Apple Watch Kalp Ritim Bozukluğunu Tespit Edebiliyor

0
164

Akıllı saat dediğimiz zaman akla ilk gelen saat serileri her zaman için Apple Watch akıllı saatleri oluyor. Satış rakamları her geçen gün biraz daha yükselen akıllı saatlerin bu kadar tercih edilmesi ve ilk serilerin bile unutulmadan hala satışlarının yapılabiliyor olmasının da elbette bazı nedenleri var. Bu nedenler arasında ilk sırada Apple Watch akıllı saatlerinin sistemleri ve teknolojileri geliyor.

Elbette yüksek bir fiyat aralığına sahip akıllı saatlerden bahsediyoruz ama bu fiyatlara karşılık sunulan özellikler hiç de azımsanmayacak türden. Sadece teknoloji basında değil günlük hayatta da oldukça artı sağlayan akıllı saatlerin içerisinde yer alan SOS sisteminin defalarca hayat kurtarması da en büyük örnekler arasında. Şimdi ise yapılan son araştırma Apple Watch akıllı saatlerinin sağlık takibi konusunda da epey ayrıcalıklar sunduğu ortaya çıktı.

Apple Watch Kalp Hastaları İçin En İyi Saat

Saati sağlık uygulamalarında öne çıkaran özellik kalp ritmi ölçüm değerleri. Aslında hemen hemen her yeni akıllı saat üzerinde kalp ritimlerini ölçmek için sistemler bulunuyor fakat birçok akıllı saat doğru değerlere yaklaşmakta bile zorluk çekiyor. Hatta araştırmalara göre sadece belli başlı markaların saatlerinde doğruluk elde edilebiliyor.

Apple Watch

İşte bu saatler arasında Apple Watch serisinin ekstra bir doğruluk payı olduğu ortaya çıktı. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre Apple’ın kalp ritim bozukluklarını %97 oranında tespit edebildiği ortaya çıktı. Tabi ki araştırma sadece akıllı saatler kullanımıyla elde edilmiş sonuçları göstermiyor. Bunun dışında binlerce hafta üzerinde yapılan testlerde var.

Apple Watch İçin Özel Test

Kalp ritim ölçümleri için kullanılan sistemde ise Apple’ın akıllı saatine özel olarak bir uygulama geliştirildiği belirtiliyor. Cardiogram uygulaması adı verilen sistem ile hastaların kalp ritimlerinin takip edilmesi sağlanmış. Elde edilen veriler gerçek tıbbi sonuçlar ile karşılaştırıldığın da ise Apple Watch akıllı saatlerin %97 oranında doğru sonuçlar verdiği tespit edilmiş. Oldukça başarılı bir değer olarak öne çıkan değerin Apple’ın akıllı saatlerinin ne kadar başarılı olduğunu da gösteren bir detay olduğunu da görebiliyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?