Apple Watch Şarj Sorunları

7
5531

iPhone modellerinde olduğu gibi Apple’ın akıllı saatleri Apple Watch modellerinde de sorunlar yaşanabiliyor. Her ne kadar iPhone modellerinde olduğu kadar öne çıkan sorunlar olmasa da Apple Watch akıllı saatlerinde de can sıkıcı sıkıntılar var. Bunların başında ise Apple Watch şarj sorunu geliyor. Birçok farklı nedene bağlı olarak zaman zaman Apple Watch akıllı saatlerinizin şarj olmadığını görebiliyorsunuz.

[Bu yazı ilk kez 22 Ekim 2018’de yayınlanmıştır. 10 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir.]

Tüm bağlantıları gerçekleştirmenize rağmen akıllı saatinizi şarj edemiyorsanız, yapmanız gerekenler neler? Hangi kontrolleri sağlamanız gerekiyor? Tüm bu sorulara cevap arayalım.

Apple Watch Şarj Durumu

Kullanan hemen herkes bilecektir ancak biz yine de işin en başından başlayalım. Öncelikle akıllı saatinizin gerçekten şarj olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Saatinizin şarjı azaldığı durumlarda ekranda kırmızı bir yıldırım işareti gözüküyor.

Apple Watch Şarj Sorunu

Saati şarj etmeniz gerektiğini gösteren bu işaret, şarj bağlantısını gerçekleştirmenizin ardından yeşile dönüşüyor. Eğer şarjınız yoksa ve ekranda Apple’ın manyetik şarj kablosuyla beraber kırmızı yıldırım işaretiniz görüyorsanız, bu kez saati 30 dakika gibi bir süre boyunca şarjda bekletmeniz öneriliyor.

Bu kısma kadar olan bölümde, genel şarj özelliklerinden söz ettik. Henüz sorun kısmına geçmedik. Sadece Apple Watch için genel şarj durumu hakkında bilgileri belirtmiş olduk.

Apple Watch Şarj Sorunu

Apple Watch’da Şarj Sorunu Nasıl Anlaşılır?

Eğer saatinizi şarj aletine bağlamanıza rağmen saatiniz şarj olmuyorsa kontrol etmeniz gereken kısımlardan söz edelim. Öncelikle basit detayları kontrol etmeniz gerekiyor.

 • İlk dikkat edeceğiniz şey, orijinal Apple şarj aleti kullanmak olacak. Orijinal bir şarj cihazı kullanmanız durumlarda ya direk olarak saat ekranında uyarı alıyorsunuz ya da hiçbir bildirim gözükmemesine rağmen şarj yapılmıyor. Bunun için ilk kontrol edeceğiniz kısım orijinal şarj cihazı kullanmak olacak.
 • Aynı durum kablolar için de güç adaptörü için de geçerli.
 • Bağlantıları tam anlamıyla gerçekleştirdiğinizden emin olun. Bazı durumlarda tam olarak manyetik şarj kablosunun USB güç adaptörüne bağlanmaması durumunda da şarj gerçekleştirilemeyebiliyor.
 • Manyetik şarj aletinin tamamen temiz olduğundan emin olun. Zaman içerisinde oluşan kir tabakası da şarjı engelleyebilir. Bunun için iyi bir temizlik yapmanız gerekiyor.
 • Manyetik şarj aletinde koruyucu jelatinler varsa, bunları tamamen temizleyin.

Apple Watch Şarj Sorunu

Tüm bu düzenlemeleri yaptınız ve görünürde bir sorun yok. Buna rağmen Apple Watch akıllı saatiniz şarj olmuyor ve sorun devam ediyorsa, farklı çözüm yollarına gideceğiz. Önerilerimizde ikinci perde kısmına geçelim.

 • Saatinizin son güncellemelerinin yüklü olduğuna emin olun.
 • Saatinizi yeniden başlatmaya zorlayın. Bunun için Apple’ın logosunu görene kadar fiziksel yan tuşa ve Digital Crown tuşuna basılı tutun. Saatinizin yeniden başlaması durumunda şarj durumunu bir kez daha kontrol edin.
 • Eğer sorun devam ediyorsa, farklı bir şarj cihazı deneyin. Yine sorun yaşamanız durumunda, saatin fiziksel bir arıza ile karşı karşıya olduğu düşünülebilir. Böyle bir durumda teknik servis desteği almanız gerekiyor. Donanımsal sorunlar yaşamanız mümkün.

Apple Watch yavaş şarj oluyor? Ne yapabilirim?

Apple’ın web sitesinde hangi Apple Watch’ın ne kadar sürede şarj olduğu yazar. Örneğin Apple Watch Series 3 için 1.5 saatte %80 şarj olacağı ve tam dolum için 2.5 saat gerektiği yazmakta. Tabii burada yazan değer belirli şartlarda yapılan testlerin gösterdiği değer. Şarj aletinin gücü, pil sağlığı gibi etkenler bu süreyi değiştiriyor.

Apple’ın sitesinde tam olarak şu ibare var:

Kaynak: https://www.apple.com/watch/battery/

Geçenlerde gelen bir soru şarj süresinin 4 saati bulduğunu ve bu durumun garanti kapsamında olup olmadığı şeklindeydi.

Bu konuda yanıtımız şu şekildedir:

Apple yetkili servislerine Apple Watch’ınızı götürün ve kontrol ettirin. Bariz bir pil performans düşüklüğü varsa sorununuz garanti kapsamında ücretsiz giderilecektir. Ancak yukarıdaki resimdeki açıklamalara bakarak; “cihazım tam olarak 1.5 saatte %80 şarj olmuyor” diyerek servise giderseniz ret yanıtı alma ihtimaliniz yüksek. Çünkü bu değerin tutması belirli çevre şartlarına bağlanmış.

Bu konuda bir sorunuz varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. Yanıt vermekten memnuniyet duyarız.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

Önceki İçerikHangi e kitap okuyucu alınır? 2021 güncel
Sonraki İçerikiPhone 13 Serisi için Yine İddialı Bir Açıklama Var
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

7 YORUMLAR

 1. Apple Watch 3 saatımı 12 w şarj adaptörü ile şarj ediyorum 1 saate ancak %40 dolduruyor tamamen dolması 4 saati geçiyor bu sizce bi sorun mu normalde Apple kendi sitesinde 2 saate tam sarj oluyor

  • Apple %80 dolması için 1.5 saat gerekir diyor. Dediğiniz gibi 2 saatte de tam şarj diyor. Ancak kesin süre çeşitli şartlara göre de değişebilir diyor. ŞArj aletini değiştirip denemeniz lazım. Bildiğim kadarıyla 12 W şarj adaptörü değil de 5W olanı kullanılıyordu Apple Watch da

 2. Merhaba Ben 1 yıl apple saatimi kullanmaya ara verdim kaldırdım bir yerde duruyordu daha sonra apple saati şarj yapmaya çalıştım şarj simgesi yok sadece yanıp sönen elma logosu geliyor gidiyor uzun süre şarjda bıraktım denemek amaclı hala aynı şekilde acmaya zorladım iki yan tuşları ile birlikte değişen bişey olmadı sorun nedir yardımcı olurmusunuz?

  • Merhaba. Şunu dener misiniz:
   Apple saatinizdeki Dijital kurma kolu ve yan düğmeyi aynı anda basılı tutun.
   Ekranda Apple Logosu göründüğünde düğmeleri bırakın.
   Apple Watch’un yeniden başlatmayı ve yeniden başlatmayı bitirmesini bekleyin.

 3. Merhabalar, dün aldığım Apple Watch SE saatimi şarja taktım yüzde 63 oldu şu an şarj olmuyor. Kablolarım orjinal. Adaptörde sorun yok. Sizce ne yapmam gerekir

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?