Apple Watch 6 Nasıl Bir Saat Olacak? Fiyat Belli mi?

0
1459

iPhone akıllı telefonlarını unuttuğumuz zaman, Apple’ın en çok cihazlarında ilk iki arasında Apple Watch bulunuyor. Saat o kadar çok satıyor o kadar ilgi görüyor ki tüm dünyadaki akıllı saat satışlarının neredeyse yarısı bu seriye ait. Apple için de artık Apple Watch bir gelenek. Saat satınca ve kullanıcılar sürekli yeni akıllı saatleri bekleyince Apple da her sene beklentilere karşılık veriyor ve iPhone ile Apple Watch tanıtımı da yapıyor. Bu sene sırada Apple Watch 6 var.

Açık konuşalım Apple Watch 5 isteneni veren bir saat değildi. Saat kötü olduğu için bunu söylemiyorum. Bunu söylüyorum çünkü Apple Watch 4 ile 5 modeli arasında çok bir değişiklik yoktu ve o istenen oynamalara imza atılmadı.

Bakın: iPhone 12 İşlemcisi A14 için Yeni Bilgiler

Bu Apple Watch 6 sorumluluğunu arttırdı. Evet bir saat gelecek ama bu sefer beklediklerimizi vermesi lazım yoksa satışları doğrudan aşağı doğru seyredecektir. Peki, yeni akıllı saat hakkında ne biliyoruz? Yeni akıllı saat hakkında sandığınızdan çok daha fazla sızıntı var. Tüm sızıntıları aktaracağım. Çok uzattık başlayalım.

Apple Watch 6

Apple Watch 6 Tasarımı Nasıl Olacak?

Apple Watch serisi ile sınırlı değil, Apple’ın tüm ürünleri için belirlemiş olduğu bir standart tasarım var. Şöyle yenilikler geldi böyle iyi değişiklikler var falan diyoruz ama marka bir tasarımı belirleyip uzun yıllar bunun arkasından gitmeyi çok seviyor. Örnek mi? Örnek iPhone. 🙂 Hatırlayın çentik alanına bir geçtik, ondan sonra gelen tüm telefonlarda çentik alanını kullandık.

Konumuza dönecek olursak Apple Watch için aynı şey geçerli. İddialar şöyleydi yeni akıllı saatin dairesel bir ekran kullanacağı. Teknoloji siteleri boy boy başlıklar attı. Yeni akıllı saat dairesel ekranla gelecek gibi.

Apple Watch 6

Fakat analistler böyle düşünmüyor. Apple’ın çizgisini bozmayacağı söyleniyor. Belki ekran ve çerçevede tasarım değişiklikleri olabilir ama saat yine kare dediğimiz o standart yapıyı koruyacak.

Tasarım konusunda farklı gelen bir iddia daha var. Ünlü analistlere göre (ki buna Ming Chi Kuo dahil) dijital crown tuşu değişebilir. Bir çark şeklinde tuş kullanmak yerine değişikliğe gidilerek bir buton tasarımına geçiş yapılabilir. Kesin değil.

Apple Watch 6 Ekran Özellikleri

Yeni akıllı saatin tasarımı çok değişmeyecek olsa da ekranın kavisli yapısında değişiklikler olabilir. Kavis biraz daha artırılabilir ve çerçeveler bu şekilde daha ince hale getirilebilir. Yani ekran tasarıma etki edebilir.

1.Durum:Ekran özellikleri için ise iki farklı bilgi var. Bir taraf analistler diyor ki Apple Watch 6 akıllı saatlerinin ekranlarında micro LED ekrana geçilecek. Micro LED ekrana geçiş yapılması, saatin ekranının harcadığı gücün en aza inmesini sağlayacak ve bu da pil tüketimini düşürecek. Fakat böyle bir tercih yapılması bile ekranın tasarımının değiştirilmesine olanak vermeyecek. Yani ekran tasarımı micro LED kullanılsa da aynı olacak.

2.Durum: Bir grup analist ise Micro LED için yapılacak değişikliğin henüz hazır olmadığını söylüyor. Bu analistlere göre Apple elinde sonunda akıllı saatlerinde Micro LED ekran kullanacak ve pil ömrünün uzamasını sağlayacak ama bu 6 serisi olmayacak. Belki bir sonraki akıllı saat için yeni ekranlar gelebilir ama bu seride OLED ekran kullanılmaya devam edecek.

Apple Watch 6

Ekran paneli OLED olacak olursa, ekran altında parmak izi sensörüne geçme durumunun olduğu da biliniyor. Bu daha önce sızmış olan bir patent görseline dayanıyor.

Daha önce sızan patent görsellerinde kasada bulunan kablosuz antenlerin saatin kayış kısmına taşınacağı gözükmüştü. Kayışa taşınan antenler, ekranda Touch ID sensörünün bulunması için yer açmış olacak. Bu iddia da paylaşılan patent görsellerine dayanıyor.

Fakat böyle bir tercih yapılacak olursa, artık Apple Watch kayışı değiştirmek çok kolay olmayacaktır. Kayış değiştirmek hem daha zor bir hale gelecek hem de daha pahalı olacaktır.

Bu sadece bir ihtimal ve patent görselleri paylaşılmış olan bir teknoloji. İlla ki akıllı saatte bu olacak diyemeyiz. Apple konuşmadan kimse diyemez. Unutmadan böyle bir tercih yapılması, kasada yer açacağı için pil daha büyük olabilir.

Ekranı bitirmeden Apple Watch 6 için bir şey daha eklemek istiyorum. Belki ekranda teknik detay paylaşmamızı beklersiniz ama bu mümkün değil. Ekranın çözünürlük değeri, boyutları gibi bilgiler konusunda en ufak bir sızıntı yok. Apple bu sene, teknik özellikler konusunda en azından akıllı saat için daha sıkı ilerliyor.

Apple Watch 6

Apple Watch 6 Özellikleri ile İlgili Beklentiler

Özellikleri karman çorman anlatmak doğru olmaz. Bazı sızıntılar var ve çok değerli özelliklerin saatte olacağı iddiaları var. Bu iddiaları bir bir ele almak gerekecek.

Kandaki Oksijen Seviyesi Tespit Özelliği: Bu özelliği gördüğünüz zaman şaşırmadınız biliyoruz. Şu an bunu bileklikler yapıyor. Teknoloji dünyasını takip ediyoruz ve Xiaomi akıllı bilekliklerine kadar kandaki oksijen seviyesinin tespit edilmesi özelliğinin kullanıldığını görmekteyiz. Ama Apple Watch 6’yı farklı bir yere koyacağız.

Çünkü Apple bu özelliği çok profesyonel bir özellik olarak görüyor ve sağlık kategorisinde değerlendiriyor. Asıl amaç fitness takibi için bu özelliğin kullanılması değil. Asıl amaç bu özelliğin sağlık açısından kullanılması. Bunun için yeni sensörlerin gücünden yararlanacak olan marka, EKG sistemiyle beraber çalışacak bir takip teknolojisi düşünmüş.

Kandaki oksijen seviyeniz çok düştüğü zaman ve kalp krizi riski ortaya çıktığı zaman, saat EKG kontrolleri de yapacak. Bunun üzerine kullanıcılara kalp krizi olabileceği konusunda uyarı mesajları gönderilecek. Sağlık açısından değerlendirdiğimizde çok iyi bir özellik. Diğer akıllı saatlerden ve bilekliklerden daha profesyonel bir yaklaşım olacağı kesin.

Zihin Sağlığı Özelliği: Apple Watch 6 için bir patent ortaya çıktı. Bu patent saat üzerinde farklı bir sensör yerleşiminin olacağını işaret ediyordu. Patent ortaya çıktıktan sonra birkaç Apple analisti yorum yaptı ve akıllı saatin zihin sağlığı adı verilen bir özelliği beraberinde getireceğini söyledi.

Sonrasında isim böyle kaldı ama nasıl bir teknoloji ile karşılaşılacağı konusunda daha fazla paylaşımlar yapıldı. Olayın aslı panik atak tespitine dayanıyor. Yine bir sağlık özelliği olacak yeni özellikle beraber kullanıcıların panik atak geçirdikleri tespit edilebilecek. Bu durumda saat kullanıcıları rahatlatmak için bir dizi uyarı verecek.

Bir yandan kalp izlenirken bir yandan kullanıcının sakinleşmesini sağlamak için nefes egzersizleri önerileri sunulacak. Güzel bir özellik olsa gerek ama bunu denemek gerekecek. Apple açıklama yapmadığı sürece bu özellik için çok fazla yorum yapamayacağız.

Uyku Takibi: watchOS 7 sağ olsun uyku takibi özelliği sonunda Apple Watch ekosistemine dahil edildi. Birkaç testte gördük ki uyku takibi özelliği geldi ama bu tam isteneni karşılamadı.

Çok detaylı uyku analizi yapılması kullanıcılara daha fazla bilgi sunulması beklenirdi. Sadece yazılımsal olarak bu olmadı gibi. Apple Watch 6 ile gelişimi bir uyku takibinin geleceği ise iddialar arasında yer almakta. Ama ne değişir ya da bunun için bir donanım kullanılır mı ya da buna gerek var mı bilemiyoruz.

Boğulma Uyarısı ve Dalma Takip: Apple Watch 5 suya dayanıklı. Saat suya dayanıklı ama 50 metreye kadar ve ben şahsen saati tuzlu suya sokmanızı önermiyorum. 🙂 Hiç beklemediğiniz sonuçları alabilirsiniz. İşte Apple Watch 6 ile bu kısımda bir değişiklik olacağı söylenmekte. İddialara göre yeni saat çok daha fazla metreye kadar suya dayanıklı olacak.

Daha derine inilebilmesi saatin dalma takibi yapmasını sağlayacak. Bunu sağlamak için devre kartlarında bir değişim yapılacağı söyleniyor. Yeni akıllı saatin devre kartlarında sıvı kristal polimer yani LCP malzeme kullanılacağı söylenmekte.

Bu sayede saat çok daha derinlere kadar suya dayanıklı olacak. Dalma takip özelliği ise bambaşka çalışacak. Saat tuzlu suya mı yoksa tatlı suya mı daldığınızı tespit edebilecek. Sürekli kullanıcıları izleyecek olan akıllı saat, her hangi bir boğulma ihtimali oluştuğu zaman, kullanıcılara uyarı verecek.

Kullanıcılara uyarı verilmesi bir şey değil. O an için dalan kişinin bilincinin yerinde olmadığı düşünülerek, boğulma riski yaşanması durumunda acil durum kişileriyle irtibata geçilecek. Saat bulunduğu konum hakkında da bilgiyi acil yardım ekiplerine gönderebilecek. Hayat kurtarıcı bir özellik gelebilir.

Sıcaklık Takibi Yapılabilmesi: Apple Watch 6 akıllı saatlerinin bir diğer yeteneğinin ise sıcaklık takibi yapabilmesi olduğu söyleniyor. Yoga egzersiz takip özelliğine ilişkin bir patent başvurusunda ortaya çıkan yeni özellikle, vücut sıcaklığı yakından takip edilebilecek.

Bu özellik spor takibinin çok çok daha iyi bir şekilde yapılmasını sağlamak demek. Spor takibi daha iyi yapıldığı için daha doğru veriler paylaşılabilecek ve bu da akıllı saatin kalori yakma konusunda doğru verileri paylaşması demek oluyor.

Çocuk Takip Özelliği İçin Kullanılabilecek: Apple Watch 6 akıllı saatlerinin çocuk saatlerinde yer alan bazı akıllı saat özelliklerini de bünyesinde barındırması bekleniyor. Mesafe takip özelliği ve belki de akıllı telefon uygulamasına eklenecek olan yeni modlar gelebilir.

Apple Watch 6 Ne Zaman Çıkış Yapacak?

Yeni akıllı saat hakkında beklenen özellikleri paylaştık. Bu kadar detaylı özellikleri anlatıp çıkış tarihi konusunda bilgi vermemek olmaz kaldı ki bu sürpriz bir tarih değil. Yeni akıllı saat iPhone 12 serisinin yancısı olacak. 🙂

Eylül ayında iPhone 12 tanıtıldığı zaman yeni akıllı saat modeli de tanıtılacak. Fakat pandemi etkisini de unutmamak gerekiyor. Pandemi etkisi nedeniyle bu tanıtım gecikebilir ve Ekim ayına kadar sarkabilir.

Fiyat Nasıl Olur?

Tüm yeni teknolojilerine rağmen fiyatın çok değişmeyeceği söyleniyor. Apple Watch 5 akıllı saatleriyle aynı satış fiyatı ya da 25-30 dolar daha pahalı bir satış fiyatının olacağı iddiası var.

Kimi özellikler patent görsellerine dayanan özellikler kimi özellikler Ming Chi Kuo gibi ünlü analistler tarafından paylaşılan özellikler. Apple’ın bu konuda bir paylaşımı yok ve bu nedenle şimdilik saydığımız bu sistemler beklentilerimiz. Apple Watch 6 tanıtıldığında anlayacağız.

Önceki İçerikApple Glasses ile iPhone Çalışmasını Gösteren Yeni Patent
Sonraki İçerikEn iyi iPhone uygulamaları 2020
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?