Ana Sayfa Apple TV Apple TV 2, 3 ve 4 Nasıl JailBreak Yapılır?

Apple TV 2, 3 ve 4 Nasıl JailBreak Yapılır?

5
6250

Bir Apple TV’yi nasıl jailbreak yapacağınızı ve harika uygulamalar, hizmetler ve medya player’lara nasıl kavuşacağınızı ayrıntılı olarak anlattık.

Apple TV, mevcut televizyonunuz için harika bir eklentidir. Bir Apple TV 4 ile iPhone ya da iPad’inizi kullanarak AirPlay üzerinden video, müzik ve film oynatabilir veya App Store’da bulunan çok sayıda uygulama ve oyuna göz atabilirsiniz. Apple TV 1, 2, ve 3 gibi daha eski versiyonlar ise yalnızca medya oynatma olanağı sunar ve pek fazla özellik yoktur.

Ancak Jailbreak’li bir Apple TV tamamen farklı bir dünyadır. JailBreak’li bir Apple TV’niz varsa yeni uygulamalar, hizmetler ve sistemler yükleyerek cihazınızı Apple’ın varsayılan olarak sunduğundan çok daha eğlenceli ve kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Apple TV JailBreak yapmanın faydaları nelerdir?

iPhone’u jailbreak’li yapıp yapmamak, avantajları ve dezavantajları nedeniyle her zaman tartışmalı bir konu olmuştur. Ancak eski bir Apple TV’yi jailbreak’li yapmanın ise dezavantajından çok avantajı vardır.

Bunu örneklendirmek adına JailBreak’li bir Apple TV’ye yükleyebileceğiniz bazı uygulamalardan bahsedelim:

Kodi (resmi olarak XBMC olarak bilinir): Çoğu müzik, video ve podcast’i oynatmanızı sağlayan bir eğlence merkezidir. Aynı zamanda PVR (Kişisel Video Kaydedici) özelliği sayesinde canlı televizyon yayınlarını izlerken kaydedebilirsiniz.

aTV Flash (black) FireCore: .mkv gibi özgün dosya türlerini oynatmanızı, internette dolaşmanızı ve Last.fm gibi gayri resmi uygulamaları kullanmanızı sağlayan kullanıcı dostu bir yazılımdır.

Bu nedenle, uzun zamandır kullanmadığınız ve bir köşede yatan eski Apple TV’nizi jailbreak’li yapmak harika bir fikirdir.

Apple TV 2, 3 ve 4 Nasıl JailBreak Yapılır?

Doğru Apple TV modeline sahip olduğunuz sürece Apple TV’yi jailbreak’li yapmak oldukça kolaydır. Apple, geride kalan 10 yılda dört nesil Apple TV çıkardı. Apple TV 1 (beyaz ve gümüş model), Apple TV 2, Apple TV 3 ve yeni tasarlanmış bir işletim sistemi ile Siri ve App Store’u da içeren bir dizi yeni özellik eklenmiş Apple TV 4.

Apple TV 2 Nasıl JailBreak Yapılır?

iOS 5.3 yazılımını çalıştıran Apple TV 2, Seas0nPass adlı yazılımı kullanarak jailbreak yapılabilir. Yazılımı FireCore adlı websitesinden edinebilirsiniz.

Apple TV 2’yi jailbreak yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Seas0nPass’ı FireCore web sitesinden indirin.
 2. Seas0nPass uygulamasını açın ve Uygulamalar klasörünüze taşıyın.
 3. Mac’inizi bir Micro-USB Kablosu kullanarak Apple TV’ye bağlayın.
 4. Seas0nPass uygulamasını açın ve IPSW Oluştur’u (Create IPSW) tıklatın.
 5. Apple TV uzaktan kumandasındaki Menü ve Çal / Duraklat düğmelerine aynı anda basın (istendiğinde).
 6. Seas0nPass Apple TV’nize jailbreak yapmayı tamamlandığında Bitti’yi (Done) tıklatın.
 7. USB kablosunu çıkarın ve HDMI kablosunu ve güç kaynağını kullanarak Apple TV’nizi televizyona bağlayın. Apple TV’yi açın.

Apple TV önyüklemesi yaparken FireCore logosunu görüyorsanız, Apple TV’niz artık jailbreak yazılım çalıştırıyor demektir. Bundan böyle Apple TV’nizin normal kullanımının yanında, diğer uygulamaları ve hizmetleri de yükleyebileceksiniz. Jailbreak’li Apple TV’den en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizle ilgili daha fazla bilgi için FireCore web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Apple TV 3 Nasıl JailBreak Yapılır?

Apple TV 3, diğer nesillere göre jailbreak yapılması en zor modeldir. Zira piyasada Apple TV 3’ü jailbreak yapabileceğin iddia eden birçok yazılım dolanmakta ancak bunları çoğu paranızı alıp jailbreak yapamayan aldatmaca yazılımlar çıkmaktadır. Bu konuda “en başarılı” yazılım olan Snow3rd dahi, yalnızca iOS 5.0.2 altı versiyonlarda işe yaramaktadır. Bu nedenle, Apple TV 3’ünüzü jailbreak yapmak yerine, cihazınızda daha fazla içerik oynatmak için Plexconnet yükleyip Plex Media Server kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Apple TV 4 Nasıl JailBreak Yapılır?

Apple TV 4’ü jailbreak yapma işlemi biraz karmaşık ve kısıtlıdır. Zira Apple TV 4’ü jailbreak yapıp eğlenceli uygulamaların keyfini çıkardıktan sonra, Apple TV’yi kapatıp tekrar açtığınız her seferde yeniden jailbreak yapmanız gerekiyor. Ancak bu, sürekli güç kaynağına bağlı olan Apple TV’yi tamamen kapatmak yerine uyku moduna alma yoluyla üstesinden gelinebilecek bir sorundur.

Aşağıdaki yöntem Apple TV 2’deki gibi, Apple TV 4 de sadece tvOS 10.0 – 10.1 kullanıyorsanız işe yarayacaktır. Yöntem, tvOS 10.1.1 veya daha yeni bir sürüm kullananlar için uygun değildir. Çünkü Apple, yeni tvOS sürümlerinde jailbreak tekniğini değiştirmiştir.

Apple TV 4’ünüzü jailbreak yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Mac veya PC’ye, Cydia Impactor ve liberTV jailbreak dosyasını indirin.
 2. Apple TV’nizi USB veya USB-A kablosu kullanarak Mac’inize veya PC’nize bağlayın.
 3. Cydia Impactor’ı açın ve yüklemek için liberTV dosyasını sürükleyip bırakın, daha sonra yükleme işlemine başlamak için Başlat’ı (Start) tıklayın.
 4. Uygulama daha sonra Apple kimliğinizi ve şifrenizi isteyecektir. Kimlik bilgileriniz, uygulamayı ‘imzalamak’ ve Apple TV’nize yüklenmesini sağlamak için kullanılır. Kişisel Apple kimliğinizi kullanmak kolay olabilir, ancak emin olmak isteyenler Cydia Impactor ile birlikte kullanılmak üzere alternatif bir Apple kimliğini oluşturabilir.
 5. Daha sonra Cydia Impactor, liberTV uygulamasını jailbreak için Apple TV’nize kuracaktır. İşlemi tamamladığınızda, Apple TV’nizi Mac veya PC’den çıkarın ve tekrar TV’nize bağlayın.
 6. Apple TV’nizde LiberTV uygulamasını göreceksiniz. Açmak için dokunun.
 7. Jailbreak ayarlarınızı seçin (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakabilirsiniz) ve Yap (Do it!) tuşuna basın!

Apple TV jailbreak Liber TV

 1. Daha sonra jailbreak işlemi başlayacak ve tamamlanması birkaç dakika alacaktır. Tamamlandıktan sonra ekranda, ‘Success! Your TV has been liberated!’ (Başarılı! TV’niz özgürlüğüne kavuştu) mesajı görünecektir. İşlem başarısız olur ve TV’niz yeniden başlatılırsa, işlemi tekrar deneyin. Apple TV’yi başarıyla jailbreak yapmak için birden fazla girişimde bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mac ve iPhone arasında kopyala yapıştır nasıl yapılır?

5 YORUMLAR

 1. apple tv 3. nesil kullanıyorum bu cihaza kodi vb veya farklı nasıl uygulama yüklerim ? yükleme imkanı yok mu ? evde başka apple ürünü yok ,

  • Volkan bey ing. bir siteden çevirdim. ANlaşılıyor sanırım:
   Hala bir Apple TV 3 kullanıyorsanız, haberler daha az iyi. Kodi’yi doğrudan Apple TV 3 cihazına indirmek mümkün değildir. Cihazı kırmak mümkün olmadığından, onaylanmamış uygulamaları kurmak mümkün değildir.

   Ancak her zaman olduğu gibi, bu sorunun bir çözümü vardır. Kodi’yi başka bir Apple cihazında çalıştırmayı ve ardından Kodi içeriğini Apple TV’ye göndermek için Airplay’i kullanmayı içerir.

   Bir Mac kullanıcısıysanız, tek yapmanız gereken Kodi’yi cihazınıza indirmek. Daha sonra ekranınızı Apple TV3’e yansıtabilir ve her zamanki gibi izleyebilirsiniz.

   Bu yöntemle ilgili tek sorun, cihazınızı Kodi ile aynı anda başka bir şey için kullanamamanızdır. Bunu yapmak istiyorsanız, AirParrot’u indirmeniz gerekir. AirParrot, yalnızca belirli bir uygulamayı yansıtmanıza izin verir; yani Apple TV 3’ünüz hala Kodi uygulamasından içerik alırken diğer uygulamaları kullanmaya devam edebilirsiniz.

   Windows PC kullanıyorsanız, Kodi’yi cihazınıza da indirebilir ve AirParrot’u aynı şekilde kullanabilirsiniz. Android cihaz kullanıcısıysanız, AirParrot ile aynı amaca hizmet edecek olan Mirroring360 App uygulamasının ardından Kodi’yi indirerek Kodi’yi indirerek aynı işlemi tekrar takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?