Apple Watch SE Alınır Mı? Detaylı İnceleme

0
2033

Apple ilk defa iki akıllı saatini bir arada sunmayı tercih etti. Marka beklenen saat Apple Watch 6 modelini sundu ve sonrasında Apple Watch SE serisine geçti.

Adında sır saklı. Yeni model SE serisi. Yani Apple’a göre uygun fiyatlı seri. Amaç şu ki Apple Watch 6 modelini sundum bir de yanında uygun fiyatlı SE akıllı saatini sunayım.

Ana modele parası yetmeyen ya da bu kadar para vermek istemeyen kullanıcılar, SE serisini satın alsın. Peki, öyle mi? Apple Watch SE alınır mı? Çok mu düşük özelliklere sahip? Soruları tahmin edebiliyorum ve bu konuda sizle bilgileri paylaşmak istiyorum.

İlginizi Çekebilir: Apple Watch 6 İncelemesi – Alınır mı?

Apple Watch SE Tasarımı

Yeni saatin tasarımından başlayalım ki sıralama bozulmasın. Yukarıda linkini vereceğiz aynı sıralamayı 6 serisi için de yaptık.

Tamam tasarımdan başladık ama ben bu saatte öyle bir büyük tasarım farkı göremedim. Yine yeniden her zamanki gibi kavisli ekran kullanılmış. Yandan, üstten alttan kavisli ekran kullanım alanını açmış, genişletmiş.

Apple Watch SE

Yanda yer alan fiziksel tuş için durum aynı değişmiyor. Sizin anlayacağınız Apple Watch 6 kasası ile SE modelinin kasası arasında bir fark yok. Çok ihtimal vermiyorum ama saati sadece tasarım için alanlar, SE serisini alsın geçsin. Daha yüksek bir ödeme yapmasın.

Kasa malzemesinde alüminyumu kullanan akıllı saatin renk seçecekleri ise geçen seneyi andırıyor. Renk kısmında uzay grisi, altın ve gümüş renkler var. Fark yaratılmamış.

Tasarım açısından son bilgimiz şu olacak ki 44 mm ve 40 mm olmak üzere iki boyut var ve bu artık Apple için alışılmış bir durum.

Apple Watch SE Ekran Özellikleri

Akıllı saatlerde ekran çok önemli. Şöyle düşünün, güneşe çıkıyorsunuz, kolunuzda bir akıllı saat var ve saate bakmak istiyorsunuz. Haliyle dijital ekranda yeteri kadar parlaklık yoksa, bu durumda ekran güneş ışığında net olarak gözükmüyor.

Bu ve bunun gibi olumsuzluklar. Apple Watch SE uygun fiyatlı olsa da Apple tüm bunları düşünmüş. Diğer modellerde kullandığı ekrandan daha kötü bir ekran kullanmamış.

Ekran son model akıllı saat ile aynı. Yine LTPO OLED ekranın kullanıldığı Apple Watch SE, Ion-X cam kullanıyor ve Retina ekran aynen devam ediyor. 1000 nit parlaklık değerinin olduğu ekran, bu bahsettiğimiz yansımalara karşı bir hayli başarılı.

Apple Watch SE

Fakat Apple Watch SE modelinin ekranında önemli bir eksik var. Sürekli açık ekran teknolojisi bulunmuyor. Saati uyandırmanız ya da ekranı açmanız için kolunuzu kaldırmanız ya da ekrana dokunmanız gerekiyor. Yani eski saatlerde olan işlem devam ediyor. Kasa boyutu için ise 44 ve 40 mm kullanıldığı için ekran boyutu yine bu sisteme göre değişiklik gösteriyor.

  • 44 mm kasa boyutunda: 368 X 448 piksel
  • 40 mm kasa boyutunda: 324 X 394 piksel

çözünürlük değeri var. Parlaklığı zaten söyledik ve bu modelin tek eksik yanının da sürekli açık ekran olduğu gözüküyor.

Apple Watch SE Teknik Özellikleri ve Detayları

Yeni akıllı saat, uygun fiyatlı olarak geçmesine rağmen içerisinde kullanılan işlemci Apple Watch 5 modellerinde yer alan işlemci. Apple A13 işlemcinin temelinde geliştirilen S5 işlemcisi, 2 çekirdekli ve akıllı saatlerin bir hayli hızlanmasını sağlıyor. Tabii ki S6 işlemcisi kadar başarılı değil ama bir akıllı saat için gayet yeterli, hatta fazlasını sunan bile bir işlemci.

Bunun dışında yeni akıllı saatteki depolama alanının sabit tutulduğunu da söyleyelim. Yine yeniden 32 GB. Pil konusunda yine aynı boyutta pil kullanan akıllı saatin, 18 saat pil ömrü bulunuyor.

Apple Watch SE

Teknik Özellikler Özeti ve Ekstralar

  • Bluetooth 5.0 desteği
  • Wifi Apple W3 çipi
  • 32 GB depolama alanı
  • Apple S5 işlemci
  • 18 saat kullanım ömrü

Dikkat Çeken Özellikler

Teknik özelliklerin dışında Apple Watch SE modelinin işlevsellik açısından nasıl özelliklere olduğuna da bakacağız.

Tüm Antrenman Takip Özelliği Destekleniyor

Saat uygun fiyatlı gözükse de çoğu özelliği sabit kalıyor. Yine bu modelde tüm spor aktivitelerinin takibi yapılıyor. Ayrıca 50 metre suya dayanıklı kasa kullanılmaya devam ettiği için de yüzme aktivitesi için de takip yapılabiliyor. Zaten watchOS 7 çalıştırdığı için aktivite takibini en iyi şekilde yapabileceksiniz.

Kalp Ritim Ölçer

Fiyatı aşağıda tutmak adına saatin içerisinde EKG sensörü yok. bu sensör çıkarılmış ama bu demek değil ki kalp ritim sensörü olmayacak. Kalp ritim ölçer aynen korunuyor. Burada çok önemli bir fark göremiyorum.

Apple Watch SE

Yeni Arayüzler Destekleniyor

Tanıtımda çok sayıda yeni arayüzün kullanıma gireceği söylenmişti. Başta bunun Apple Watch 6 için geleceğini söylemiştik. Ama Apple uygun fiyatlı olsa da Apple Watch SE modelini bu özellikten geri koymamayı tercih etmiş durumda.

Saat tüm yeni arayüzleri destekliyor. Tüm yeni arayüzler desteklendiği gibi saat yüzlerinde yine özelleştirmeler yapılmasına da izin veriliyor. 6 serisinde arayüz konusunda ne varsa SE modelinde de var.

SOS Sistemi

Acil durum bilgi sistemi de yine Apple Watch SE akıllı saatlerinde yer alan bir özellik. Eski saatlerde olduğu gibi acil durumlarda anında kullanıcılara yardım sağlanabiliyor. Acil durum numaralarıyla iletişime geçilebiliyor.

Uyku Takibi Özelliği

Detaylandırılmış olan uyku takibi özelliği de SE serisi yeni akıllı saatlerde yer alıyor. Detaylı uyku takibi için ekstra bir sensör ise kullanılmış değil. Ama yazılım sayesinde zaten uyku takip özelliği var.

Apple Watch SE

Apple Watch SE Kutu İçeriği

Yine kötü haberim var. Kutu içeriği değişmemiş. Apple Watch SE akıllı saati, 1 metre şarj kablosuz ve bir de kordon. Şarj aleti bu modelin kutusundan da çıkmıyor. Yani bu fiyata şarj aletinin kutudan çıkmaması bana göre büyük bir eksiklik olarak sayılır. Tabii ki bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Apple Watch SE Fiyatları

Hep şunu söyledik ki uygun fiyatlı. Diğer Apple Watch serilerine bakınca evet uygun fiyatlı. Çünkü çok fazla özellik kısılmamış. Sadece EKG çıkarılmış ve bazı yenilikler eklenmemiş. Buna karşın fiyatlar;

  • 40 mm kasa için: 2.699 TL
  • 44 mm kasa için: 2.949 TL.

Apple Watch SE Alınır mı?

Şimdi özelliklere bakıyorum, Apple Watch 6 modelinden çok farklı değil. Dönüyorum fiyatları karşılaştırıyorum o zaman da yeni akıllı saatin fiyat farkının çok olmadığını görüyorum. Sizin anlayacağınız EKG ve kandaki oksijen ölçme seviyesine çok takılmıyorsanız, bu modeli almanız daha mantıklı. Sadece fiyat açısından bile daha mantıklı geliyor.

Önceki İçerikApple Watch 6 İncelemesi – Alınır mı?
Sonraki İçerikApple Watch 6 mı? Apple Watch SE mi? Hangisi Alınır?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?