Apple Watch’un İşlemcisi Samsung’un 28 Nanometre Üretim Sürecine Benzerlik Gösteriyor

0
594

Apple Watch 24 Nisan’da piyasaya çıktığından bu yana Teatdowns iFixit, Chipworks ve ABI Research tarafından en küçük parçalarına kadar ayırılıp incelendi. Pil kapasitesi, RAM gibi pek çok detayı tüm ayrıntısı ile paylaşıldı.

Apple Watch S1 çipine son yapılan incelemelerde bir Broadcom Wi-Fi, STMicroelectronics ivme/gyrometer gibi bileşenleri göze çarptı ve bu detaylar da paylaşıldı. Chipworks’un yaptığı daha detaylı araştırma sonucu ise 26 mm x 28 mm S1 çipin, bileşenleri ile birlikte oldukça başarılı olduğunu ortaya koydu.

S1 çip için en ilginç keşif ise S1 APL0778 uygulama işlemcisinin (CPU/GPU) üretim sürecidir. Sanki S1 işlemci, Samsung’un 28 nanometre LP sürecine benzerlik gösteriyor. 

iPhone 6 ve 6 Plus’ta 20 nanometre A8 işlemci kullanıldı. Bir 28 nanometre işlemci ise iPhone 5s’te kullanıldı. 28 nanometre ile birlikte sürekli küçülen işlemciler aslında Apple ürünlerinin gelecekte ne boyutta olacağını gösteriyor. Azalan kullanım alanı ile birlikte performans ve daha fazla özellik için ek bileşenler için yer açılıyor. Samsung’un çip teknolosi 14 nanometre sürecine doğru ilerlemiş durumda ve yeni nesil iPhone’larda bu ilerleyişin etkisi görülecektir.

Apple Watch sadece iki haftadır piyasada olmasına rağmen bir sonraki sürümü hakkında söylentiler çıkmaya başladı bile. Raporlara göre, birinci nesil cihazın içinde yer almayan sağlık sesörleri ikinci nesil cihazda eklenebilir. Yani, stres düzeyi, kan basıncı ve oksijen seviyesi gibi sağlıkla ilgili ölçümler yapılabilecek. Apple Watch’un gelişimi elbette ki bileşenleri ve yapabildikleri ile sınırlı kalmayarak gövdesine de yansıyarak, yeni bir tasarım ile karşımıza çıkacak.

İkinci nesil Apple Watch, 2016 yılına kadar beklenmiyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?