Apple Yeniden Dünyanın En Değerli Şirketi

0
135

Dünyanın en değerli şirketi, geçtiğimiz senelerde Apple olmuş ve firma 1 trilyon dolar gibi kırılması zor bir piyasa değeri rekoru ile zirveye yerleşmişti. Bu piyasa değerine ulaşması ve eşik değerini geçmesi Apple’ı durdurmadı. Sürekli piyasa değerini arttırmaya devam eden şirket, piyasa değeri en yüksek olan firmalar listesindeki zirveyi ise kaybetmişti.

Sürekli değeri yükselmesine karşın listedeki yerini kaybetmesine neden olan Apple’ın rakibi oldu. En değerli firma olan başka bir aday vardı.

Apple Yeniden Dünyanın En Değerlisi

Teknoloji devinin unvanını kaybettiren bir petrol firması olmuştu. Suudi asıllı Aramco isimli bir petrol firması, çok hızlı yükselme yakalamış ve 1.7 trilyon dolar seviyesinde piyasa değerine çıkmıştı.

Üstüne üstük firma bir de halka arz edildi ve Apple’ın üzerine çıktı. Bu değerle Apple’ın bayağı bir üzerinde olan Aramco, 1.7 trilyon dolarlık değere ulaşmışken Apple ise 1.2 trilyon değerinde kaldı. Zirve yer değiştirdi ama Apple çok sağlam ilerleyen ve kolay kolay darbe yemeyen bir sektörde faaliyet gösteriyor.

İşte bunun avantajıyla beraber marka bir kez daha en değerli firma olmayı başardı. Çünkü pandemi döneminde petrol satışları çok düştü ve satışlarla beraber fiyatlar yerlerde süründü. Aramco, petrol firması olunca bu durumdan çok etkilendi ve hisselerinde ciddi bir düşüş yaşanmaya başladı.

Apple

Firmanın son olarak %6.84 oranında hisse değer kaybı yaşadığı ve bu değer kaybıyla beraber dünyanın en değerli firması unvanını da kaybettiği açıklandı. Genel değerlendirmelerde de şirket piyasa değerinde Apple’ın Aramco firmasına 10 milyar dolarlık bir fark attığı söylendi.

Apple’ın borsadaki değerinin de artması ve son olarak Çin pazarındaki durumunun da iyi gittiğinin anlaşılmasıyla beraber zirve yeniden sahibini buldu ve Apple yerine yerleşti. Şu an en değerli firma olarak gösterilen Apple’ın iPhone 12 tanıtımından sonra durum biraz daha değişecek. Beklenti teknoloji devinin daha da yükselmesi yönünde. Yeni telefonların ve tabletlerin bu durumda etkisi çok fazla olacak.

İLGİLİ HABER:  5.900 TL'ye iPhone 12 Alabilirsiniz - Eskiyi Getir Yeniyi Götür Kampanyası Başladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?