Apple’a Karşı 3 Dev Birleşti

0
2987

Apple ile Epic Games arasında yaşanan çekişme, iki marka için de yeni bir dönüm noktası oldu. Bir tarafta tek elcilikle suçlanan Apple, diğer tarafta ise Apple’ın oyduğu kuralları ihlal etmekle suçlanan Epic Games.

İki firma arasında yaşanan çekişme, her geçen gün biraz daha boyut atladı. Başta Apple sadece kuralları ihlal eden Fortnite oyununu uygulama mağazasından kaldırmıştı. Sonrasında, Epic Games dava açtı, itiraz etti derken sonuç Epic Games’in geliştirici hesabının kapatılmasına kadar vardı.

Hala dava süreci devam eden konu için Apple’a karşı suçlamalar da ardı ardına geliyor. Apple komisyonlarından şikayet eden tek firma ise Epic Games değil. Aslında bakarsanız yaşanan bu olaylar Apple’dan şikayeti olan firmaların da harekete geçmesine neden oldu.

3 Firma Apple’a Karşı Birleşti

Bu noktada adını çok sık duyduğumuz ve sıkça gündeme gelen 3 devin Apple’a karşı birleştiği ortaya çıktı. Bunlardan birisi tahmin edeceğiniz gibi Epic Games oldu. İkinci ise Apple Music yükselişini kıskandığını düşündüğüm Spotify oldu.

Bir diğeri ise Tinder olarak bilinen uygulamanın sahibi Match Group. Bu üç firmanın Apple’a karşı kâr amacı gütmeyen bir ortaklık oluşturduğu ve bu ortaklığı da App Fair Alliance olarak isimlendirdiği de açıklanan bilgiler arasında.

App Fair Alliance

Firmaların birleşmesinin amacı belli. Amaç Apple’ın uygulama mağazası için benimsemiş olduğu politikalara karşı çıkmak. Asıl olarak bu firmalar birleşmiş gibi olsa da aslında arka planda farklı küçük firmalar da bulunuyor.

Bir şekilde Apple ile gündeme gelmiş olan ve Apple’ın politikalarını ihlal etmekle suçlanan farklı markalarda yeni kuruluşa destek sunuyor. Apple, bir cephe açarak karşısına çıkan firmalar konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Bu birleşmeye karşı nasıl bir adım atılacağı konusunda kimsenin kesin sonuçlara varamadığını da söylemek lazım.

Tüm eleştiriler Apple’ın uygulama mağazası için politikalarını değiştirmesine neden olur mu bilinmez ama olay sadece Epic Games ile bitmeyecek orası kesin. Yeni davalar yeni sorunlar ortaya çıkabilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?