Apple Watch tansiyon özelliği 2024’e kadar ertelendi

0
31

Apple, giyilebilir teknoloji cihazlarında sağlık özelliklerini genişletmek adına çok fazla mesai yaptığı bilinirken, merakla beklenen özelliklerin başında tansiyon özelliği yer alıyordu. Bloomberg’in paylaşmış olduğu bir yeni rapor ile Apple’ın bu özelliği geliştirme sırasında doğruluk sıkıntıları yaşamış olduğunu ve sonbahar ayı değil önümüzdeki yıl bile Apple Watch 8 modelinde bile gelmeyeceğini ifade ediyor.

Geçtiğimiz yıl Nikkei tarafından Apple’ın tansiyon özelliğinin Watch 7 model cihaz ile geleceği ifade edilmişti. Ancak Bloomberg’den Mark Gurman’ın açıklamalarına bakıldığında durumun hiç bu şekilde olmayacağı söyleniyor.

Kısa süre önce WSJ’den geliştirilen tansiyon özelliği hakkında birçok ayrıntıyı öğrendik. Genel anlamda Apple Watch, gerçek şekilde sistolik yada diyastolik ölçümleri göstermiyor. Bir kullanıcının kan basıncının ne şekilde bir eğilim gösterdiğini ekranda gösteriyor.

Apple Watch tansiyon özelliği ertelendi

An itibariyle, Bloomberg’den Gurman bir açıklama yaparak Apple’ın bu tansiyon özelliğinin geliştirme sırasında çok fazla sorun çıkardığını ve tansiyon izleme özelliğinin “en erken 2024 yılında Watch 9 ile gelebileceğini” yönelik bir rapor yayınladı.

Konu hakkında birçok yakın kaynağın açıklamalarına bakıldığında, kan basıncını ölçmek için bir yeni Apple Watch sensörü üretmek ve yapılmış olan testler sırasında doğruluk payını onaylamak çok büyük bir zorluk oldu. Raporda ek olarak WSJ’yi, Apple’ın bazı kan basıncı ölçümlerinin verilmemesi ayrıntısının da doğru olduğunu ifade ediyor. Bu bakımdan hipertansiyon olması durumda kullanıcıları uyaracak ve doktorlarıyla konuşmaları için öneride bulunacak.

Apple Sağlık, bazı sistolojik ve diyastolojik okumalar sunan Withing BPM gibi bazı akıllı kan basıncı ekranlarıyla çalışmakta. Özellikle kan şekeri takibinin de Apple tarafından geliştirilmekte olsa bile Bloomberg ek olarak Apple Watch’a yönelik bir çıkış tarihi vermemiş olsa bile, “önümüzdeki birkaç yıl içerisinde” olduğunu ifade ediyor.

Tüm bunlara ek olarak, bu yılın son aylarında uyku, fitness ve ilaç yönetimi hatta kadın sağlığı gibi birçok yeni özelliğin gelmesi bekleniyor. Özellikle bugün açıklanan raporda WatchOS 9’da düşük güç modu olacağı ve Apple Watch için çok sayıda yeni saat kadranı geleceğinin ayrıntıları yer alıyor.

Önceki İçerikiPhone 12 SIM Kart Yok veya Geçersiz SIM Hatası Nasıl Çözülür?
Sonraki İçerikGoogle’ın gizli iOS uygulaması Android’e geçmenize yardımcı oluyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?