Apple Watch Tıbbi Kimlik Nasıl Oluşturulur?

0
92

En çok satan akıllı saat modeli Apple Watch, bu unvanı elde etme adına hemen her konuda ayrıcalıklı özellikleri kullanıcılara sunmakta. Sadece sistemsel ya da sadece donanımsal yenilikler değil bunun dışında Apple Watch akıllı saatlerinin asistanlık adına da birçok özelliği olduğunu biliyoruz. Özellikle son dönemde ardı ardına haberlere de yansıyan acil durum özelliği akıllı saatlerin ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi acil durum özelliği bir hayli kullanışlı olan Apple Watch akıllı saatlerinin SOS sisteminde yer alan farklı ayrıcalıklarda var. Bu ayrıcalıklardan birisi de Apple Watch Tıbbi Kimlik özelliği. Olası bir kaza durumunda ya da kayıp ve baygınlık gibi durumlarda bir en az kimlik kadar önemli olan ve kişinin tıbbi durumunu (kan grubu, hastalık durumu, vb) gösteren tıbbi kimlik kartlarının dijital hali olarak değerlendirebileceğimi Apple Watch Tıbbi Kimlik epey kullanışlı bir sisteme de sahip.

Tüm bu sistemin ayrıcalıklarından yararlanmak için öncelikle kimliği Apple Watch üzerinden nasıl oluşturacağınızı öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için neler yapmanız gerektiğine adım adım bakalım.

Apple Watch Tıbbi Kimlik Oluşturma

Bunun için doğrudan iPhone akıllı telefonlarını kullanmak gerekiyor. Aslında bir nevi iPhone akıllı telefonlarında yer alan sağlık uygulaması Apple Watch akıllı saatleriyle eşleştirilerek kullanıcıların tıbbi kimliklerine erişim sağlanmış oluyor. Sağlık uygulamasına geçmek için yapılacak şu şekilde;

Apple Watch Tıbbi Kimlik

  1. Doğrudan iPhone uygulama menüsü üzerinden sağlık uygulamasına giriş yapın. Buradan karşınıza öncelikle “analiz raporları” geliyor. Ekranın alt kısmına iniyoruz ve tıbbi simgeye sahip olan “tıbbi kimlik” sekmesine tıklıyoruz.
  2. Ardından karşınıza tıbbi kimlik sayfası gelecek. Ekranda karşınıza gelen ilk detay “kilitliyken göster” özelliği. Sadece Apple Watch akıllı saatleri içinde değil doğrudan iPhone üzerinden de görüntülenebilen tıbbi kimlik özelliğinin telefon kilit ekranında da görüntülenebilmesi için bu özelliği açık konuma getirmek gerekli.
  3. Şimdi bahsetmemiz gereken bu alanda hangi bölümleri oldu. Kimliğin ilk bölümünde profil resminizle gösterim yapılıyor. Hemen altında doğum tarihi ve tıbbi notlar bölümü var. Bu bölüm hastalıkların yazıldığı bölüm. Bir alt kısımda alerji durumları bilgi kutusu ve onun altında kullanılan ilaçlar kısmı bulunuyor. Alt kısma inmeye devam ettikçe acil durum kişisi, kan grubu, organ bağış durumu gibi hemen her bilgi bulunmakta. Bunları doldurarak tam bir tıbbi kimlik elde etmiş oluyorsunuz.

Apple Watch Tıbbi Kimlik

Apple Watch Tıbbi Kimlik oluşturma aşamasında yapacağınız işlemler iPhone ile sınırlı. Şimdi akıllı saatiniz üzerinden tıbbi kimlik bilgilerini görüntülemek içinse 3 saniye güç tuşuna basılı tutarak Apple Watch SOS bölümünü açmanız gerekiyor. Ardından ise gelen ekranda tıbbi kimlik sekmesini sağa kaydırmanız yeterli. Ekranda verilen tüm bilgiler görüntüleniyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?