Hangi Apple Watch’ı satın almalıyım? (2021)

Apple Watch mı almak istiyorsunuz? Apple Watch satın alma rehberimizi okumadan Apple Watch almayın.

0
11124

Apple Watch satın almaya karar verdiniz ancak hangi modeli alacağınıza bir türlü karar veremiyorsunuz. Malzeme, renk ya da seri seçimini nasıl yapacaksınız? Apple Watch satın alma rehberi, aklınızdaki Hangi Apple Watch’ı satın almalıyım? sorusuna net bir cevap vermek için hazırlandı.

Apple Watch, zamanı tutma ve bilgi işleme özellikleri ile giyilebilir teknolojinin geleceği hakkında fikirler veriyor. Bu fikirleri hangi Apple Watch ile edinmek istediğinize, tarzınız ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar verebilirsiniz. Belki başka bir akıllı saat ile de bu işi görebilirsiniz ancak Apple Watch’ı vazgeçilmez kılan birkaç özellik sizi ona çekiyor olabilir.

Apple Watch satın alma rehberinde size en uygun model, boyut, renk ve kayışı seçmenize yardımcı olacağız. Hali hazırda satışta olan Apple Watch modellerini, özellik ve fiyat açısından karşılaştırdık.

Konumuzu yeni youtube videomuz ile güncelledik.

2021 Apple Watch Satın Alma Rehberi:

 

Eski konu:

Apple Watch Series 3 ile Apple Watch Series 5 arasındaki farklar

Apple şu anda 2 farklı Apple Watch modeli satıyor. Bunlardan Watch 3 ile karşılaşalı 3 yıl oldu(2017). Watch 5 ise geçtiğimiz Eylül (2019) ayında tanıtıldı. Apple Watch Series 5, üretimden kalkan Series 4’ün yerine getirildi.

Seri 5 ve Seri 3 birçok özelliği paylaşsa da, tasarım, ekran ve sağlık odaklı özellikler söz konusu olduğunda ikisi arasında birkaç fark var.

5 Serisi, 3 serisine kıyasla saatin yüzünde daha fazla yer kaplayan ve yeni boyut seçenekleriyle gelen biraz daha büyük bir ekrana sahip. 5 Serisi 40mm ve 44mm kasa seçeneklerinde mevcut olsa da, 3 Serisi 38mm ve 42mm boyutlarında geliyor. 10.7 mm inceliği ile 5 Serisi; 11.4 mm kalınlığındaki 3 serisinden biraz daha şık. Apple, bu ince tasarımı 2018’de tanıttığı ancak artık satmadığı Apple Watch Series 4 ile tanıttı.

Apple’ın eski saatlerinden farklı olarak, Series 5’in ekranı kullanılmadığında uyanık kalma yeteneğine sahip. Bu sayedebileğinizi hareket ettirmeden veya saatin ekranına dokunmadan , fitness hedeflerinize doğru ilerleme ve diğer veriler gibi bilgileri görebilirsiniz.

Ayrıca Apple Watch Series 5’te Apple Watch Series 4’de ortaya çıkan bir başka özellik olan elektrikli bir kalp atış hızı sensörü var. Bu özellik, Apple Watch Series 5’in düzensiz kalp ritimlerini tanımlamasını sağlamak için bir elektrokardiyogram olarak kullanılabileceği anlamına geliryor. Apple Watch Series 3 ise, kalp atış hızınızı ölçebilen ancak bir elektrokardiyogram olarak kullanılamayacak bir optik kalp atış hızı sensörüne sahip.

En yeni Apple Watch, Apple Watch Series 4’in düşme algılama özelliğini de içeriyor. Bu özellik ile, sert bir düşüş yaşadığınızda acil durum servislerini doğrudan arama seçeneği sunuyor. Apple Watch Series 3 Serisinde bu özellik yok.

Apple’ın yeni en yeni akıllı saatinde daha doğru konum verileri sağlayabilen bir pusula da var.

Ayrıca Apple Watch Series 5, Apple Watch Series 3’ün iki katı kadar hızlı olduğunu iddia ettiği S5 işlemciye sahip.

Apple Watch boyut tercihi

Apple Watch Series 3, 38mm ve 42mm olmak üzere iki boyut seçeneği ile sunuluyor. Bu konudaki genel yorum 38mm’nin ortalama bir kadın bileğine, 42mm’nin ise ortalama bir erkek bileğine uygun ölçüler olduğu. Saatin tasarım ve donanımında, boyut farklılığı ve cinsiyete göre üretilmiş aksesuarlar dışında başka bir fark yok.

38mm ve 42mm ölçüleri, saat yüzünün milimetre cinsinden yüksekliğini temsil ediyor. Bu biraz garip, çünkü akıllı cihazların boyutları belirtilirken genelde köşeden köşeye çapraz olarak inç cinsinden ölçülen boyut kullanılıyor. Ancak Apple, Watch ürününde farklı şeyler yapmaya karar vermiş gibi görünüyor. Milimetre biriminin ilerde değişip değişmeyeceğini göreceğiz.

Apple Watch Series 3

Apple Watch Series 3’ün iki boyut seçeneğinin tam ölçüleri şu şekilde:

38mm’lik model: 38.6mm yükseklik x 33.3mm genişlik x 10.5mm kalınlık  – 563 mm2 ekran alanı
42mm’lik model: 42.5mm yükseklik x 36.4mm genişlik x 10.5mm kalınlık  – 740 mm2 ekran alanı

Ağırlık ise malzemeye göre değişiyor. Ayrıca Series 2’nin 11.5mm’lik kalınlığa sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Apple Watch boyutlari
Apple Watch Series 3 boyutları

Giyilebilir bir aksesuar satın almadan önce hangi boyutun sizin için en uygun seçenecek olduğundan emin olmalısınız. Bu nedenle, Apple Watch satın alırken internetten sipariş vermek yerine bir mağazadan deneyerek alışveriş yapmanız daha yerinde bir karar olacaktır.

Son olarak, malzeme / renk / kayışın mevcut yapılandırmalarının 38mm ve 42mm boyutları için biraz farklı olduğunu unutmayın. Bu nedenle boyuta karar verdikten sonra seçenekleriniz biraz azalacaktır.

Apple Watch Series 5 ise 40 ve 44 mm olarak 2 farklı boyutta geliyor. 40 mm boyutundaki kasanın ekran alanı 759 mm2. Yani 42 mm boyutundaki Apple Watch Series 3’den daha çok ekran alanına sahip. Bu da Apple Watch Series 5’in daha ince çerçeveye sahip olduğu anlamına geliyor. Apple Watch Series 5’in 44mm boyutundaki kasanın ekran alanı ise 977 mm2.

Apple Watch Series 5

Daha büyük görüntü istiyorsanız Apple Watch Series 5’in 44mm olan varyasyonu sizin için uygun olacaktır.

Apple Watch Nike

Nike ile işbirliği içinde Apple sporcu saatleri de üretiyor. Aslında şu an satılan Apple Watch Nike saatleri özellik açısından Apple Watch Series 5 ile aynı. Görünüm ve kordon seçenekleri çok daha sportif bir model istiyorsanız Apple Watch Nike almalısınız.

Apple Watch renk tercihi

Apple Watch’da renk seçeneklerini belirleyen unsur, kullanılan malzeme. Apple Watch Series 3’ün renk seçenekleri şunlar:

Gümüş, Uzay Grisi, Altın

Apple Watch Series 5’in renk seçenekleri şunlar:

Gümüş, Uzay grisi, Altın

Apple Watch Series 5’in renk seçenekleri

Renk tercihi fiyatı etkilemiyor. Bu nedenle hangi rengi daha çok seviyorsanız onu seçin.

Apple Watch kayış tercihi

Öncelikle, seçeceğiniz kayışın fiyatı önemli derecede etkileyebileceğini belirtelim.

Apple Watch’da tercih edebileceğiniz kayış modelleri şu şekildedir:

  • Klasik Toka
  • Deri Loop
  • Milano Loop
  • Baklalı Model Bilezik
  • Spor Kordon
  • Nike Spor Kordon
  • Naylon Örme Kordon

Bunların her biri, seçtiğiniz Apple Watch modeline göre değişen çoklu renk seçenekleri ile sunulmaktadır.

Apple Watch kayis secenekleri

 

Apple Watch Boyuta ve Modele Göre Fiyat Listesi

Apple Watch Series 3 fiyatları

38mm:  1499 TL

42 mm: 1699 TL

Apple Watch Series 5 fiyatları

40 mm: 3099 TL

44 mm: 3299 TL

Ayrıca şu konuya da bakabilirsiniz:

Apple Watch 6 mı? Apple Watch SE mi? Hangisi Alınır?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?