Apple Watch Nedir ? Ne işe yarar ? Nasıl kullanılır ? Alınır mı ?

23
9097

 

24 Şubat Çarşamba günü Zorlu Apple Store’dan heyecanla aldığım Apple Watch Sport 42 mm modelini inceledim ve bu yazımda sizlere tüm işlevlerini anlatacağım.

Apple Watch nedir ?

Adından da anlaşılacağı üzere Apple Watch bir saat fakat biraz fazla akıllı 🙂 Sadece saati göstermekle kalmıyor size asistanlıkta yapıyor.

Ne işe yarar ?

Apple Watch iPhone 5 ve üstü iPhone modelleri ile çalışır.iPhone’unuza bluetooth ile bağlanır. Onunla arama yapabilir, mesaj atabilir, mesajlarınıza cevap verebilir, gelen maillerinizi okuyabilir, haritayı kullanabilir, iPhone kamerasından fotoğraf çekebilir (Watch üzerinden), adımlarınızı saydırabilir, yaktığınız kaloriyi görebilir ve hatta check-in bile yapabilirsiniz 🙂

Nasıl kullanılır ?

Kutudan çıkardıktan itibaren 20 dk. kadar şarj olması gerekiyor sonrasında Watch’u açabiliyoruz. Açıldığı zaman iPhone cihazımızdan Watch uygulamasını açarak eşleştirmemizi gerçekleştirebiliyoruz. Eşleştirme gerçekleştikten sonra Apple Watch’umuz hazır hale geliyor.

Apple Watch Ekranı

Üzerindeki tuşlar nedir ? Nasıl kullanılır ?

Apple Watch sağ tarafında 2 tuş bulunduruyor. Üstte olanı klasik kurma koluna benzeyen Digital Crown ve onun altında bulunan Güç tuşu.

Digital Crown: Bu tuş, menü ve ana ekran arasındaki geçişleri sağlamaya, sayfayı aşağı yukarı kaydırmaya ve Siri’yi açmaya yarıyor genel olarak. Bu tuşa herhangi bir uygulamadayken 2 kez bastığımızda da kullandığımız kadrana dönebiliyoruz ya da kadranda iken 2 kez bastığımızda son kullandığımız uygulamaya dönebiliyoruz. iPhone da ki Home butonunun işlevleri ile neredeyse aynı görevde.

Güç Tuşu: Adından da anlaşıldığı üzere Apple Watch’ı açıp kapatırken bu tuşu kullanıyoruz. Onun haricinde ise görevi, oluşturduğunuz sık kullanılanlar listesine hızlıca erişebilmenizi sağlar. Sık kullanılanlar rehberinizden kişi olarak seçilir. Arama yapmak ve mesaj göndermek işlevlerini rehberdeki diğer kişilere takılmadan daha hızlı gerçekleştirmenizi sağlar.

Apple Watch Alınır Mı

GELELİM EN ÖNEMLİ KONUMUZA: “ŞARJ”

Şarjı 2 saat 15 dakikada tam olarak doluyor %2 seviyelerinden. Ölçmelerimde en fazla 2 dakikalık sapmalar aldım bu sapmalarında o anlarda gelen aramalar olduğunu tahmin ediyorum. Arama ile konuşma süresi 2 saat 47 dakika civarı ve bu da gayet yeterli. Normal kullanımda ise 2 güne yakın bir kullanımda şarjı yeterli oluyor. Tabii ki ekranı açık tuttukça ve cihazda işlemler yaptıkça bu süre azalır. Örnek olarak bir günde 50 civarı mesaj bildirimi okusanız (iMessage, SMS, Whatsapp, Messenger) 10 kadar da e-posta bildirimi okumanız durumunda 48 saati görebileceğiniz bir pil performansı elde edersiniz. Tabii ki buna günde 20-25 kez saate bakmalar da dahil J Kablosuz şarj olması çok büyük bir avantaj çünkü herhangi bir konnektör ya da harici giriş bulundurmak zorunda kalarak hacim istilası yaratmıyor. Umarız ki bu teknolojiyi iPhone iPad ve Mac serilerinde görelim.

Mesaj Göndermek

iMessage ile Apple Watch üzerinden mesaj göndermek için “Mesajlar” uygulamasına giriş yapıyoruz. Ardından Force Touch kullanarak ekrana güçlü basıyoruz ve Yeni Mesaj butonu ekrana geliyor, butona dokunduğumuzda kişi ekle ve mesaj ekranı karşımıza geliyor. Kişi ekle kısmından rehberimizdeki kişilerden mesaj göndereceğimiz kişiyi seçebiliyoruz. Mesaj yarat ekranında ise kalıp mesaj seçebileceğimiz gibi Siri kullanarak dikte de yaptırabiliyoruz. Düzgün Türkçe çok kolay anlaşılırken şiveli konuşmak bazen sıkıntı yaratabiliyor.

Arama Yapmak

Apple Watch üzerinde bulunan dahili hoparlör ve mikrofon sayesinde arama yapıp, aranabiliyoruz. Menüden Telefon uygulamamızı açıyoruz. Favorilerimizden, Sık kullanılanlarımızdan ya da Kişilerimizden arayacağımız kişiyi seçip Arama butonuna basıyoruz, Sesli FaceTime ya da normal arama seçeneklerinden birisini seçerek arama yapabiliyoruz.

Ekran görüntüsü (Screenshot) almak: Ekran görüntüsü yakalamak için önce Digital Crown’a ona basarken de Güç tuşuna basmamız gerekli.

Bildirim Merkezi

iPhone da olduğu gibi ekranı yukarıdan aşağı indirdiğimizde bildirim merkezini açıyoruz. Böylece gelen bildirimlere hızlıca göz atabiliyoruz.

Apple Watch Bildirim

Denetim Merkezi

Ekranı aşağıdan yukarı çekerek ise denetim merkezine erişebiliyoruz. Denetim merkezinde bulunanlar Uçak modu, Sessiz Modu, Rahatsız Etme, iPhone’uma Ping gönder (iPhone un kısa bir ses çıkarmasını sağlayarak yerini tespit etmek için) ve AirPlay bulunuyor. Denetim merkezinde ekranı sağdan sola kaydırdığımızda Müzik, Kalp atış hızı, Güç koruma, Aktivite, Takvim, Borsa, Harita, Dünya saati, Hava durumu gibi uygulamalara erişebiliyoruz. Bu uygulamaların yanına ekleme de yapabiliyoruz mesela ben Swarm uygulamasını ekledim.

Apple Watch Denetim

Kordon Değiştirmek

Normal saatlere göre Apple Watch’un kordonunu değiştirmek biraz fazla kolay diyebilirim. Kolumuza temas eden kısımda altta ve üstte olmak üzere 2 adet oval dikdörtgenimsi tuş var. Bunlara tırnağımızla bastırıp kordonu sağa veya sola çekerek çıkartabiliyoruz. Takmak içinse sadece yerine sürmek yetiyor.

Apple Watch Kordon Değiştirme

Kadranı değiştirmek

Saat ekranında iken sert bastırdığımızda hali hazırda kullandığımız kadranımızı özelleştirebileceğimiz gibi farklı kadran da seçebiliyoruz. Kadranlara detay ekleyebiliyoruz, renklerini ve ince ayrıntılarını ayarlayabiliyoruz ve ekranın 4 köşesine istediğimiz göstergeyi de ekleyebiliyoruz.

Apple Watch Kadran

  1. Parti aksesuarlar: Apple Watch için resmi olan sadece Hermés marka deri kordonlar. Ve bu kordonlar ise harici satılmıyor. Özel koleksiyon olarak satılıyormuş tahminimce ülkemizde de yoktur J Bunun haricinde Apple onaylı, başka bir marka yok şimdilik kordon üreten. Fakat olmaması satılmıyor ya da üretilmiyor olması anlamına gelmiyor anlamına gelmez, Aliexpress te çeşit çeşit kordonlar var ve adamlar Milano loop un bile Gold ve Black rengini üretiyorlar J Apple bunu nasıl düşünmemiş hayret doğrusu J Ben de 4 renk silikon kordon sipariş ettim 2 Mart günü. Kordonlarım gelince istek doğrultusunda nasıl olduklarını görmeniz için video çekebilirim.

Gelelim kilit noktamıza: APPLE WATCH ALINIR MI ?

Bu soruya net bir cevap vermek yerine “ALINABİLİR” cevabını vermek istiyorum. Çünkü serinin ilk ürünü, ürünün ileriki senelerde doğal olarak güncellenecek olması, yeni yazılımlarla ek özelliklere sahip olacak olması kesin. Fakat şu an ilk iPhone u kolunuzda taşıyormuşsunuz gibi düşünün. Beklentiniz aşırı yüksek olmasın sonuçta bu bir saat ama biraz fazla akıllısı. Belki web üzerinden arama yapamıyorsunuz belkide snap gönderemiyorsunuz belkide instagram a fotoğraf gönderemiyorsunuz. Fakat bu saydıklarımızı şu an yapamıyorsunuz bir sonraki Apple Watch ta büyük ihtimalle yapabileceksiniz. Fiyatı aşırı olmasa da ülkemiz standartlarına göre biraz yüksek. Herkesin ekonomik durumu almak için elverişli olmayabilir fakat durumu yeterli olanlar ve akıllı saat teknolojisini deneyimlemek isteyenler bence almalılar. Eksik olduğunu düşündüğünüz konuyu, merak ettiklerinizi ve sorularınızı yorum olarak gönderebilirsiniz. Aliexpress üzerinden alışveriş yaptığımı belirtmiştim. Aliexpress hakkında olan sorularınız için lütfen hasanozelx@gmail.com adresine mail atınız.

Okuduğunuz için Teşekkür Ederiz

23 YORUMLAR

  1. Apple Watch hakkında bilgilendirici bir yazı yayınlamışsınız. Tebrik ve teşekkür ederim. Kafamdaki birçok soru işareti sayenizde çözüldü.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?