Apple Watch 6 İç Aksamına Hep Beraber Bakalım

0
117

Apple Watch 6 tanıtıldığı gündem bu yana incelemeleri ile gündeme geldi. Yeni akıllı saatin ekran özellikleri, sağlık sensörleri ve geçen sene sunulan akıllı saat modeline göre nasıl farkları olduğu konuşuldu durdu. Yeni akıllı saat için biz de bir çok paylaşım yaptık. Saatin incelemesine yer verdiğimizde de hep Apple’ın açıkladığı özellikler üzerinde durduk.

Peki ya saatin iç aksamında neler değişti? Dış tasarım ve özellikler tamam ama iç aksam için değişenler neler oldu? Soruların cevabını veren iFixit ekibi oldu.

Apple Watch 6 Serisinin Pil Kapasitesi Arttı

Yeni ürünlerin içini açarak iç aksam hakkında bilgiler veren iFixit ekibinin bu seferki konuğu Apple Watch 6 akıllı saat modeli oldu. Yeni akıllı saatin içini açan ekip, Apple’ın iç aksam içerisinde neleri değiştirdiğini de gösterdi.

Ekip tarafından yapılan açıklamalara göre yeni akıllı saatin iç aksamında önemli değişiklikler var. Mesela kullanılan piller. Aslında Apple Watch 6 modelleri tanıtıldığı zaman, yeni modellerde yer pil kapasitesinin değişmediğini düşündük. Bunun nedeni pil dayanma süresi için verilen değerlerdi.

Apple Watch 6

Geçen sene sunulan akıllı saat modelinde olduğu gibi bu akıllı saat modelinde de Apple’ın 18 saatlik pil ömrü açıkladığını gördük. 18 saatlik pil ömrünün açıklanması, pil kapasitesinin değişmediğine işaret ediyor olsa da saatin içi açıldığı zaman görüldü ki aslında pil kapasitesi değişmiş.

40 mm kasaya sahip olan model için de 44 mm kasa boyutuna sahip olan model için de pil kapasiteleri artmış. 40 mm kasanın kullanıldığı saat için pil kapasitesinde %8.5 büyüme olduğu gözüküyor.

Apple Watch 6

44 mm kasa boyutuna sahip olan modelde ise pil kapasitesinin önceki modele göre %3.5 oranında büyüdüğü anlaşılıyor. Ama pil dayanma süresinde herhangi bir değişiklik olmamış. Bunun nedeni konusunda Apple bir açıklama yapmadı ki zaten Apple’ın pil kapasitelerini açıklamadığını da biliyoruz. Böyle bakıldığında sürpriz bir durum yok.

İç tasarımı gösteren videoda dikkat çeken başka bir nokta ise akıllı saatin Force Touch bölümünü kaldırmış olması. Beklenen bir durum olması nedeniyle bu çok bir şaşkınlığa neden olmadı.

Sadece Force Touch bölümünün kaldırılması değil aynı zamanda Taptic Engine bölümünde de bir değişiklik yapılmış. Taptic Engine bölümü de çok daha büyük bir hale getirilmiş. Ayrıca burada kullanılan malzemelerinin tamamının da geri dönüştürülebilir malzeme olduğu söylendi. Apple bu kısımda söylediğiniz yapmış gibi duruyor.

Tamir edilebilirlik konusuna gelince, Apple Watch 6 için hem iyi haberler var hem de kötü haberler var. İki haberler var çünkü yeni akıllı saat modelinde Force Touch kullanılmadığı için tamir edilebilirlik puanı yükselmiş. Kötü haber var çünkü yeni sensörlerin yerleşimi biraz sıkıntılı yapılmış.

Testi yapan ekip bu sensörlere ulaşmak adına bazı parçaların kırılması gerektiğini söylüyor. Her şeyiyle Apple Watch 6 modelinin iç yapısı da başarılı bulunmuş durumda. Yine de bu farklar yeni saate geçmek için yeterli mi? İşte o kısım tartışma konusu.

Önceki İçerikXbox Oyunlarını iPhone’dan Oynayabilirsiniz
Sonraki İçerikApple Watch Solo Loop Kayış Ölçüsü Nasıl Alınır?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?