Apple Watch Series 8: Hakkında bilmeniz gereken her şey

0
210

Apple Watch Series 7 14 Eylül 2021 tarihinde tanıtılmıştı. Dar çerçeveleriyle daha büyük ekrana izin veren tasarımı oldukça beğenilmişti. Toza dayanıklılık, her zaman açık ekran performansı gibi özellikleri de oldukça iyiydi. Yine de Apple Watch Series 7, önceki Apple Watch tasarımlarından çok da farklı değildi. Önümüzdeki 1-2 ay içinde Apple Watch Series 8’in tanıtılmasını bekliyoruz. Biliyoruz ki bir çok kişi de bunu bekliyor. Satın alma kararlarını erteleyenler için bu yazımızda Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz, duyduğumuz bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Hazırsanız başlayalım.

Apple Watch Series 8 ne zaman çıkacak?

Apple her zaman Apple Watch modellerini her yılın Eylül aynında gerçekleştiriyor. Apple Watch Series 8’in de Eylül 2022’de tanıtılacağı neredeyse kesin.

Bloomberg’in Apple analisti Mark Gurman‘a göre bu yıl üç Apple Watch modeli tanıtılacak. Gurman, bu yılki modellerin Apple Watch tarihindeki en büyük atılım olacağına inandığını bir yazısında ifade ediyor. Tanıtılacak Apple Watch modellerini ise şu şekilde sıralamış: Apple Watch Series 8, Apple Watch SE ve ekstrem sporlara yönelik bir Apple Watch modeli.

Gurman, ayrıca Apple’ın yeni modelleri tanıttıktan sonra Apple Watch Series 3’ü satmayı bırakacağını da ifade ediyor. Açıkçası benim beklentim de bu yönde. Zaten geçen gün yazdığım bir yazıda Apple Watch Series 3 satın almayın diye uyarmıştım. Bunun sebebi olarak da WatchOS 9 güncellemesini alamayacak olmasını göstermiştim.

Yani sonuç olarak bu yıl Eylül ayında Apple Watch Series 8’i göreceğimizden eminim.

 

Apple Watch Series 8 fiyatı ne olacak?

Yazının bu kısmı diğer kısımlarına göre daha çok tahmini verilere dayanıyor. Apple’ın önceki alışkanlıklarına dayanarak Apple Watch Series 8 fiyatı konusunda ancak tahmin yürütebiliyoruz. Beklentimiz Apple Watch Series 7 ile aynı fiyat etiketiyle gelmesi.

Apple Watch Series 7 fiyatları aşağıdaki gibi:

Apple Watch Serisi 7 (41mm, Alüminyum, GPS) – 8400 TL
Apple Watch Series 7 (45mm, Alüminyum, GPS) – 9000 TL
Apple Watch Series 7 (41mm, Alüminyum, GPS + Hücresel) – 13400 TL
Apple Watch Series 7 (45mm, Alüminyum, GPS + Hücresel) – 13900 TL

Apple Watch dolar bazında nerdeyse her yıl sabit fiyatlarla geldi. Doların aşırı artmaması durumunda yukarıdaki fiyatlar veya bir miktar daha yüksek bir miktarla karşılaşacağız.

Apple Watch Series 8’den ne bekliyoruz?

  • Normalde 2 farklı kasa boyutu olur. Ancak Series 8’de 3 farklı kasa boyutu olması bekleniyor.
  • Kan şekeri sensörü olacağı düşünülüyor. Muhtemelen başka yeni sensörler de olacak.
  • Tasarım değişecek.

Tasarım konusunda birkaç şey daha söyleyebiliriz. Apple, akıllı saatini ilk olarak 2015 yılında piyasaya sürmüştü. Görünümde o zamandan bu yana radikal bir değişim olmadı. Seri 4 ile birlikte çerçeve biraz daraldı ve ekran alanı biraz arttı. Seri 7 bunu bir kez daha değiştirdi.

TechAdviser’da yayınlanan bir yazıda Apple Watch Series 8’in ekranının düz olacağından bahsedildi. Bununla ilgili çeşitli konsept görseller internette mevcut.

apple watch 8 concept

 

Daha büyük kasa boyutu

Birçok Apple Watch kullanıcısı 45 mm’den aha büyük kasa boyutu istiyor. Analist Ross Young’a göre Seri 8’de kasa boyutlarından birisi 45 mm’den daha büyük olacak. Analist bu görüşü twitter’da paylaştı.  Ross, daha önceki yıllarda da çeşitli tahminlerde bulunmuştu. Bu tahminler de hep doğru çıkmıştı. Bu konuda sicili oldukça temiz.

Kan Şekeri sensörü

2 yıldır kan şekeri sensörünün gelmesi bekleniyor. Apple’ın ve Samsung’un uzun zamandır bunun üzerinde uğraştığı biliniyor. Bu sensörden beklenen implant gerektirmemesi. Seri 7 için de kan şekeri sensörü bekleniyordu. Ancak yetişmedi. Bakalım bu sefer olacak mı? Deri üstünden kan şekeri ölçümü yapılabilecek mi? Göreceğiz.

Apple, Rockley Photonics ile 2 yıldır geliştirme anlaşması yapıyor. Bu haber The Telegraph gazetesinde yayınlanmıştı. Rockley Photonics firması biyo teknoloji araçları üretmesiyle tanınıyor. Digitimes haberine göre de bu firma kızıl ötesi ölçüm yapabilen kan şekeri ölçüm sensörleri geliştirdi.

Bu konuda Mark Gurman’dan kötü bir haber geldi. Gurman, 2025’ten önce böyle bir sensörün üretilmesini beklemememiz gerektiğini ifade etti. Ayrıca vücut ısısı algılama ve kan basıncı ölçme özelliklerinin de henüz geliştirilemediğini yazdı.

 

 

 

 

Önceki İçerikApple Watch Series 3 almayın
Sonraki İçerikHangi iPhone modelleri iOS 16 güncellemesini destekleyecek?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?