Apple Watch Alarm Kurma ve Yönetme

Apple Watch Alarm Kurma ve kurulan alarmları sonradan silmek nasıl yapılır? Tüm ayarları ile alarm kurmak.

0
314

Bir saatiniz var ve bu saat Apple Watch. Yapabileceğiniz sınırsız işlemler var. Tıpkı bir akıllı telefon gibi uygulamalar yükleyebilir, kalp ritminizi izleyebilir ve daha neler neler. Tamam bir akıllı saat ve yetenekleri çok ama sonuçta bir saat. Bir saatten beklediğimiz temel görevleri yerine getirebiliyor mu? Mesela alarm kurulabiliyor ve yönetilebiliyor mu? Tabii ki evet. Apple Watch alarm kurma işlemi, saatin başlangıç seviyesi özelliklerinden.

Normal bir saatin bile alarmını kurarken nereden yapıyoruz diye bir inceliyoruz. Her ne kadar temel işlemlerden biri olsa da Apple Watch için de bu durum geçerli görülebilir. Apple Watch’ta alarm ayarlamayı bilmiyor olabilirsiniz. Biz niye varız dimi. 🙂 Eğer alarmı nasıl kuracağınız ve yöneteceğiniz konusunda bilgi sahibi değilseniz, yardımcı olacağız.

İlk Aşama Apple Watch Alarm Kurma

Yönetme aşamalarına geleceğim. İşte alarmı nasıl kapatırsınız ya da masa saati gibi akıllı saati nasıl kullanırsınız bunları anlatmaya çalışacağım ama önce bir işin başına bakalım değil mi? Önce alarm kurmanın nasıl olduğunu anlatalım.

 • Saatimizi uyandırdık ve menüsünü açtık. Uygulama ikonlarını görüyor olmanız lazım.
 • Uygulama ikonları içerisinde turuncu renkli bir ikon dikkatinizi çekecek. Bu ikon bir çalar saat ikonu.

Apple Watch Alarm Kurma

 • Buna dokunarak, alarm penceresini açıyoruz.
 • Artık işimiz çok basit. Ekranda direkt “Alarm Ekle” uyarısı, yönergesi ya da işlevi ne derseniz artık o olacak.

Apple Watch Alarm Kurma

 • Alarm Ekle seçiminden sonra takdir edersiniz ki alarmların belirlenmesi için saat menüsü açılacak.

Apple Watch Alarm Kurma

 • Alarmı kurmak istediğiniz saat için ilk pencereye dokunun ve dijital tuşu çevirerek alarm saatinizi belirleyin. Apple Watch alarm kurma işleminde dakikaları belirlemek için ise hemen yanda yer alan dakika alanına dokunun ve dijital tuşu kullanarak dakika belirleyin.
 • Saati ayarladığımız kutucukların altında yeşil renkte “Ayarla” komutu olacak. Tüm ayarlamaları yaptığınızı düşünüyorum. Saatinizi ve dakikayı belirledikten sonra “Ayarla” demek yeterli.

Belirlediğimiz saat ve belirlediğimiz dakikada çalmaya başlayacak olan bir alarmınız var. Alarmı kurduktan sonra vazgeçmek isterseniz ya da alarmla işiniz bitti kaldırmak isterseniz ne yapacaksınız? Nasıl kurduysak, kaldırmasını da gösterelim.

Apple Watch Alarm Silme

 • Aynı yolu izleyeceğiz. Ana ekrandan ikonlar arasında “Alarm” uygulamasını açın.
 • Listelenmiş bir şekilde alarmlar karşınızda. Silme istediğinizi seçin.

Apple Watch Alarm Kurma

 • Aşağı doğru indiğinizde en alt kısımda “Sil” seçeneği olacak. Buna dokunun ve silme işlemini yapın.

Bu kadar. Artık kurmuş olduğunuz alarm devre dışı kalmış oldu. Diyorsanız ki ben yeniden alarm kurmak istiyorum, birinci yöntemle tekrar alarm kurmanız lazım. Bunun ne kadar kolay bir işlem olduğunu artık biliyorsunuz.

Alarm Erteleme Özelliğini Kapatma

Apple Watch alarm kurma ve yönetme dedik. Kurma tarafını bitirdik. Yönetme kısmına geçelim. Mesela alarmların erteleme özelliğini kapatmak. Uykulu uykulu bir şekilde alarm çaldığı zaman ilk yaptığımız şey alarmı ertelemek ya da kapatmak.

Çok kişi bu nedenle işe geç kalmış ya da ders kaçırmıştır. 🙂 Apple bunu yaşamak istemeyen kullanıcılar için erteleme özelliğini kapalı konuma getirmeye izin veriyor.

 • Nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. Alarm uygulamasını başlatın.
 • Erteleme özelliğini kapatmak istediğiniz alarmı seçin ve alarm özelliklerinin olduğu menüyü açın.

Apple Watch Alarm Kurma

 • “Ertele” çubuğunu kapalı hale getirin.

İşte bu kadar. Alarmlar ertelenmeyecek. Özelliği kapattığınız gibi aynı şekilde özelliği tekrar açabilirsiniz. Kalıcı olarak ertelemeyi kapatmanız gibi bir durum söz konusu değil.

Apple Watch ile iPhone Alarmlarını Bir Ayarlama

iPhone’da kurduğunuz alarmların saatinizle eşleşmesini istiyor musunuz? Bu mümkün.

 • iPhone telefonunuzdan normal bir şekilde alarmınızı kurun.

Apple Watch Alarm Kurma

 • iPhone telefondan Apple Watch uygulamasına girin ve “Saatim” alanına tıklayın.
 • “Saat” seçimini sonrasında ise “iPhone’dan anlık uyarılar” çubuğunu aktif edin.

Bitti. iPhone alarmları akıllı saatinizde de çalışacak. Apple Watch alarm kurma adımları işinize yarayacaktır. Herhangi başka bir uygulamaya ihtiyacınız yok. Sadece saatinizde yer alan yerleşik alarmları kullanın. Bu işin en basiti olacak.

Önceki İçerikiPad Pro; 13.4 + sürümlerde yeniden başlatma sorunu yaşanıyor
Sonraki İçerikApple Watch 6 Ekranları Değişmeyecek
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?