Apple Spring Loaded Etkinliğinde Neler Tanıtacak?

0
229

Apple, 3 aydır merakla beklenen etkinliğini sonunda bugün düzenleniyor. Etkinliği Ocak ayından bu yana bekliyoruz. Haliyle merakımız artmış durumda. Ne ile karşılaşabileceğimiz konusunda çok fazla bilinmez var. Fakat yine de Spring Loaded etkinliği sırasında hangi ürünlerin tanıtılabileceği konusunda bazı ipuçlarımız var.

Özellikle bazı ürünler için sanıldığından daha fazla bilgiye sahibiz desek yeridir. Bu yazıda da ne beklediğimiz ve ne görebileceğimiz konusunda detayları ele alacağız. Tanıtımın hemen arkasından zaten yeni ürünler için bilgiler paylaşıyor olacağız ama gelin önde bir bakalım.

İlginizi Çekebilir: Sadece 1 KG Elma Siparişiyle iPhone SE 2020 Kazandı

Spring Loaded Etkinliğinde Gelecek Olan Ürünler

Şu ana kadar sızıntılara denk gelmiş olan ürünleri ve analistlerin açıkladığı bilgileri ele alacağız. Yer vereceğimiz bu seriler kesin olarak tanıtımda karşımıza çıkacak olan seriler demek doğru olmaz.

Yani bu listede yer alan ürünlerden tanıtılmayanlar da olabilir ek olarak tanıtılması beklenen seriler de olabilir. Detayı verdiğimize göre geçelim ürünlerin hangileri olduğu sorusuna.

Yeni iPad Pro Modelleri

Tanıtımda bir iPad modelinin geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Önemli olan nasıl bir iPad modelinin geleceğini bilmek.

Evet böyle bir seri gelecek ve kesin olarak sunulacak ama özellikleri neler olacak? İşte burada da hem tasarımsal açıdan hem de teknik özellikler açısından analistler tarafından verilmiş olan bazı bilgiler var. Önce tasarımdan başlayalım.

Yeni iPad Pro ve iPad Mini

Tasarım Nasıl Olacak?

Öyle çok önemli bir tasarım farkı söz konusu olmayacak. iPad Pro modelleri zaten beklenen tasarım dönüşümünü yakın zamanda geçirmişti. Tabletler kavisli kenarlar kullanmak yerine, daha düz kenarlı bir tasarım benimsemişti ve serinin gidişatının da bu yönde olacağı söylenmişti.

Yeni modelde de tasarım değişikliğine gidilmeyecek. Tasarım değişikliği yerine yine düz kasar kullanılacak. iPhone 12 modellerindeki yapı gelecek demek de doğru olabilir. Düz kasa tasarımı, aynı zamanda birazcık daha ince bir yapı demek oluyor onu da eklemiş olalım.

Kamera kısmına geldiğimiz zaman da yine bir değişim beklemiyoruz. Belki kameraların sayısında artış olabilir. Kameralar değil ama sensörlerde ek bir kullanım olabilir. Bu net değil. Ama onun dışında arka kısımda bir değişim beklenmiyor.

Ön kısma gelince çerçeve alanının birazcık daha ince olması bekleniyor ama bunun da çok fazla fark yaratması söz konusu olmayacaktır. Yine hemen hemen aynı çerçeve yapısıyla ekran gelecek.

Yeni iPad Pro ve iPad Mini

Ekran Özellikleri

En büyük değişimin beklendiği kısım ekran özellikleri kısmı. Bu zamana kadar kullanılan ekranlardan farklı olarak yeni modelde kullanılan ekran micro LED ekranı olacak. Micro LED ya da mini LED olarak geçen ekran, tabletin tasarımını çok değiştirmeden ekranı daha iyi hale getirecek.

Yeni ekran tipinin geçen sene kullanılan ekranlara göre biraz daha yüksek renk doygunluğu sunması beklenmekte. Bunun yanında ekranın enerji tasarrufu konusunda da daha iyi bir model olması beklentisi var.

Zaten Spring Loaded etkinliğinde başrol oynayan ürünler de dediğimiz gibi iPad serisi olacak. Ekran boyutuna gelince iki ayrı ekran boyutu karşımızda olacak. Bunlardan birisi 12.9 inç birisi de 11 inç ekran boyutu olacak.

Not: Burada önemli bir sorun olduğu konusunda da iddialar var. İddialara göre Mini LED ekranların tedarik kısmında sorunlar oluştu. Pandemi nedeniyle bazı sorunlar olduğu ve Apple’ın ekranları yetiştirmesinde sıkıntılar olabileceği iddia ediliyor.

Ama bir yandan da Apple’ın bu etkinliği daha fazla ertelemek istemediği söyleniyor. Sonucunda belki 12.9 inçlik iPad modelinin gecikebileceği iddia ediliyor. Spring Loaded etkinliğinin hemen sonrasında değil de birkaç ay kadar gecikmeli olarak 12.9 inç modelinin satışa sunulabileceği söyleniyor.

A14X

İşlemci

Yeni iPad Pro modellerinde işlemci kısmında da çok büyük bir değişiklik olacak. Performans konusunda serinin odak değiştirmesine neden olabilecek olan yeni bir işlemciye geçiş yapılacak. M1 serisine yakın bir performans gösterecek olan bir işlemcinin sunulacağı iddiası var.

Bu işlemcinin adının ise A14X olarak geçeceği söyleniyor. Saat hızları ne kadar değişir ya da saat hızlarının dışında grafik biriminde nasıl bir artı sunulur bilemiyoruz. Biraz bekleyelim görelim durumu söz konusu olacak.

RAM kısmında ise çok büyük bir değişiklik olmayacak. Ya 6 GB RAM olacak ya da 8 GB RAM olacak. Daha fazlasını beklememek lazım. Depolama alanında belki bir başka önemli değişiklik olabilir.

İşlemci sınıfı değişirken RAM konusunda da değişikliklerin olacağı bilgisi var. Belki 1 TB üzerinde bir şey görebiliriz. Bunun için de yine Spring Loaded etkinliğini beklemek en iyisi olacaktır. Kesin olarak bir şey söylememek lazım.

2021 iPad Pro

Kamera Özellikleri

Çok fazla bir değişim olması beklenmiyor. Yine LIDAR tarayıcının kullanılması ve yine çift ya da 3 kamera kullanılması söz konusu olabilir. Burada da önemli bir fark beklenmiyor. Zaten iPhone modellerinde bile kamera değişikliği yapılmamış durumda. iPad modellerinde mi yapılacak diyebiliriz.

Spring Loaded etkinliğinin başrol oyuncusu olarak beklendiği için iPad Pro modelinin üzerine biraz daha düşmüş olduk. Ama şunu belirtelim ki çok çok büyük değişiklikler beklemeyin. Zaten özellikleri de anlatırken söyledik.

Spring Loaded etkinliğinde tanıtılacak olan bir diğer ürünle devam edelim. Bu serinin de yine tanıtılmasına kesin gözüyle bakılmakta.

Yeni iPad Mini Tablet Serisi

iPad Pro serisinde yer alan tasarım yapısı Mini modelinde yok. Yeni seride de bunun değişmesi beklenmiyor. Yani yeni seride de yine aradaki tasarım farkı dikkat çekecek.

Pro modelleri daha düz ve ince bir kasaya sahipken mini modellerinde ise biraz daha kavisli bir yapı olacak. Ayrıca arka kısımda da kare şeklinde 3 ya da iki kameralı sistem değil de tek bir kamera yer alacak. Kamera konusunda da önemli bir değişim yok demek oluyor.

Ekran açısından değerlendirildiği zaman, yeni iPad Mini modelinde Micro LED ya da Mini LED kullanılması beklenmiyor. Ekran konusunda nasıl bir seçim yapılacağını Spring Loaded etkinliğine bıraksak daha iyi olacak.

Ekran boyutu konusunda ise bilgiler birazcık daha net desek yeridir. Ekran boyutu açısından seri 8.5 inçlik ekran sunacak. Tek bir ekran boyutunun karşımızda olacağını ve tek bir versiyonun geleceği düşünülüyor. Sadece farklı renk seçeneklerinin gelmesi beklenmekte.

Ekran ve tasarım derken iPad Mini modelinde işlemci de değişecek. Belki A14 serisine dahil olacak yeni bir işlemci mini modelinde kullanılmayacak. A13 işlemcilerin yeni bir versiyonu olabilir.

Pro modellerinde yer aldığı gibi bir işlemci olmayacak orası kesin. Kamera, depolama alanı, fiyat ve daha birçok bilgi yine Spring Loaded etkinliğine kalsın diyelim. Zaten bu konularda da çok fazla bilgi söz konusu değil.

Mini LED ekranlı iPad Pro

AirPods 3 Kablosuz Kulaklık

Spring Loaded etkinliğinin odak noktası iPad serileri olacak. Yeni iPad modellerinin hemen sonrasında geleceği söylenen bir başka ürün ise AirPods 3 modeli olacak. Hala tanıtılıp tanıtılmayacağı net olmayan kablosuz kulaklık, kesin olarak gelecek diyenlerin sayısı da çok.

Gelecek olursa yeni kulaklıklar için beklentiler de ortada daha önce bu konuda sızdırılan çok fazla bilgi vardı. Sadece iş bilgi ile de kalmadı. Sızdırılan bilgilerin yanında yeni kablosuz kulaklıklar için görseller de geldi.

Buna göre kablosuz kulaklık modeli, Pro serisinden bir tık daha küçük olacak. Kablosuz kulaklığın kutusu kısmında da yine çok daha küçük bir kutu tasarımı benimsenecek. Tam kulak içi olarak kullanılacağı da iddia edilen serinin aktif gürültü engelleme özelliğinin de olmayacağı söyleniyor.

Aktif gürültü engelleme teknolojisinin olmaması, belki kulaklıklar için fiyatın bir tık aşağı inmesine neden olabilir. Her ne kadar son sızıntı aksini gösteriyor olsa da fiyatlar için de Spring Loaded etkinliğini görelim diyorum.

AirPods 3

Yeni Apple TV Ürünü

Tablet, kulaklık derken bir sonraki ürünün de yeni Apple TV olacağı iddia edildi. Yeni Apple TV için özellik açısından çok önemli farkları barındırma durumu söz konusu olmayacak. Tasarım açısından hiçbir değişiklik beklenmiyor desek yeridir. Belki biraz daha mini ve biraz daha modern bir seri olabilir. Ama onun dışında gerçekten çok önemli bir değişikliği öngörmüyoruz.

Diğer kısımda ise özellikler açısından bazı farklılıklar olacak. Bu cihazda 120 Hz ekran yenileme hızına destek verilecek. Yani demek oluyor ki kare hızları artacak ve böylece Tv ürünün de iyi bir oyun keyfi elde edilebilecek.

Tabii ki bu sadece oyunlar için geçerli olacak ya da oyunlar için artı kazandıracak olan bir özellik değil. Film ve diziler için de çok daha iyi sonuçlar elde edilmiş olunacak.

Ayrıca bu yeni Apple TV sonrasında HDMI 2.1 desteğinin de gelmesi ve ek olarak da kumandanın değişmesi bekleniyor. Kumandanın değişmesi konusu, yine oyunlarla alakalı olacak.

Dediğimiz gibi bu TV serisi oyunlara biraz daha fazla önem veren bir TV serisi olacak. Değişecek olan kumandanın da oyunlara tam uyum sağlayacak bir kumanda olarak gelmesi söz konusu. Amazon desteği, Google desteği ve buna benzer destekler ise zaten bulunacak. Burada bir şüphe söz konusu değil.

Özellikle yeni serinin değişecek fiyatlarının nasıl olacağını da Spring Loaded etkinliğine bırakıyoruz.

Apple TV  Wi-Fi'ye bağlanmıyor

Yenilenen iMac Modelleri

Spring Loaded etkinliğinden sadece 2 gün kadar önce iMac modellerinin de yenileneceği ortaya çıktı. Zaten Apple ay içerisinde mevcut olarak satışta olan iMac modellerini bir bir satıştan kaldırmıştı.

iMac modellerinin yerini yeni bir ürün de eklenmemişti. İşte gelecek olan bu yeni modellerin Spring Loaded etkinliğinde duyurulması bekleniyor. Etkinlikte gelecek olan modellerin ise köklü bir değişikliğe adım atacağı konusunda bilgiler var. Buna göre bir kere seriye yeniden renk gelecek.

Daha renkli modeller sunulacak. Toplamda 6 rengin sunulması ve renklerin G3 modellerindeki renklere benzemesi bekleniyor. Bu konuda eskiye dönüş olacak demek daha doğru olur.

Seri hakkında bildiğimiz diğer detay ise şu ki bu modelde M1 serisi işlemciler kullanılacak. Zaten MacBook modellerinde ve Mac Mini modelinde yeni işlemcilere geçiş yapıldı. Şimdi de iMac modelleri için yeni işlemcilere geçiş yapılacak ve M1 serisi kullanıma alınacak.

Yeni serinin özelliklerinin nasıl olacağı konusunda, yani işlemci dışında kalan detayların nasıl olacağı konusunda çok bilgi yok. Ekran özellikleri ve gerisi için de bekliyor olacağız.

Sadece M1 işlemcinin gelmesi bile ne kadar iddialı bir model göreceğimizi kanıtlıyor. Belki de bu seriyle beraber M1 işlemcinin yeni neslini de görme şansımız olabilir. Neden olmasın diyelim.

2021 iMac

AirTags Akıllı Rozetler

Spring Loaded etkinliğinde bu da duyurulacak ama bunun artık pek bir esprisi kalmadı demek daha doğru olacaktır. Akıllı rozetler birçok marka tarafından sunuldu. Bu markalar arasında Samsung gibi bir rakip bulunuyor.

Apple’ın tanıtım için biraz geç kaldığını düşünebiliriz. Çok yeni bir teknoloji değil. Fakat yine de yeni bir teknoloji gibi değerlendirmeli ve nasıl farklılıklar sunulacağını da gözlemlenmeli. Temelde sunulacak olan sistem basit.

Bir akıllı rozet elde edeceğiz ve bu akıllı rozeti istediğimiz zaman konum olarak kontrol edebileceğiz. Bu şekilde de özellikle elektronik olmayan ürünlerin kaybolması önlenmiş olacak.

Apple AirTags

iOS 14.5 İşletim Sistemi

Spring Loaded etkinliğinin hemen sonrasında iOS işletim sistemi için de yeni güncellemenin yayınlanması beklenmekte.

Güncellemenin özelliklerinin neler olduğunu daha önce de paylaşmıştık. Muhtemelen güncelleme yayınlandıktan sonra, birkaç ufak değişiklik daha olacaktır. Performans testi karşılaştırmalarını da yine güncellemenin hemen ardından biz de paylaşacağız.

iOS 14.5

Şimdilik etkinlikten beklenenler bunlar. Yeni başka şeyler gelecek mi ya da farklı değişiklikler olacak mı bugün öğrenmiş olacağız.

Önceki İçerikSadece 1 KG Elma Siparişiyle iPhone SE 2020 Kazandı
Sonraki İçerikTanıtım Öncesinde Online Apple Store Kapatıldı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?