Apple Watch Kalp Yetmezliği Teşhisi için Kullanılacak

0
223

Sahip olduğu sensörler sayesinde, sağlık verilerini izleme konusunda oldukça başarılı olan Apple Watch, en son 6.serisiyle satışa çıktı. Biraz daha iyileştirilmiş olan sensörlerle daha doğru ölçümler yapan yeni akıllı saattin sağlık verilerini toplamada daha başarılı olduğunu da gördük. İşte bu konu üzerine de yeni bir araştırma yapılacağı ortaya çıktı. Kalp yetmezliği için erken teşhis elde edebilmek adına yapılacak olan çalışmada, alanında uzman olan Kardiyolog Dr.Heather Ross yer alacak.

İlginizi Çekebilir: iOS 14.5 ile Abonelik Sayfalarının Tasarımı Değişti

Apple Watch 6 ile Kalp Yetmezliği Araştırması

Dr.Heather Ross, zaten bu hastalıkla mücadele içerisinde olan hastalarına Apple Watch 6 ile bir izleme sistemi kuracak. Yani hastalar 3 ay gibi bir süre için sürekli olarak Apple’ın akıllı saatlerini kullanacak ve bunun neticesinde de saatte kalp verileri tutulacak.

Kalp yetmezliği hastalarından toplanan bu veriler, yapılan sağlık testleriyle de karşılaştırılacak ve saatin ne kadar doğru veriler ortaya koyduğu konusunda bir çalışma yapılacak.

Uzun vadede saatin kalp yetmezliği riski taşıyan hastaları tespit etmede başarılı olup olmayacağını da bu araştırma sonucunda öğrenmiş olacağız. Apple Watch 6 saatlerinin tercih edilmesi ise ek bazı artılar sağlayacak. Özellikle saatin kandaki oksijen seviyesini de tespit ediyor olması, bu konuda araştırmacılara önemli bir artı sağlayacak.

Apple Watch 6

3 aylık bir dönem için izlenen verilerin paylaşılması için ise çalışmada Apple’da yer alacak. Yani bu çalışma Apple tarafından da desteklenecek ve belki de akıllı saatlere bunun için özel bir güncelleme bile eklenebilir.

Süreç sonunda paylaşılan verilere göre elde edilen sonuçları biz de değerlendireceğiz. Ayrıca bu çalışmanın Apple için de önemli olduğunu hatırlatalım. Öyle ki Apple, akıllı saatlerinde sağlık yönüne daha fazla ağırlık vermek istediklerini ve bunun için yeni çalışmalar yaptıklarını belirtiyor.

Belki Apple Watch 6 modeliyle yapılan bu araştırma, Apple Watch 7 akıllı saatlerine yeni bir teknolojinin eklenmesini bile sağlayabilir. Bunlar için araştırma sonuçlarını bekleyelim ve görelim.

Önceki İçerikiOS 14.5 ile Abonelik Sayfalarının Tasarımı Değişti
Sonraki İçerikM1 İşlemcili Mac Mini Modellerinde Pembe Ekran Sorunu Ortaya Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?