Apple Watch Sport’un Apple’a Maliteyi Belli Oldu

0
451

IHS genellikle bileşen maliyeti tahmin etmek için çalışan araştırma firması ve bugün Apple Watch’un en düşük donanım maliyetine sahip olduğu düşünülen Apple Watch Sport modeli için raporunu yayınladı.

IHS tarafından yayınlanan raporda 38 mm Apple Watch Sport’un bileşenleri baz alındığında 81.20 $ maliyet fiyatı tahmin edildi. IHS’nin raporunda en pahalı bileşen olarak 20.50 $ fiyatı ile OLED ve Iyon X cam ekranı gösterilirken onu 10.20 $ fiyatı ile S1 çip takip etti. Paslanmaz çelik veya altın kaplama Apple Watch’larda benzer bileşen maliyetine sahip. Elbette ki kasa yapısı ve altın kaplamaları sebebi ile bu tip modellerin maliyet çok daha yüksek hale geliyor ve bu satış fiyatlarına yansıyor.

apple-watch-maliyet-tablosu

Ortalama bir modeli 83,70 $’a mal edilen Apple Watch, IHS’ye göre Apple’a potansiyel olarak %29 ile %98 arasında kar bırakıyor. Apple Watch Sport için ise bu rakam ortalama %24 ile %35 arasında değişiyor. Apple’ın son mali raporları görüşmesinde kar marjlarının daha da minimize edileceği ve diğer Apple ürünlerinin daha da inceleceği açıklanmıştı. Çünkü birinci nesil bir ürünün donanım masrafının daha yüksek olması gayet normaldir ve şirketin yaptığı AR-GE çalışmalarının maliyeti de bir şekilde birinci nesil cihazlar üzerinden çıkartılır. Ancak maliyetlerin ikinci ve üçüncü nesil cihazlarda daha da düşeceği için fiyatlarının zamanla kullanıcı açısından uygun hale geleceğini düşünülmektedir. Ancak Apple’ın politikası genel de ürün fiyatlarını belli bir çizgide tutmaktadır. Yani bugün 2.500 TL’ye satılan iPhone 6’yı gelecek nesil iPhone 6s’te 2.500 TL seviyelerindeki fiyatı ile izleyebilir.

Elbette ki tüm bunlar resmi rakamlar değiller ve Apple’ın genelde bu konuda remsi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Ancak fikir edinilmesi açısından oldukça yararlı bir araştırma olduğu görülüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?