Ana Sayfa Apple Watch Apple Watch 6 İncelemesi – Alınır mı?

Apple Watch 6 İncelemesi – Alınır mı?

0
2084

Yeni bir akıllı saat almak istiyorsunuz ve bu saati yeni modellerden seçmek istiyorsunuz. O zaman ilk bakacağınız saat Apple Watch 6 modeli olacak. Şu an satışta olmayan ama Türkiye fiyatları bile belli olan akıllı saat, yeni bir akıllı saat isteyen kullanıcıların mutlaka değerlendirmesi gereken bir seri.

Peki, bu saatin ne özelliği var? 15 Eylül tanıtımından sonra duyurulan akıllı saat gerçekten almaya değer bir akıllı saat mi bakalım.

Apple Watch 6 Tasarım İncelemesi

Akıllı saat, belki de sürekli kullanacağınız bir aksesuar olacak. Sürekli kolunuzda olan bir saatin, şık durmasını istersiniz. Aynı zamanda tasarımın işlevsel olmasını da istersiniz ki rahat bir kullanım sunsun.

Bu noktada yapılan tasarım hamleleri doğrudan akıllı saatin satıp satmayacağını etkiliyor. Apple Watch 5 ile Apple bu hamleyi yaptı. Apple Watch 6 ise tasarım konusunda yapılan hamlenin devamı gibi gözükebilir.

Apple Watch 6

Biz bir ihtimal dairesel bir akıllı saatin tanıtılabileceğini düşünüyorduk ama Apple Watch 5 yapısı aynen korunmuş. Kare şeklinde ekranı olan akıllı saat, yine kavisli kenarlara sahip ancak bu kez kavisli kenarlar, çok az da olsa daha fazla yuvarlatılmış. Dijital tuş yine bulunuyor ve kasa biraz daha ince. Genel anlamda soracak olursanız ön tasarımda değişen bir kısım yok gibi gözüküyor.

Arka kısımda ise sadece yeni sensörlerin eklendiği bir alan var. Bunun dışında genel olarak tasarım devam ettirilmiş demek doğru olur. Yine 44 mm ve 40 mm seçeneklerinin olması da tasarımın devam ettirildiğinin kanıtı niteliğinde.

Peki, ne değişti? Değişen kısım belli ki o da akıllı saat modelinin yeni renk seçenekleri. Apple resmen yeni renk isteyen kullanıcıların sesini duymuş ve yeni renk seçeneklerini sunmuş. Apple Watch 6 ile gelen renkler şöyle:

 • Gümüş
 • Altın
 • Uzay Grisi
 • Derin Mavi
 • Kırmızı

Bu renk seçenekleri içerisinde en çok üzerinde durulana gelince, kesinlikle kırmızı renk seçeneği. Apple’ın RED kampanyası kapsamında sunulan kırmızı renk seçeneği, kordonlarla da destekleniyor. Tüm kasa kırmızı, arka kısım siyah ve kordon kırmızı. Bu renk seçeneğinin çok tercih edileceğini düşünüyorum.

Apple Watch 6

Tasarımı bitirmeden önce bir bilgi daha ekleyeceğim. Yeni akıllı saatlerden sonra yeni bir kordon daha tanıtıldı. Solo Loop çeşitleri olarak isimlendirilen bu çeşitler sayesinde akılı saat tek parça kordon kullanabiliyor. Kordon tek parça ve kasa ile aynı renk olunca, tasarımda da bir bütünlük sağlanıyor.

Apple Watch 6 Ekran İncelemesi

Apple Watch, akıllı saatlerde görebileceğiniz en iyi ekranlardan birine sahip. Samsung’un akıllı saatlerinde olduğu gibi görüntü kalitesi gerçek anlamda başarılı. Bu modelde de Apple’ın tercihi LTPO OLED oldu. Kavisli ve şık duran ekranın çözünürlük değeri ise boyutlara göre belirleniyor.

Boyutlar kısmında iki farklı seçeneğiniz var. 40 mm ile 44 mm kasa. Buna göre değişen ekran boyutlarında 44 mm için 1.5 inç ekran ve 40 mm boyutunda ise 1.1 inç ekran kullanılıyor. Ekranlar aynı ekranlar olduğu için teknik kısımda çok bir fark söyleyemiyorum. Çözünürlük değerlerinde boyuta bağlı bir miktar fark var.

 • 44 mm kasada 368 X 448 piksel çözünürlük
 • 40 mm kasada 324 X 394 piksel çözünürlük

Yine Apple’ın Retina teknolojisinin kullanıldığı Apple Watch 6 akıllı saat 1000 nit parlaklık değeri gibi oldukça güzel bir parlaklık değeri de sunuyor ve akıllı saatin belki de en iyi özelliklerinden biri sürekli açık ekran özelliği geliyor.

Always on yani sürekli açık ekran özelliği sayesinde, bileğinizi kaldırmaya gerek kalmadan ya da saatinize dokunmaya gerek kalmadan ekranı görüntüleyebiliyorsunuz. Bu sayede bildirimleri görebiliyor, saati görebiliyor ve arayüzler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Retina Ion-X cam ve yeni nesil retina ekran oldukça başarılı.

Ekran Özellikleri

 • 44 mm 368 X 448 piksel
 • 40 mm 324 X 394 piksel
 • 1000 nit parlaklık değeri
 • Sürekli açık ekran özelliği
 • LTPO OLED ekran paneli

Apple Watch 6 Teknik Özellikler

Saat ekran açısından da kare tasarım severler için tasarım açısından da çok başarılı bir model. Apple Watch 6 buraya kadar her yönden başarılı bir akıllı saat gibi gözükmekte ama ya teknik özellikler.

Aslında bakarsanız teknik konuda da başarılı bir saat var. Telefonun içerisinde Apple S6 çipleri var. 2 çekirdekli 64 bit işlemci, bir önceki nesil olan Apple S5 işlemci ile karşılaştırıldığı zaman %20 oranında daha yüksek hız sunuyor.

Hız konusunu saat üzerinde çok fark etmeyebilirsiniz ama sağlık verilerini toplama, kalp ritim ölçme ve bu verilerin işlenmesi gibi işlemlerde daha hızlı sonuçlar alınıyor. Ayrıca yeni işlemci uygulamaların da %20 daha yüksek hız ile açılmasını sağlıyor.

Apple Watch 6

İşlemci sadece hız konusunda başarılı değil. İşlemci aynı zamanda güç tasarrufu konusunda da başarılı. Güç tasarrufu konusunda net bir değer paylaşılmadı ama artan güce karşın 18 saatlik pil ömrünün korunacağı söylendi.

Ana işlemcinin dışında Apple Watch 6 içerisinde yer alan bir de U1 çipi var. Tanıtımda çok üzerinde durulmayan U1 çipi, mesela araçların kilit açma özelliklerini detaylandırmak için kullanılabilir. Bu konuda çok bilgimiz yok çünkü Apple henüz U1 çipleri hakkındaki planlarını açıklamadı. Bu kısım biraz sürpriz olacak.

Depolama alanı için ise 32 GB depolama alanına yer verilen akıllı saatin pil kapasitesi her zaman olduğu gibi açıklanmadı. Fakat şu söylendi ki tüm güç artışına ve performans yükselmesine karşın yeni akıllı saat 18 saatlik pil performansını koruyor. Sürekli açık ekran özelliğini kullanıyor olsanız bile bu değişmiyor.

Apple Watch 6

Benim kişisel yorumunun ise Apple Watch 6 çıkışını beklemek. Pil performansı falan değişmiyor deniyor ama bunu test edeceğiz öyle göreceğiz. Ezbere konuşmamak lazım.

Teknik Kısım Ekstra Özellikler

 • Bluetooth 5.0 desteği
 • U1 çipi
 • S6 işlemcisi
 • 32 GB depolama alanı
 • WİFİ desteği
 • GPS desteği

Apple Watch 6 Sağlık Takip ve İşlevsellik Özellikleri

Bir akıllı saatiniz var. Sizin bundan beklentiniz ne olabilir? Sonuçta bir akıllı saat ve belli başlı verileri takip etmek istersiniz. Apple Watch 6 bunlardan birisi. Hatta karşılaştırma yapılacak olursa, piyasadaki en detaylı veri takibi yapan akıllı saatlerden birisi. Çok önemli değişiklikler mi gördük görmedik ama yeni akıllı saatle beraber gelen artılara bir bakmış olalım.

Kandaki Oksijen Miktarının Ölçülmesi

Apple’ın söylemine göre, spor aktiviteleri sırasında kandaki oksijen miktarını öğrenmek çok önemli bir artı. Normal zamanda da vücudunuza dağılan oksijeni anlamanız için önemli olan özellik ile kanınızdaki oksijen düzeyini ölçebiliyorsunuz.

Oksijen seviyesinin ölçümünü sağlamak için Apple’ın belli özelleştirmeler yaptığını da belirtelim. Bunun için yeni bir sensör kullanılıyor. 4 adet LED kümesinden oluşan ve yine 4 adet fotodiyottan oluşan sensörler var. Yeni sensörler ile yazılım bir araya getirilmiş ve en doğru sonucu verecek olan oksijen ölçüm sistemi ortaya çıkmış.

Apple bu işlemin nasıl yapıldığını da anlattı. Kısaca ondan da bahsedelim. Yukarıda söz ettiğimiz Yeşil, kırmızı ve kızılötesi LED’ler üzerinde çalışan sistemde LED’ler, bileğinizdeki tüm kan damarlarına yüksek seviyede ışık gönderiyor. 4 fotodiyot gönderilen ışık miktarı içerisinde geri yansıyan ışık miktarını ölçüyor.

Burada yazılım devreye giriyor. Özel algoritma yapılan bu haritalama işleminden sonra tespit edilen kan rengine, koyuluk durumuna bakarak kandaki oksijen miktarınızın ölçülmesini sağlıyor. Artık kritik değerde mi yoksa iyi değerde mi bunu görebiliyorsunuz.

Gelişmiş Uyku Takibi

Apple Watch 6 ile gelen bir diğer yenilik uyku takibi oldu. Şimdi diyeceksiniz ki bu özellik watchOS 7 alan her akıllı saat modeline geldi. Ama öyle değil. Evet diğer akıllı saatlerde de bu özelliği kullanabiliyorsunuz ama Apple Watch 6 sensörleri bu konuda daha iyi sonuçlar veriyor.

Yatma zamanının belirlenmesi, yatma zamanına göre uyku kalitesi izleme, uyku sırasında evrelerin tespit edilmesi gibi çok detay var.

Apple Watch 6

Yeni Kadranlar ve Yeni Özelleştirmeler

Apple Watch 6 için yeni kadranlar da kullanıma girdi ama bu sefer kadranlarda yok yok. Sayısız yeni kadran olduğu gibi tüm bu kadranlarda kullanılabilecek olan sayısız özelleştirme de bulunuyor. Tüm özelleştirmeleri yaparak kadranları paylaşabiliyorsunuz.

Ayrıca memojileri de artık kadranlara ekleyebiliyorsunuz. Bunun için önünüzde hiçbir engel kalmadı.

Renkli farklı bir dünyayı beraberinde getiren yeni kadran sisteminin saati zenginleştirdiği kesin.

Yeni Kasa Seçenekleri

Aslında bunu saatin tasarımı bölümünde söylemem lazımdı ama farklar kısmında söz etmek mantıklı geldi. Yeni akıllı saat için paslanmaz çelik ve titanyum kasa seçenekleri de var. Fakat bunların ülkemizde satılıp satılmayacağını bilmiyoruz. Diğer modellere göre kasa daha güçlü malzemeden seçilebiliyor.

Apple Watch 6 özellikleri için daha birçok şey söyleyebiliriz. Mesela EKG ölçümü, mesela detaylı fitness takibi, mesela fitness+ uygulaması gibi. Ama bunlar diğer akıllı saatlerde de olan özellikler. Tekrar tekrar EKG özelliğini anlatmayalım çünkü zaten Apple Watch 5 incelemesinde anlatmıştık. Aynı şekilde fitness takibi de var. Ama yine de sizin bu konuda bir sorunuz olursa, bize iletin cevaplayalım.

Apple Watch 6

Apple Watch 6 Kutu İçeriği

Kutu içeriğine ayrıca yer vermek istedim çünkü Apple Watch 6 kutu içeriğinde büyük bir eksik var. Kutudan çıkacak olan malzemeler;

 • Apple Watch akıllı saat
 • Spor kordon
 • 1 metre manyetik şarj kablosu

gördüğünüz gibi kutuda herhangi bir şarj aleti yok. iPhone 12 akıllı telefonlarında da şarj aletinin olmaması bekleniyor. Bunun için ilk adım Apple Watch 6 akıllı saatleri ile atılmış gibi. Nasıl karşılanır bilemeyiz ama kutudan şarj aleti çıkmıyor.

Apple Watch 6

Apple Watch 6 Fiyatları

Ülkemizde satışlar başlamadı ama fiyatları biliyoruz. Fiyat aralığı tahmin edebileceğiniz gibi 40 mm ve 44 mm kasa boyutuna göre değişiyor.

 • 40 mm için fiyat: 3.799 TL
 • 44 mm için fiyat: 4.049 TL

Apple Watch 6 Alınır mı?

Geldik merak edilen, incelemenin başından beri düşünülen soruya yani Apple Watch 6 alınır mı? Yeniliklere bakıyorum çok bir şey değişmedi. Tasarıma bakıyorum yine çok bir şey değişmedi. Ekranın biraz daha artı özellikleri var ve renk seçenekleri daha fazla.

Tabii ki fiyat biraz değişti. Yeni bir Apple Watch alacaksanız ve üst seviyeyi almak istiyorsanız bu modeli alabilirsiniz ama Apple Watch 5 saatiniz varsa bunu almak hiç mantıklı değil. Aynı şeyi Apple Watch 4 için de söyleyebilirim.

YORUM YOK

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?