Apple TV Almak için Doğru Zaman mı? Yeni Model Gelecek mi?

Apple TV satın almak isteyenler beklemeli mi? Yeni bir cihazın tanıtılması durumu var. İddialar neler?

0
260

Televizyonunuzu yepyeni bir dünyaya mı açmak istiyorsunuz? Artık Apple TV satın almak için zaman geldi mi? Peki, doğru zaman şimdi mi? Yeni bir cihaz almak şu sıralar ne kadar mantıklı? Sorular sorular sorular.

Niyetiniz yeni bir Apple TV almak ise tüm bu soruların yanıtlarını bulmaya çalışacağımız yazımıza hoş geldiniz. 🙂 Önemli bir ikileme çare bulmaya çalışacağız. Şu an satılan modeller ne kadar yeterli ve almaya değer mi bundan söz edeceğiz.

Apple TV

Hangi Apple TV Modelleri Satışta?

Apple’ın şu an için iki farklı modeli satışta. Yeni bir cihaz almak isteyen kullanıcıların bu iki seçenek dışında bir alternatifleri yok. İlk seçenek HD ürünü. Sadece yüksek çözünürlük sunan Apple TV HD 4.nesil tercih edebileceğiniz ilk model.

İkinci model ise biraz daha yeni. Bakın en yeni demiyorum. Bunun nedenini ilerleyen satırlarda açıklayacağım ama şimdilik ikinci seçenek olarak isimlendirelim. Bu model Apple TV 4K modeli. Daha sonra tanıtılan ve artık 4K dünyasına geçiş yapılan ürün bu olmuştu.

İki seçeneğimiz var ve bunlardan birisi 4.nesil birisi 5.nesil. İki modelin özelliklerini de hatırlayalım.

Apple TV

Apple TV HD 4.nesil: İlk defa 2015 yılında piyasaya sürülen ilk model, çok üstün özellikleri barındırmayan, eskimiş bir seri. İçerisinde A8 işlemcisine sahip olan ürün Netflix, Apple Music servisleri gibi servislerin kullanılması için ideal ama yeni dönem için yeterli değil. A8 yongasıyla beraber sadece 1080p çözünürlük destekleniyor.

Yani Full HD üzerinde bir performans elde edemiyorsunuz. 2015 yılı için 1080p çözünürlük değeri gayet iyi bir değer. O dönem birçok televizyon Full HD çözünürlüğü maksimum olarak getiriyordu. Tabii teknoloji çok hızlı ilerliyor. Full HD televizyonların yerini 4K televizyonlar aldı. 2015 yılında gelen model eskidi. 4.nesil geride kaldı.

Apple TV 4K: Daha yeni 2.ürünümüz 5.nesil olan 4K destekli model. Bu model 2017 yılında tanıtıldı ve biraz daha iyi değerlere sahip. Başta işlemci için önemli bir değişiklik yapılmış durumda. A10X Fusion denen işlemci serisi kullanılıyor. 2.nesil iPad Pro içerisinde yer alan işlemci, 4K çözünürlük değerinin desteklenmesini sağlıyor.

4K HDR videoları oynatmanıza izin veren modelde Dolby Vision ve Dolby Atmos destekleri de var. Daha ne olsun ki diye bir düşünceye sakın girmeyin. 2017 yılında tanıtılan bu model birçok kullanıcı için yeterli olsa da muhteşem değil. 2017 yılı için belki çok iyi bir üründü ama 2020 yılı için muhteşem bir ürün değil.

Apple TV

Hangisini Almalıyım?

Bir Apple TV alacaksanız, iki modelinde çeşitli e-ticaret sitelerinde satışta olduğunu göreceksiniz. İki model arasında çok bir fiyat farkı da yok.

Alacaksanız eğer kesinlikle 4K olan modeli alın. 4.nesil eski seriyi almak artık mantıklı değil. Full HD çözünürlük değeri bir yerde sizin için yetersiz gelmeye başlayacak.

A8 işlemcileri yeterli performansı göstermeyecek. Özellikle oyun oynamayı seven kullanıcılar için kesinlikle bu eski serinin tercih edilmemesi gerektiğini vurgulamak istiyorum.

Ama benim cevap vermek istediğim soru bu değil. Tamam illa ki almak istiyorsanız 5.nesil 4K modeli alın ama şu an yeni bir Apple TV almak doğru mu? Asıl cevap vermek istediğim, üzerinde durmak istediğim konu bu.

Apple TV

Yeni Bir Ürün Gelebilir?

Size önerim beklemeniz. 2017 yılından bu yana TV serisi sessiz kaldı. 22 Haziran tarihinde WWDC 2020 etkinliği var ve bu etkinlikle yeni yazılımlar tanıtılacak.

Yazılımların yanında sürpriz ürünlerin de gelebileceği bilgisi var. Sürprizlerden birisi yeni TV ürünü olabilir. Bazı kaynaklardan sızıntılar var. Yeni bir TV ürününün geleceği ve bu TV ürününün içerisinde A12X işlemcilerinin olacağı iddiaları var.

Yeni bir cihazın gelecek olma ihtimali bile sevindirici çünkü süre çok kısa. Haziran bitmeden tanıtım olması beklentisi var. Şimdi yeni bir cihaz almaktansa en azından 22 Haziran’da yeni TV ürününün gelip gelmeyeceğini görmek daha mantıklı. Eğer gelirse fiyat farkı çok yüksek olmayacaktır.

Önceki İçerik13 inç MacBook Pro Sürpriz Bir Zam Aldı
Sonraki İçerikiOS 13.5 Jailbreak Nasıl Yapılır? ( macOS ve Windows)
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?