Apple TikTok’u Satın mı Alıyor? Resmi Açıklama Geldi

0
175

Ülkemizde de kullanılan TikTok uygulaması için gündem yine yoğunlaştı. Gündem yoğunlaştı ama uygulamanın özellikleri nedeniyle değil. Bu sefer konu çok farklı. Bu sefer dev ABD firmalarının uygulamayı satın alması gündemde. Satın alma nereden çıktı bilmeyenler için bir özet geçelim. Öyle ki satın almada adı geçen firmalardan biri Apple, bir diğeri ise Microsoft gibi bir dev.

Olayın aslı Trump’a dayanmakta. ABD başkanı 15 Eylül itibariyle uygulamayı engelleyeceklerini söyledi. Zaman da çok yaklaştı. Uygulamanın engellenmesini engelleyecek tek durum ise bir ABD şirketinin uygulamayı satın alması. İşte her şey buradan çıkıyor.

Apple, TikTok’u Almayacak

İlk hamleyi yapan firma Microsoft oldu. Microsoft çok büyük bir yazılım devi ve Windows’un sahibi ama bu tür atılımları seviyor. Öncesinde Nokia’yı hatırlayalım. Şu sıralar yeni çıkacak Duo katlanabilir akıllı telefonlarını düşünelim. Kısacası Microsoft farklı atılımları seviyor.

TikTok için hamle yapması da şaşırtıcı olmadı. Microsoft iddia düzeyinde olduğu söylenen satın almayı doğruladı ve konuşmaların devam ettiğini söyledi. Dün Apple’ın da uygulamayı satın almak için hazırlandığı iddia edilmişti.

Microsoft’un bu satın almada Apple ile mücadele edeceği iddiası üzerine hiç suyu bulandırmadan Apple tarafından da bir açıklama geldi. Apple sözcüsü yaptığı açıklamada böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. İddialar tamamen yalanlandı.

TikTok uygulaması

Açıklama, iddialara son verdi ve gözler bir kez daha Microsoft üzerine odaklandı. Zaten Apple gibi bir firmanın TikTok gibi saçma bir platformu satın alması çok mantıklı değildi. Aslında bakarsanız Microsoft için de bu geçerli. Kişisel görüşüm sosyal medya uygulamaları içerisinde en basit, en kalitesizlerinden biri TikTok.

Ülkemizde mi kullanım amacından sapıtmış bir şekilde kullanılıyor yoksa gerçekten amaçsız bir sosyal medya uygulaması mı tartışılır ama bu uygulamaya karşı da hamleler gelmeye başladı.

Olur da Microsoft satın alımı gerçekleştirecek olursa, uygulama yapısının değişip değişmeyeceği de merak ediliyor. Belki kullanım farklılaştırılabilir ya da yeni denetimler gelebilir. Eylül ayına kadar bu durum netleşmiş olacak çünkü ABD’nin uygulamaya verdiği süre Eylül ayında doluyor.

Önceki İçerikiOS 14 Beta 4 Yayına Açıldı – Tespit Edilen İlk Değişiklikler
Sonraki İçerikYeni 27 inç iMac Özellikleri ve Fiyatı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?