Apple’dan Güvenlik Açıklaması Geldi

0
500

Geçtiğimiz günlerde FBI, Apple’a bir mahkeme kararı göndermişti ve bu mahkeme kararı büyük yankı getirmişti. Çünkü gönderilen kararda Apple’ın kullanıcılarının kişisel verilerinin paylaşılması istenmişti.

2015 Yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerçekleşen bir terör saldırısında 14 kişi yaşamını yitirmişti. FBI olay yeri incelemesi sırasında teröristlere ait olduğu bilinen bir iPhone 5C bulmuştu. Ancak cihaz şifreliydi ve bir şekilde açılması gerekiyordu.

Cihazdaki iCloud yedeklerine ulaşamayan FBI olayı mahkeme taşımıştı ve mahkemede Apple’ın FBI’a yardım etmesi kararını vermişti.

Apple Bu Durumu Kabul Etmedi

Her ne kadar mahkeme Apple’a karar göndermiş olsada Apple bu karara yanıt vermedi ve kullanıcı gizliliğinin ihlal edilemez olduğunu ifade etti. Olaya dair açıklama yapan Apple CEO’su Tim Cook, böyle birşey yaparak FBI’a bir açık kapı bırakamayacaklarını ifade etti.

Eğer böyle bir bilgi paylaşımı söz konusu olursa, FBI bu sayede diğer kullanıcılarında bilgilerine erişebilir, diyen Tim Cook en büyük korkularından birisinin de zaten bu olduğunu paylaştı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?