Apple Watch Türkiye’de Ne Zaman Satışa Sunulacak ve Fiyatı Ne Olacak?

0
4634

Apple’ın yıllardır merakla beklenen akıllı saati ve ilk giyilebilir teknolojisi Apple Watch özel bir etkinlikle tanıtılmış, başta Amerika olmak üzere şimdilik belirli ülkelerde 10 Nisan’da ön siparişe, 24 Nisan’da da satışa sunulacağı açıklanmıştı. Satışa sunulacak ülkeler arasında Türkiye’nin olmaması Türkiye’de ki Apple kullanıcılarının kafasını karıştırmış, ne zaman satışa sunulacağı ve fiyatının ne olacağı merak edilir oldu.

Konuyla ilgili Apple resmi bir açıklama yapmasa da son yayınlanan raporlar Apple Watch’un Türkiye gibi diğer ülkelerde ne zaman satışa sunulacağını gösterdi. Apple Watch’un belirli ülkelerde satışa sunulmasının en büyük sebebi üretiminde yaşanan sorunlar. Özellikle Edition ve Watch modellerinin üretiminde sorun yaşanırken genel hali ile Apple Watch’un kasa ve ekran üretimi Apple’ı zorluyor. Apple, Watch’un üretimini hızlandırmak için yakın zamanda Foxconn başta olmak üzere birden fazla tedarikçi ile anlaşma yapmayı planlıyor.

Yayınlanan raporda özellikle Türkiye için net bir tarih söz konusu değil. Rapor 2014’ün 4. çeyreğini işaret ediyor. Bu da Apple Watch’un en erken Eylül, Ekim ayında Türkiye’de satışa sunulacağını gösteriyor. Ancak bu Eylül ayında iPhone 6s’in tanıtılacağını düşündüğümüzde Apple için büyük bir gecikme demek. Bu sebeple ki en baştan beri söylediğimiz Haziran-Temmuz ayı tahminimizi yineliyoruz.

apple-watch-sport-turkiye

Apple Watch hakkında merak edilen bir diğer konu ise Türkiye’de fiyatının ne olacağı. Apple’ın en ucuz modeli Apple Watch Sport serisinin 38 mm’lik modelleri. Fiyatı Amerika’da şu an da 349 $. Türkiye için bu modelin vergiler ve şuan ki dolar kuru baz alındığında 1.000 TL-1.500 TL aralığında olacağı görülüyor. Apple Watch modelinin 38 mm’lik modellerinin en ucuz modeli içinde bir hesaplama yaptığımız zaman vergiler dahil 1.800-2.150 TL aralığında bir fiyat ortaya çıkıyor. Elbette ki fiyatlarda Apple Watch Sport modeli hariç özellikle kayışlar büyük rol oynuyor.

Kesin bir fiyatlandırma için Apple’ın Watch’u satışa sunmasından sonraki rakamları belirleyici olacaktır ancak öncesinde böyle bir tahminde bulunmak yanlış olmayacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?