Apple Watch Pil Sağlığı Sistemi Hakkında Her Detay

0
613

Hep iOS 14 yeniliklerini anlatmayacağız. iOS 14 yeniliklerinin yanında akıllı saatler için gelen yenilikleri de anlatmaya devam edeceğiz. WatchOS 7 ile gelen yeni özellikler arasında en önemli olanlarından birisi de Apple Watch pil sağlığı sistemi.

Bu teknoloji Apple Watch için yeni bir teknoloji olsa da biz buna yabancı değiliz. O çok konuşulan pil skandalları sonrasında Apple, iPhone telefonlara pil sağlığı uygulamasını dahil etmişti.

iPhone akıllı telefonlarında kullanılan pil sağlığı, telefonların pillerinin ne kadar kimyasal yaşlanmaya uğradığını gösteren bir sistem. Artık bu sistem Apple Watch akıllı saatlere gelmiş olacak.

Bakın: watchOS 7 ile Saat Kadranı Paylaşma Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Apple Watch Pil Sağlığı Neler Sağlayacak?

Yeni özellikle akıllı saatinizin ayarlar menüsüne pil alanı eklenecek ve bu pil alanı içerisinde pil sağlığı olacak.

Pil sağlığına girdiğiniz zaman, kimyasal yaşlanma hakkında bilgi alacaksınız. Adı üzerinde pil sağlığının durumun ne olduğu yüzde olarak verilecek. Eğer akıllı saatinizin pili kimyasal yaşlanmaya uğramışsa, o zaman kimyasal yaşlanma derecesine göre akıllı saatinizin piline bir skor veriliyor.

Apple Watch pil sagligi

Mesela saatiniz pili çok yıpranmış ve sağlık kısmında %50 göstergesini görüyorsunuz. O zaman şunu anlayacaksınız ki sizin pilini eskimiş ve saatinizin şarj dayanma süresi düşmüştür. Zamanla, daha doğrusu hızla saatinizin pil dayanma süresi düşecek ve pil yaşlanmaya devam edecektir.

Burada yer alan uyarı ile saatinizin en azından pil açısından ne zaman servise göndermeniz gerektiğini anlarsınız. Eğer yüzde değeri %90-100 arasında ise bu durumda da pil sağlığının yüksek olduğunu anlayacaksınız.

Yine aynı menü üzerinden pil sağlığınızı arttırmak için pil şarjı özelliğini de açabileceksiniz. Bu özellik akıllı saatinizin pilinin uzun süre sağlığını korumaya yardımcı olacak.

Apple Watch Pil Sağlığı Görüntüleme Nasıl Yapılır?

Özelliği anladığınızı farz ediyorum. Peki ya biz bu sağlık kısmını nasıl görüntüleyeceğiz? Sorulardan en başta geleni bu. Apple Watch pil sağlığına nasıl bakacağınız hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağım. İşler çok kolay.

  • Saat arayüzünden “Ayarlar’ı” açalım.

Apple Watch pil sagligi

  • “Pil” bölümüne girelim.

Apple Watch pil sagligi

  • “Pil Sağlığı” alanına geçelim ve pilin durumunu görüntüleyelim.

Apple Watch Pil Sağlığı Özelliği Saatin Gücünün Düşmesine Neden Olur mu?

Akılları kurcalayan, yine soru işaretlerine düşmemize neden olan bir detay var. iPhone pil sağlığı sisteminde bir püf nokta var. Yine pil kapasitesini görebiliyorsunuz ama pil performansı düştüğü zaman, telefonun işlemcisinin gücü kısıtlanıyor.

Telefonun hızı düşürülüyor ve böylece telefonun döngüye girmesi ve sürekli yeniden başlatılması sorunları ortadan kaldırılıyor. Ama sonuç ne oluyor, performans kaybı yaşıyoruz.

Apple Watch pil sagligi

Akıllı saatinizin pilinde herhangi bir kimyasal yaşlanma yoksa, o zaman sorun yok ama ya kimyasal yaşlanma varsa o zaman akıllı saat işlemcileri de mi yavaşlatılacak? Böyle bir sistemin akıllı saatler için kullanılacağını düşünmüyorum ama Apple açıklama yapana kadar biz de bu konuda net bir şey söyleyemeyeceğiz.

Önceki İçerikwatchOS 7 ile Saat Kadranı Paylaşma Konusunda Bilinmesi Gerekenler
Sonraki İçerikiOS 14 ile Gelen Çeviri Uygulamasının Özellikleri
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?