Apple Yeni İşletim Sistemi watchOS 2’yi Tanıttı

0
579

Dün itibariyle Dünya geliştiriciler konferansında (WWDC 2015), Apple yeni işletim sistemi watchOS 2’i tanıttı. Bu işletim sistemi Apple Watch için geliştirilmiş ve hala da geliştirilmek olan bir sistem. WatchOS 2 ile birlikte gelen birçok yenilik mevcut. Özgün uygulamalar, üçüncü parti uygulama desteği, iletişim iyileştirmeleri, daha iyi sağlık ve fitness sonuçları ve tabikide yeni Siri özellikleri.

WatchOS 2 ile birlikte, Apple Watch uygulamalarında önemli yenilikler söz konusu. Yeni işletim sistemiyle birlikte geliştiriciler Apple Watch için uygulama yapabilecek, sistemi güncelleyerek yapıp daha güzel, daha stabil hale getirebilecekler.

Ayrıca geliştiriciler “Taptic Engine” de ulaşabilecekler. “Taptic Engine” ile birlikte dokunma duyusuyla ilgili bildirimler, üçüncü parti uygulamalar, akselerometre ve kalp atışını algıyan sensörleri de erişim imkanı sağlayacaklar. Bunun anlamı üçüncü parti uygulamalar ilerde sizin hareketlerinizi ve kalp atışlarınızı izleyebilecek ve aktivite uygulamasına katkıda bulunarak daha doğru sonuçların elde edilmesinde yardımcı olabilecekler. Uygulamalar ayrıca mikrofona erişebilme özelliğine kavuştu ve video da oynatabilecek.

1) Yeni saat arayüzleri

WatchOS 2 ile birlikte Apple yeni saat arayüzlerini de tanıtmış oldu. Yenilenen arayüzde birden fazla seçenek sunulmakta.

a) Fotoğraf – Saatinizdeki Fotoğraflar uygulamasından, sizin için özel olan bir fotoğrafı seçin ve kadran olarak ayarlayın. Çünkü bazen, en sevdiğiniz resmi defalarca görmek isteyebilirsiniz.

watch-face

b) Fotoğraf Albümü – Bileğinizi her kaldırdığınızda, Favoriler’deki veya seçtiğiniz fotoğraf albümündeki herhangi bir resim, saat kadranınızda belirir.13168-7721-applewatch-watchos2timelapse-l

c) Time Lapse –  Belirli birkaç şehirin 24 saat boyunca kaydedilmiş hızlandırılmış videoları da Apple Watch’unuzun arayüzünde  kullanabilirsiniz.

2) Geliştiriciler için komplikasyonlar

297492BC00000578-3115680-image-m-17_1433788627288

Üçüncü parti komplikasyonlar ise bir diğer önemli güncelleme. Geliştiriciler istedikleri şekilde komplikasyonlar üretebilir saatin arayüzünde. Mesela hızlıca uçuş bilgilerine bakma, spor sonucu, elektrikli arabanızın şarj seviyesi ve dahası.

3) Time Travel 

IMG_0203

Ek olarak, kullanıcılar Digital Crown’u kullanarak “Time Travel” olarak adlandırılan yeni özelliği de kullanabilirler. “Time Travel” ile birlikte dün, bugün ve yarının etkinlikleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Yarınki öğle yemeğinde havanın nasıl olacağını görebilir, günün ilerleyen saatleri için programınıza göz atabilir veya geçmişe doğru giderek, kaçırdığınız haber başlıklarını okuyabilirsiniz. Şu anki zamana dönmek için, Digital Crown’a basmanız yeterli.

4) Baş Ucu Modu

IMG_0202

watchOS 2 ile birlikte baş ucu modu geliyor. Gün boyunca kullanmış olduğunuz saatinizi bileğinizden çıkardığınızda da kullanabilirsiniz. Saat şarj olurken eğer yana çevirirseniz saat otomatik olarak baş ucu moduna geçiyor ve Digital Crown, uyandırma butonları yeni işlevler kazanıyor.  Alarmı kapatmak için yan düğmeye, ertelemek içinse Digital Crown’a basabilirsiniz. Yenilenin işletim sistemiyle birlikte Apple Watch üzerinden de Maillerinize cevap verebileceksiniz.

5) Güncellemeden Siri’de nasibini almış gibi gözüküyor. Artık Siri üzerinden etkinlik başlatabiliyorsunuz. Mesela, 5 kilometre koş, 300 kalori bisiklet sür gibi komutlar sayesinden Siri üstünden de kolayca etkinlik başlatabiliyorsunuz.

iOS 9 ile gelen yeniliklerle birlikte, ulaşım, banka kartı ve kredi kartları Apple Pay’in sayesinde watchOS 2 ile birlikte stabil calışacak gibi gözüküyor.  Ayrıca Apple Watch’a, yeni işletim sistemiyle birlikte aktivasyon kilidi geliyor. Aktivasyon kilidi eğer Apple Watch’unuz çalınma veya kaybolma durumunda ise diğer kişilerinin kullanmasını engelliyor.

watchOS 2 şuanlık sadece kayıtlı geliştiriciler için indirime sunuldu. Beta sürecini tamamlayıp kullanıma hazır olması Sonbahar aylarını bulabilir. iOS 9 final sürümüyle birlikte kullanıma sunulabilir ve tamamiyle ücretsiz.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?