Apple Watch El Yıkama Özelliği Nasıl Çalışacak?

0
289

WatchOS 7 beta sürümünü kullanmaya başladınız mı? Beta sürümünü kullanmaya başlayanlar arasındaysanız bazı özelliklere erişmişsiniz demektir. Geçen seneler ile karşılaştırdığım zaman, yeni akıllı saat işletim sistemi daha fazla değişiklik aldı. Benzersiz özellikler de kullanılmaya başlandı. Apple Watch el yıkama tespit özelliği, benzersiz özellikler arasında yer alabilir.

Diğer akıllı saatlerde kolay kolay göremeyeceğiniz özellik, dünya sağlık örgütünün verdiği öneriler üzerine hazırlanmış olan ve günlük rutinleri takip etmenizi sağlayan bir özellik.

Beta testi ile biz de bu özelliğin tam anlamıyla nasıl çalıştığını öğrendik. Merak edenler, kullanmak isteyenler ve nasıl çalıştığını öğrenmek isteyenler olacaktır. Beta testlerinde elde ettiğimiz bilgileri paylaşalım istiyorum.

Bakın: watchOS 7 Özellikleri Açıklandı – Çok Şaşıracaksınız

Apple Watch El Yıkama Takip Özelliği Nedir?

Özelliğin adı her şeyi anlatıyor. Yine de kısa bir açıklama verelim. Bu özellik ile akıllı saat elinizi yıkamaya başladığınızı anlıyor ve size bir sayaç gösteriyor.

Dünya sağlık örgütü tarafından paylaşılan kriterlerle belirlenen bu sayaç, doğru el yıkama süresi için bir geri sayım başlatıyor. Elinizi doğru süre boyunca sabunlamanız için bir takip sistemine sahip olmuş oluyorsunuz.

Apple Watch el yıkama

Apple Watch El Yıkama Nasıl Çalışıyor?

Her şey otomatik işliyor. Siz ekstra olarak çok bir şey yapmıyorsunuz. Suyu açtığınız ve elinize sabun sıktığınız zaman, su sesinden ve sabun sesinden saat elinizi yıkmaya başladığınızı tespit ediyor. Doğru tespit yapılması için sadece su sesi ya da sabun sesinden yararlanılmıyor. El hareketleriniz ve bilek hareketleriniz de takip ediliyor.

Sonuçta o suyu açtığınız bir şekilde anlaşılıyor. Sağlık örgütü ve bilim insanları tarafından el yıkama için belirlenen doğru süre üzerinden sayaç işlemeye başlıyor. Bu süre 20 saniye.

Saatinizin ekranında 20 saniyelik bir geri sayımın başladığını görüyorsunuz ve saniyenin etrafında bir köpük animasyonu oluşuyor. Süre tamamlandığında ve bu süre boyunca elinizi yıkadığınızda, saat sizi tebrik eden bir bildirim gösteriyor ve normal görünüme dönüyor.

Otomatik olarak çalıştığını anladığımız el yıkama tespit özelliği, varsayılan olarak ise kapalı konumda geliyor. Saatinizin ayarlarında bu özelliği açmanız lazım. İki adımda özelliği açabilirsiniz.

  • Saatinizin ayarlarını açın.
  • Handwashing(el yıkama)” özelliğini aktif edin.

İsterseniz bu özellikte titreşimli geri bildirim almayı da tercih edebiliyorsunuz. Bunun için aynı alanda titreşimi açmak gerekiyor. Titreşim de oldukça işe yarıyor diyebilirim.

Apple Watch el yıkama tespit özelliği hakkında paylaşmak istediğim birkaç şey daha var. Yanlış bir bilgiyi düzeltmek istiyorum. Herkes bu özelliğin koronavirüs etkisi nedeniyle geliştirildiğini düşünüyor. Ama gerçek öyle değil.

Apple bu özelliği yıllardır geliştiriyor ve virüs olayları hiç ortada bile yokken zaten özelliğin çıkışı planlanmış. Biraz denk gelme durumu olmuş. Son detayımız bu özelliği destekleyecek olan modellerle alakalı. İlk bilgilere göre el yıkama takip sistemi minimum olarak Apple Watch akıllı saatinde çalışacak. Daha eski modellerde olmayacak.

Önceki İçerikYeni iPad Tanıtım Tarihleri Belli Oldu
Sonraki İçerikiOS 14 Kodlarında Gözüktü – İşte iPhone 12 Pro Max Kamera Özellikleri
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?