Apple’dan MacBook Kullanıcılarına Önemli Uyarı

0
331

Veri gizliliği, yaşadığımız yüzyılın en büyük sorunu. Veri gizliliği konusu o kadar çok gündeme gelir oldu ki kullanıcılar yavaş yavaş kendi önlemlerini almaya ve bu konuda bilinçlenmeye başladı. Alınan önlemler içerisinde ne kadar gerekli olduğu hala tartışılan öyle bir tanesi var ki Apple bunun için bir uyarı yayınlamaya bile karar verdi.

Apple’ın uyarı yayınlamasına neden olan bu önlem, laptop kameralarının kapaklı aksesuarlarla kapatılmasını içeriyor.

Bakın: Apple Silicon İşlemcili MacBook Modelleri Netleşti

Apple: “MacBook Ekranlarınız Kalıcı Hasar Görebilir!”

Kameraları kapatmak için üretilen bazı özel aparatlar var. Kameranın üzerine yerleştirdiğiniz bu aparatları, kamera kullanacağınız zaman açıp, kullanmadığınız zaman kapatabiliyorsunuz. Başta bunda ne sorun var diyebilirsiniz.

Ama aslında öyle değil. Bilgisayarların ekranları bu kapaklara göre hazırlanmıyor. MacBook modelleri de buna dahil. Ekranın kapatıldığı zaman klavye ile arasında oluşacak boşluk hesaplanıyor ve tasarım buna göre yapılıyor.

Fakat kameraları kapatmak için kullandığımız kapaklar, dengeyi tamamen bozuyor. Sonuçta ekranı kapattığınız zaman, kapak klavyeye temas ettiğinden ekran camında kalıcı hasarlar, çatlamalar meydana gelebiliyor.

MacBook

İşte Apple’ın uyarısı da bunu içeriyor. Firma bu kapakların kullanılmaması konusunda kullanıcıları uyarıyor. Ayrıca bu kapakların ekranda kalıcı hasarlara neden olduğu gibi ortam ışığı sensörünü de etkilediği söyleniyor.

Ortam ışığı sensörüne bağlı olarak çalışan True Tone teknolojisi ve otomatik parlaklık ayarı özellikleri de hatalı çalışıyor. Siz ortam ışığı sensörünün üzerini kapatırsanız, sensör ışık seviyesinin düştüğünü algılar ve ekran parlaklığını kısar değil mi?

İşte tüm bu olumsuzluklara karşı Apple’ın kullanıcıları kamera kapaklarına karşı uyardığını görüyoruz. Firma kapak kullanmak yerine kamera gösterge ışınının kontrol edilmesini ve böylece kameranın açık olup olmadığının anlaşılması öneriyor.

İllaki kamerayı kapatmak isteyenler için de Apple’ın bazı önerileri var. Kamera kapağından vazgeçmek istemeyenler 0.1 mm kalınlığında bir kamera kapağı kullanmalılar. Apple’ın önerisine göre bunun üzerinde çıkmak, ekranı kapattığınız zaman, klavyenin baskı yapmasına neden oluyor. Ayrıca kullanılacak olan kapakların arka kısmında herhangi bir yapıştırıcı malzeme olmaması lazım.

Önceki İçerikApple Silicon İşlemcili MacBook Modelleri Netleşti
Sonraki İçerikiPhone 12 Batarya Kapasitesi Belli Oldu – İşte Yeni Bataryalar
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?