Apple’a Göre iPad Air 4 Bir Mühendislik Harikası

0
438

Yeni Apple tabletlerine ne kadar ilgi gösterildiğini biliyoruz. Zaten iPad serisi en çok satan tablet serisi ama yeni modellerde durum biraz daha değişmeye başladı. Artık tabletler bilgisayarlaşmaya başladı ve Apple, çok amaçlı cihazlar sunuyor. Bunlardan birisi de yeni tanıtılan iPad Air 4.

Firmanın çok şey beklediği tablet modellerinden biri olan iPad Air 4, hem 5 nm işlemcileri ilk kullanan cihaz oldu hem de Apple’ın kasa biçiminde iPhone 5 yapısını benimsediği cihaz oldu. Görünüşe bakılırsa yeni tablet modelinden Apple da çok memnun.

Bir Podcast yayınında Apple’ın yeni tablet modeli iPad Air 4 hakkında açıklamalarda bulunan Apple Donanım Mühendisliği Başkan Yardımcı John Ternus, aslında bu serinin bir mühendislik harikası olduğunu söyledi.

iPad Air 4 Modelinde Kullanılan Touch ID Sensörü Benzersiz Deniyor

Ünlü isim yapmış olduğu açıklamada yeni tablet içerisinde yer alan güç tuşunun ve buradaki Touch ID sensörünün bir mühendislik harikası olduğunu söyledi. John Ternus yaptığı açıklamada güç tuşunun altına parmak izi sensörü yerleştirmek için özel algoritmalar kullanmaları gerektiğini vurguladı.

Standart Home tuşlarından farklı olarak güç tuşunda çok daha küçük bir kullanım alanının olduğunu söyleyen John Ternus, bu alan içerisinde parmak izi verilerinin doğru bir şekilde ölçülmesi için daha karmaşık bir algoritmanın kullanıldığını ve bunun da büyük bir başarı olduğu söyledi.

iPad Air 4 Touch ID

Aslında burada Apple’ın işiniz zorlaştıran güç tuşunun altına parmak izi sensörlerini yerleştirmek olmadı. Burada Apple’ın işini zorlaştıran üst kısımda yer alan anten oldu. SIM kartı olan modellerde üst kısımda anten yer alması, iki donanımın birbirleriyle çakışması anlamına geliyor.

İşte Apple’ın burada iki donanımında sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacak olan bir düzen oluşturduğu ve bunun iPad Air 4 için mühendislik harikası olduğu iddia ediliyor. Geçmişe baktığınız zaman güç tuşunda parmak izi sensörünü kullanan birçok marka oldu. Apple bu markalardan farklı olarak ne yaptı onu bilmek zor. Ama açıklamalar bir hayli iddialı orası kesin olan nokta.

iPad Air 4 Touch ID

Önceki İçerikYeni Apple TV için İlk Özellik İddiaları Geldi
Sonraki İçerikYeni Kararla iPhone 5c Emekliliğe Ayrılıyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?