Apple’dan randevu almanın yolları

Apple Akasya AVM ve Zorlu Store randevusu nasıl alınır? Apple yetkili servislerinden randevu alma yöntemleri

0
25283

Apple randevusu almak konusunda birçok Apple kullanıcısı sorun yaşıyorlar. Aslında bu sorunu aşmanın yolları da yok değil. Bu yazımızda Apple’dan randevu almak isteyenlerin izleyecekleri yollar hakkında bazı önerilerde bulunacağız.

Apple’dan randevu almak. Ama hangi Apple?

Apple Türkiye’de 2 farklı şekilde servis hizmeti veriyor.

1- Doğrudan Apple’ın kendi verdiği servis hizmeti: Apple Retail Store

Türkiye’de 2 tane Apple Retail Store var. Bunlar;

  • Apple Akasya Retail Store
  • Apple Zorlu Retail Store

Bu iki Apple yetkili servis merkezlerinden randevu almak çok zor. Randevusuz da kabul etmiyorlar. Bunların dışında ki Apple yetkili servislerinden randevu alma konusunda ise bir sorun bulunmuyor.

2- Apple yetkili servisleri

Türkiye’de birçok şehirde Apple yetkili servisi var. Apple Retail Store’larda ki tüm işlemleri için bu yetkili servislerde de yapabiliyorsunuz. Ama birkaç farklılık da yok değil. Konumuzda bunlara da değineceğiz.

Bakınız: İl il Apple yetkili servis listesi

Retail Store’mu yetkili servis mi? Ne fark var?

Apple servislerinden hizmet almadan önce bu ikisi arasında ki farkı anlamak gerekiyor. Kolay anlaşılması açısından madde madde yazalım:

#1 Bulunduğunuz il İstanbul değilse Retail Store’ları unutun. Size en yakın Apple yetkili servisinden randevu alın. Retail Store’lar gönderi ile ürün kabul etmiyorlar. Yani elden cihazınızı teslim etmekten başka şansınız yok. İstanbul’a giderim ve elden teslim ederim derseniz olabilir.

#2 İstanbul’da yaşayanlar Retail Store’lara cihazlarını teslim edebilirler. Bunun için randevu almanız şart. Apple’dan nasıl randevu alacağınızı da konunun ileri kısımlarında anlatacağız.

#3 Apple’ın servis ücretleri ve işleyişi kesindir. Bellidir. Fiyatlar için tıklayın. Bu fiyatlar Retail Store’lar için kesin olmakla birlikte diğer Apple yetkili servislerinin bunlara ek +50 TL -100 TL koyduğunu duyuyoruz. Ama bunu önceden servisle de görüşerek, fiyat konusunda pazarlık yapıp, Retail Store’larla aynı seviyeye çekebilirsiniz. 

#4 Sorununuz garanti kapsamında ise ve cihazınızda kullanıcı hatası yoksa ücret ödemezsiniz. Bu Retail Store’larda da diğer yetkili servislerde de değişmez.

#5 Sorunun ne olduğuna bağlı olarak yapılacak işlem ve süresi değişebilir. Örneğin;

  • Pil değişimini her yer 30 dk-1 saat arasında yapıyor.
  • Yazılımsal sorun gidermeyi de 30 dk-1 saat arasında yapıyor.
  • Sorun cihaz değişimi ile sonuçlanacaksa işler değişiyor. Apple Retail Store’lar aynı gün, 1 saat içinde size yeni bir iPhone/iPad veya artık cihazınız neyse- verirken, diğer yetkili servisler eski cihazınızı İstanbul’a (Retail Store’lara-onarım merkezi) yolluyor. Cihaz değişimine onlar karar veriyorlar. Yeni bir cihazı yetkili servise gönderiyorlar. Onlar da size veriyor. Yani süreç uzuyor. (1 hafta -10 gün arasında genellikle)
  • Cihaz değişimi olmazsa bile parça değişimi için de cihazınız onarım merkezine gönderiliyor. Apple yetkili servisleri parça değişiminde de oldukça zayıflar maalesef. Bir çok basit tamirat için de İstanbul’da bulunan onarım merkezlerine (retail store) gönderiyor.

Sanırım yukarıda ki 5 madde size cihazınızı hangi servise vermeniz gerektiği konusunda fikir verdirmiştir.

Apple yetkili servislerinden nasıl randevu alınır?

Eğer Apple cihazınızı yetkili servislere götürmeyi düşünüyorsanız öncelikle randevu almalısınız. Birçok ilde randevusuz da kabul ediyorlar. Yoğunluğa bağlı bu durum. Ama öncelikle randevu almanızı tavsiye ederiz. Bunun için 2 seçeneğiniz var:

  1. Apple müşteri hizmetleri üzerinden randevu alma
  2. Apple web sitesi üzerinden randevu alma
  3. Doğrudan yetkili servisi arayarak randevu alma
  1. Apple müşteri hizmetleri üzerinden randevu alma

0216 282 15 11 nolu telefon numarası Apple müşteri hizmetlerine ait. Bu numarayı arayarak, destek elemanına sizin için randevu ayarlamasını rica edebilirsiniz.

2. Apple web sitesi üzerinden randevu alma

Bu linke tıklayarak, Apple web sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz. Önce cihazınızı seçin. Sonra sorunu seçin. Onarım için getirin kısmına tıklayın. Daha sonra da Apple kimlik bilgilerinizi girin. Size randevu alabileceğiniz yerleri gösteren bir ekran açılacaktır.

En son size uygun bir saati seçtikten sonra Apple’dan randevu alma işleminiz bitmiş olacaktır. Ekran resmine bakarsanız Ankara’da hemen o saate randevu almak mümkün görünüyor. O halde randevusuz da gitseniz sorun olmayacaktır. Tabi hafta içi olmasının da bunda etkisi var.

3. Doğrudan yetkili servisi arayarak randevu alma

Her Apple yetkili servisinin web sitesi. var. Bu sitelerin iletişim kısımlarından veya bize ulaşın kısımlarından onlara ulaşabilirsiniz.

 

Apple Retail Store’lar (Akasya ve Zorlu )nasıl randevu alınır?

Apple’dan randevu almak zordur derler. İşte esas zorluk burada başlıyor. Az önce hem Akasya hem de Zorlu için randevu sorgulaması yaptım. İkisi de 5 gün dolu. Yine de bu konuda yapılabilecek bazı şeyler var:

1- Randevu sisteminden sık sık kontrol edin. Birisi randevusunu iptal edince hemen siz onun yerini alabilirsiniz. 5 dakika’da 1 kontrol edin.

Kontrol etmek için direk linkleri aşağıda:

Zorlu: https://concierge.apple.com/geniusbar/R583/tr_TR
Akasya: https://concierge.apple.com/geniusbar/R588/tr_TR

2- Randevu almak için gece 12’yi beklemeniz gerektiği konusunda söylentiler de var. Bunun ne kadar geçerli olduğunu bilmiyorum. Ama denemeye değer olduğunu düşünüyorum.

3- Randevu satanlar bile var. Ama bunlardan randevu satın almak pek de mantıklı değil açıkçası. Yine de beklemek istemiyorsanız, bu da bir seçenek.

4- Sabah erkenden gidip sıraya girenler var. Sonuç da alıyorlar. Bu konuda gelen bir yorum şu şekilde:

 “Cumartesi günü Akasya avm deki Apple mağazasına randevusuz, sabah erkenden gittim. Sıraya girip kayıt yaptırdım. 1.5 saat sonra sıram geldi işimi hallettim”

Eğer eviniz yakınsa bunu bir deneyin. Bize de yorum olarak yazın. Buraya ekleyelim.

 

Önceki İçerikA12 İşlemcilerinin Üretimi Hız Kazandı
Sonraki İçerikApple Watch nasıl kalibre edilir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?