Apple, VCSEL Çipi için Önemli bir Adım Atıyor

0
256

iPhone modellerinde kullanılan çentiğin en büyük nedeni, söz konusu akıllı telefonlarda yer alan Face ID sistemi. Yüz tanıma sisteminde kullanılan donanımlar, belli bir alan istiyor. Bu alan nedeniyle de şimdiye kadar çentik boyutunda bir değişiklik yapılmamıştı. Fakat iPhone 13 akıllı telefonu, her şeyi değiştirecek telefon olacak.

Bu seride kullanılan çentik, ilk defa serinin çentik alanının ciddi bir şekilde küçülmesini sağlayacak. İşte Apple’ın bunu nasıl yapacağı da ortaya çıkmaya başladı.

İlginizi Çekebilir: Apple AirPods 3 Mayıs Ayı İçerisinde Gelecek mi?

iPhone VCSEL Çiplerinin Boyutu Küçülüyor

Apple’ın çentik alanını küçültmek için önemli bir adım attığı ortaya çıktı. Bilgilere göre çentik alanında, Face ID teknolojisinin temelini oluşturan VCSEL çiplerinde değişikliğe gidilecek.

Face ID teknolojisinin tam temelinde yer alan çiplerin boyutu %40-45 oranında küçültülecek. Çiplerin boyunun küçülmesi için ise üretim teknolojisinde bir revize yapılacak.

Bu sayede Apple hem kendi maliyetlerini düşürmüş olacak hem de iPhone modellerinde yer alan çentik alanının boydan değil ama enden daha kısa olması sağlanacak.

Sonuç olarak çentik alanının içerisinde %30’a kadar bir küçülme olması bekleniyor. VCSEL çiplerinde yapılan bu değişiklik boyut konusunda da değişikliğin gelmesi demek.

Fakat asıl değişiklik iPhone 14 modellerinde bekleniyor. iPhone 14 akıllı telefonlarında ya başka bir teknoloji sunulacak ve çentik alanı tamamen kaldırılacak ya da çiplerin formu değiştirilecek.

iPhone 13

Çiplerin ekran altına taşınması da beklenebilir. Bu durumda telefonun alan ihtiyacı azalacaktır ve çentik kullanma zorunluluğu da ortadan kalkacaktır.

Açıkçası bu çentik olayını çok tartışır olduk. Evet çok uzun bir süredir çentik alanı kullanılıyor ve artık eski bir tasarım oldu.

Fakat kullanıcıların buna çok dikkat edip etmediği tartışılır. Çentik alanının kaldırılması satışların artması anlamına gelmeyebilir. Yani bu kadar önemsediğimiz seviyede önem verilen bir konu olmayabilir. Bakalım değişiklik nasıl sonuçlanacak ve satışlara da herhangi bir etkisi olacak mı?

Önceki İçerikApple AirPods 3 Mayıs Ayı İçerisinde Gelecek mi?
Sonraki İçerikApple Music HiFi Özelliği Beta Kodlarında Gözüktü
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?