Apple Ürünlerindeki “i” Ne Anlama Geliyor ?

0
1136

iPhone, iPad, iPod, iMac ve dahası. Apple’ın ürünlerinin bir çoğunda bulunan bu “i” harfinin nereden geldiğini merak eden kullanıcılarımız için bu makaleyi Apple Uzmanı olarak ele aldık. Çoğu Apple kullanıcısı iPhone’un başında bulunan bu “i” harfini ingilizcedeki “I” yani, “Ben” olarak algılıyor olabilir. Büyük bir çoğunluk böyle düşünüyor. Ancak “i” harfinin anlamı Steve Jobs’un 1998 yılında ilk iMac’i tanıttığı sırada açıklanmıştı.

iPhone’daki “i” Ne Anlama Geliyor ?

1998 Yılında Jobs iMac’i tanıtmış ve bu tanıtım sırasında da “i” harfinin hangi amaçlarla kullandıklarını ifade etmişti. Aslında iMac’den insanların beklentilerinin hızlı bir şekilde internete girmek olduğunu ve Jobs’un da bu konuda iyileştirmeler yaptıklarını ifade etmişti. iMac’in “i” harfinin de interneti temsil ettiğini açıklamıştı. Ancak bu tanıtımın devamında “i” harfini sadece internet olarak değil ayrıca ‘individual (bireysel)”, ”instruct (bilgilendirmek)”, ”inform(eğitmek)” ve ”inspire (ilham)” anlamlarına geldiğini de açıklamıştı.

Steve Jobs

Her ne kadar iPhone, iPad ve iMac’te bu “i” harfi aynı şekilde kullanılmaya devam ediyor olsa da, Apple’ın yeni çıkardığı ürünlerinde artık “i” harfine yer vermiyor. Örneğin Apple Watch, Apple TV gibi ürünlerde “i” harfi bulunmuyor.

Apple’ın bir nevi markası haline gelmiş olan iPhone’un isim değiştirmesi de bu saatten sonra çok muhtemel gözükmüyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?