Apple Watch Series 6’nın Önemli Özelliği Sızdı

0
605

iPhone 12’den, ARM tabanlı Mac modellerinden konuşuyoruz ama tanıtımı en yakın olan ürünlerden birisi de Apple Watch Series 6 akıllı saat. Saatin bu zamana kadar ortaya çıkan patentler ve sızıntılar üzerinden hazırlanmış Apple Watch Series 6 beklentileri yazımızı yayınlamıştık.

Yazının linkini hemen aşağı ekleyeceğim ama size yeni bir haberim daha var. Beklentiler yazımızda da paylaştığımız önemli bir özellik, bu sefer iOS 14 kodlarında doğrulandı. Bu da saatin iyi bir artısının daha olacağını ortaya çıkardı.

Bakınız: Watch 6 Hakkında Her Detay

Apple Watch Series 6 Kandaki Oksijeni Algılayacak

Yeni betası sonrasında iOS 14 kodlarında akıllı saat için de bloklar olduğu gözlendi. Kod blogu içerisinde kandaki oksijen miktarının nasıl ölçüleceği konusunda bilgi yok ama kandaki oksijen miktarının düşmesiyle, kullanıcılara uyarı içeren bir mesajın gönderileceği görülüyor.

Böyle bir uyarının olması, doğrudan özelliğin de olacağı anlamına geliyor. Fakat dediğimiz gibi sistemin nasıl çalışacağını bilemiyoruz. Sistemin nasıl çalışacağı önemli mi? Evet oldukça önemli çünkü bu işleyişe göre Apple Watch Series 5 için de özelliğin kullanıma girip girmeyeceğini anlayacağız.

İddialara göre yeni saatte kandaki oksijen miktarını ölçmek için kullanılan bir sensörü bulunacak. Ölçüm o şekilde yapılabilecek.

Apple Watch Series 6

Geçmişe dönersek iFixit ekibi tarafından yapılan parçalama testlerinde eski akıllı saat konumuna geçecek saat için de oksijen ölçüm sensörünün olduğu söylenmişti. Fakat bu sensörün aktif olarak kullanılmadığı ve farklı bir amaç için görev almış olabileceği de verilen bilgiler arasındaydı.

Sistemin nasıl işleyecek olacağının bilinmesi bu noktada önemli. Eski saat içerisinde yer alan sensörler yeterli gelecek olursa, bu durumda saatin sadece güncelleme alması lazım.

Bunu bir yenilik olarak sunabilmek için Apple Watch Series 6 akıllı saatlerinin bekleniyor olması normal ama çalışma mantığına göre Apple Watch Series 5 akıllı saatleri de watchOS 7 işletim sistemine eklenecek olan bir özellikle beraber kandaki oksijen seviyesini ölçebilir. Biraz daha bekleyip, yeni sensörü tipinin olup olmadığını göreceğiz. Nasıl olsa çok bir süre kalmadı.

İLGİLİ HABER:  macOS High Sierra Kararlı Sürüm Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?