Apple ve Çin, App Store için Ortak Bir Çalışma Düzenledi

0
84

Geçtiğimiz günlerde App Store için ilginç bir karar gündeme gelmişti. Çin yerel yönetimi Apple’dan bazı isteklerde bulunmuş ve uygulama mağazasından bazı uygulamaların kaldırılmasını istemişti. Apple ve Çin ortak çalışması sonrasında ise istek üzerine bu uygulamalar kaldırıldı.

Yerel yönetimin paylaştığı verilere göre Apple’ın incelemeler yaptığı ve toplamda 45 bin kadar uygulamanın mağazadan kaldırıldığı açıklandı.

İlginizi Çekebilir: iPhone 13 Ekran Özellikleri için Önemli Bilgiler Var

Apple ve Çin Çalışması Sonrasında Hangi Uygulamalar Kaldırıldı?

Paylaşılan bilgilere göre 45 bin uygulamanın içerisinde 39 binlik kısım ücretli oyunlardan oluşuyordu. 39 bin geneli ücretli olan oyunun kaldırıldığı söylendi ve Ubisoft gibi dev yayıncıların oyunlarının da silindiği ortaya çıktı.

Neden uygulamaların kaldırıldığı ya da Çin’in neden böyle bir talepte bulunduğu konusunda da bazı açıklamalar geldi. Buna göre ücretli uygulamaların ISBN lisansı alması gerekiyor. Uluslararası Standart Kitap Numarası olarak gösterilen lisans alındığı zaman, ücretli uygulamaların satışlarında herhangi bir sorun yaşanmıyor.

Apple ve Çin

Fakat bu lisansı almayan uygulamaların mağazada bulunmasının kural dışı olduğu söyleniyor. Bunun için Çin’in Apple’dan kaldırma talebinde bulunduğu da ortaya çıkmış durumda. Yine Apple tarafından gelen bilgilere göreyse şu an da en çok gelir elde eden 100 oyunun 97’sinin ISBN lisansını da aldığı belirtiliyor.

Yani çoğu yayıncı bu lisanslara önem vermiş gibi gözüküyor. Yine de 45 bin gibi bir rakam ciddi bir rakam. Uygulamaların sadece Çin için kaldırıldığının da altını çizelim. Yani bu düzenlemeden diğer ülkelerin App Store mağazası için geçerli değil.

Silinen uygulamaların geri dönmesi için lisans almanın yeterli olup olmayacağı konusunda da herhangi bir paylaşım olmadığını da belirtelim. Apple bu konuda yerel yönetime uyduğunu biliyoruz.

Önceki İçerik2021’de Netflix’te Olacak Türk Yapımları (Filmler – Diziler)
Sonraki İçerikiOS 14.3 Batarya Testi – Telefonlara Göre Değerlendirme!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?