Apple Watch Su Kilidi nedir? Nasıl kullanılır?

0
566

Apple Watch’ler her ne kadar suya dayanıklı olsa da çoğu kişi yüzerken veya banyo yaparken Apple Watch kullanmaktan çekinir. Apple  Watch su kilidi ile bu gibi durumlarda yaşanabilecek kazalardan bizi kurtarabilir. Peki Apple Watch su kilidi nedir? Apple Watch su kilidi nasıl kullanılır?

Bu yazımızda Apple Watch Seri 2, Seri 3, Seri 4, Seri 5, Seri 6 ve Seri 7’de su kilidi kullanarak Apple Watch’daki suyu nasıl boşaltabileceğinizi anlatacağız.

Apple Watch’taki su kilidi nedir?

Yüzerken akıllı saatinizi koruyan düzeneğe su kilidi denir. Apple Watch su kilidi, suyun içindeyken dokunmatik ekranı yanlışlıkla etkinleştirmenizi ve cihazınıza su girmesini önler. Su damlası simgesiyle gösterilir.

Apple Watch su kilidi, bazı aktivitelerde (Yüzmek, sörf yapmak gibi) otomatik olarak etkinleşir. Yine de siz elle de bu özelliği açabilirsiniz. Apple Watch su kilidi aktifleştiğinde ekranın üst tarafında su damlası simgesi görülür.

Apple Watch’ta Su Kilidi Nasıl Etkinleştirilir?

Apple Watch çoğu durumda otomatik olarak etkinleştirilir. Ancak siz de su kilidini etkinleştirebilirsiniz. Bunun için;

  • Ekranındayken Apple Watch ekranının alt kısmına dokunun ve basılı tutun.
  • Yukarı kaydırmadan önce kontrol merkezinin görünmeye başlamasını bekleyin.

  • Su kilidi düğmesine dokunun.
  • Saat kadranının üst kısmında Su Kilidi resmini göreceksiniz. Bu durumda Apple Watch’de su kilidini etkinleştirmişsiniz demektir.

Böylece Apple Watch Series 2, 3, 4, 7, 6 ve 5’te su kilidini nasıl etkinleştireceğinizi biliyorsunuz.

 

Apple Watch’ta Su Kilidi Nasıl Kapatılır?

Apple Watch su kilidiyle işiniz bittiği zaman ve saatin içine girmiş olabilecek suyu temizlerken aşağıdaki adımları izleyin.

  • Su Kilidi etkinleştirildikten sonra Digital Crown’u kendinizden uzaklaştırın.
  • Sesler duyacak ve belki de bileğinizde biraz nem hissedeceksiniz.
  • Saatiniz Apple Watch’unuzun kilidinin açıldığını ve hoparlör deliklerinden suyun boşaltıldığını belirten bir mesaj gösterene kadar tepeyi döndürmeye devam edin.

İşlem Tamam! Artık Apple Watch’unuzu her zamanki gibi kullanabilirsiniz.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

1. Digital Crown düğmesi olmadan Su kilidini Açabilir/Kapatabilir miyim?

Evet, Digital Crown butonunu kullanarak Apple Watch’ta su kilidini açabiliyoruz. Ancak Digital Crown düğmesi olmadan su kilidini kapatamayız.

2. Yüzmeden önce su kilidinizi açmalı mısınız?

Evet, yüzmeden önce su kilidini açsanız iyi olur. Su Kilidi etkin olsun veya olmasın, Apple Watch Series 2 veya daha yeni modellerde suya dayanıklılık vardır. Ancak, su kilidi suya girdiğinizde ekranda istenmeyen dokunmaları azaltır ve ayrıca hoparlörlerde kalan suyu boşaltır.

3. Duş almadan önce su kilidini açmalı mısınız?

Evet, duştan önce su kilidini açın. Dokunmatik ekran kontrolünü kapatarak, su kilidi sudan kaynaklanan istenmeyen dokunmaları engeller. Duş almadan önce su kilidini açın, kapattığınızda su saatten dışarı atılacaktır.

4. Apple Watch’ınızda su kilidini açmazsanız ne olur?

Çok bir şey değişmeyecektir. Saatiniz yanlışlıkla dokunma algılayıp, yanlış işlemler yapabilir.  Bunun dışında Apple saatinize herhangi bir zarar gelmeyecektir. Su Kilidi’nin etkinleştirilip etkinleştirilmediğine bakılmaksızın, Apple Watch 7,6 ve 5 Serisi su geçirmezliğini korur.

Henüz bir Apple Watch’e sahip değilseniz, şu yazımızı kontrol edebilirsiniz: Apple Watch satın alma rehberi

Önceki İçerikMesh Router (Ağ yönlendirici) nedir?
Sonraki İçerikMac ile Parola Korumalı Pdf Dosyalarından Parola Nasıl Kaldırılır?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?