple, tüm işletim sistemleri için bir düzenleme yaptı. iOS, WatchOS, MacOS, TvOS işletim sistemleri için yayınlanan mini düzenleme, şu an için beta sürümlerinde yayınlandı.

Kullanıcıların bilgilerini korumak ve Apple cihazlarına sızmayı engellemek için yapılan düzenlemenin beta sürümlerinde denenmesinin de bir nedeni var. İlk neden Apple’ın açığı tam olarak kapatmak istemesi. Teknoloji devi bu noktada işini şansa bırakmak istemiyor gibi gözüküyor. Öyle ki yeni düzenlemede bir sorun çıkacak olursak, sistemin tamamen değiştirilmesi gündeme gelebilir.

WİFİ açığı

İkinci neden ise düzenleme sonrasında başka bir güvenlik açığının ortaya çıkmaması. Kısacası Apple bu açığı kapattıktan sonra bir daha gündeme gelmesini istemiyor gibi gözüküyor. Haliyle önemli düzenlemelerin devam edeceği ve yeni sürümlerle beraber herkese açık güvenlik güncellemelerinin yayınlanması bekleniyor. iOS için bu güncellemeyi iOS 11.1 sürümüyle göreceğimizi de ekleyelim. Diğer işletim sistemleri içinde ilk büyük güncelleme sürümünde beklentiler var ama kesin olmadığı için doğrudan gelecek diyemiyoruz.

İlginizi Çekebilir: iMac Pro Performans Testi Beklentileri Karşıladı

İLGİLİ HABER:  5 Farklı Renk ile iPhone 12 Görüntülendi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?