Apple Watch’un Tedarik Sorunu Taptic Engine’den Kaynaklanıyor

0
458

Apple Watch’ların ön şiparişlerinden itibaren 24 Nisan’a kadar olan teslim sürecinde stok sıkıntısı yaşadığını biliniyordu. Wall Street gazetesi tarafından yayınlanan rapora göre, Apple Watch’un stok konusunda en büyük sıkıntısının Taptic Engine tedariğinde olduğu dile getirildi. Taptic Engine tedariği iki adet ayrı şirketler tarafından sağlanıyordu. Fakat, tedarikçilerinin bir tanesinden gelen parçaların “arızalı” olduğuna yönelik söylentiler dolanıyor.

Şubat ayından itibaren başlayan seri üretim, güvenirlilik testlerinin yayınlaşmasından sonra Taptic Engine tedarikçisi AAC Technologies Holdings Inc. of Shenzhen iflas belirtileri gösteriyordu. Sonuç olarak söylentilere göre Apple hazır olan Apple Watch’ları hurdaya ayırmak zorunda kaldı.” 

Apple, AAC Technologies Holdings Inc. of Shenzhen tarafından tedarik etmiş olduğu Taptic Engine parçası kullanıma elverişli değildi fakat ikinci tedarikle bu yaşanan sorun giderildi. Tedariğin çoğunluğu Japonya’daki tedarikçi sayesinde sağlanıyor ve tabiki tek bir tedarikçinin bütün ihtiyacı karşılayabilmesi biraz zor gibi gözüküyor ve üretimin hızlanması için biraz zaman geçmesi gerekiyor.

Taptic Engine lineer bir uyarıcı,  teknik olmayan bir dille ifade edelim; bir uyarı veya bildirim aldığınızda ya da ekrana bastırdığınızda Apple Watch, bileğinize dokunur hissi verir. Özel olarak tasarlanmış hoparlör sürücüsünün ürettiği düşük sesli ipuçlarını kullanan Taptic Engine, daha fazla duyunuzu harekete geçirerek daha nazik, sofistike ve özgün bir deneyim yaşatır. Ayrıca, bu teknoloji sayesinde, diğer Apple Watch kullanıcılarıyla yepyeni ve daha samimi biçimlerde iletişim kurabilirsiniz. Hafif bir tık ile birinin ilgisini çekebilirsiniz veya kalp atışınız gibi çok daha kişisel bir şey gönderebilirsiniz. Taptic Engine parçası Apple Watch’un ana mekanizmalarından bir tanesini oluşturmaktadır.

Tedarik sorununu çözmek adına arayışlarını sürdüren Apple, söylentilere göre Foxconn’u da işin içine dahil ederek ikinci tedarik ağını yaratmaya çalışıyor. Foxconn, 2015 sonuna doğru bu parçayı üretmeye başlayabilir. Wall Street gazetesine göre Apple birkaç ay içerisinde tedarik sürekliliğini sağlamış ve tedariği artırmayı başarmış olacak.

Apple’ın bugünlerde üzerinden durduğu konu, Apple Watch teslimatlarının ellerinden geldiğince hızlı olması için çalıştıklarını vurgulaması. Birçok kullanıcının siparişinde 4-6 hafta gibi uzun bir süre yazarken Apple tarafından bu sürenin olabildiğince kısaltılmaya çalışıldığı ve bazı kullanıcılarında teslimat sürelerinde değişiklik olduğu haberleri geliyor.

Bugün yapılan bir Apple Watch siparişinin Haziran ayı içerisinde teslim edilebileceği gibi bir durum söz konusuyken Apple kullanıcı memnuniyeti adına elinden geldiğince teslimatların en kısa sürede bitmesi için çalıştıklarını vurguladı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?