Apple Shazam’ı Satın Alıyor!

0
82

TechCrunch, Apple’ın görsel-işitsel kimlik uygulaması Shazam’ı satın almak için anlaşma imzalamaya yakın olabileceğini bildirdi.

TechCrunch’da Ingrid Lunden tarafından hazırlanan bir makaleye göre, Apple’ın son derece popüler müzik ve ses tanıma uygulaması Shazam’ı satın almaya çok yakın olduğu belirtildi.

Shazam, adını merak ettiğiniz bir şarkının, filmin veya reklamın ne olduğunu telefonunuzu ses kaynağına yakınlaştırarak genellikle birkaç saniye içinde gösteren bir uygulamadır.

İlgili iddia TechCrunch’ta şu şekilde aktarılıyor:

Anlaşmanın bu hafta sonu imzalanacağını ve Pazartesi günü açıklanacağını duyduk. Ancak bu her zaman değişebilir. Bir kaynak anlaşmayı 9 rakamlı olarak açıklıyor; Bir diğeri ise 300 milyon sterlin (401 milyon dolar) civarında. Ancak, duyduğumuz rakamların her ikisi de, 2015 yılında şirketin son fonlama turunda sahip olduğu 1,02 milyar dolarlık değerlemeden daha düşük.

Shazam temelde bir ses tanıma platformu olmasına rağmen, 1999’da ortaya çıktığı andan itibaren, bundan çok daha fazlası haline geldi ve artık birçok müzik akışı ve sosyal medya hizmetleri ile ilişkisi var. Lunden şöyle devam ediyor:

İlk günden beri çeşitli hizmetleri devreye soktu. Shazam’daki sanatçılar bu ünlü isimleri takip etmenizi ve hangi müziklerin Shazamlandığını görmenizi sağlıyor. Markanın artırılmış gerçeklik hizmeti, uygulamayla çektiğiniz resimlere dayalı içeriği keşfetmenize olanak tanıyor. Ayrıca Snapchat ve Apple’ın Siri gibi diğer uygulamaları ile entegre olabilir ve şu anda Spotify ve Apple Music gibi diğer müzik uygulamalarına çok fazla trafik gönderebilir. Bu tıklamalar satın alma işlemlerine dönüştüğünde Apple bundan yüksek gelirler elde edebilir.

Her durumda Shazam’ın popülerliği son yıllarda arttı ve Apple’ın şu andaki eğlence merkezli girişimlerine, müziğe ve AR’ye yönelik gelecek planlarına sorunsuz bir şekilde entegre olabilir.

Peki Apple Shazam’ı Satın Almalı mı?

Siri’ye “Hangi şarkı çalıyor?” diye sorduğunuzda, aslında cep telefonları için en eski servislerden biri olan Shazam’la konuşuyorsunuz. Bununla birlikte, Shazam, görsel-işitsel kimlik tespiti için mükemmel bir hizmet ve TechCrunch’tan Ingrid Lunden ve Katie Roof’un raporu doğruysa, resmen Apple şemsiyesi altına girdiğini görebiliriz.

Apple’ın Shazam’ın teknolojisini lisanslamaya devam etmek yerine satın alması mantıklı mı? Sonuçta Shazam ve Apple birkaç yıldır ortaklar. Shazam şu anda Siri’ye müzik tanıma güçlerini sunuyor. Ancak, Apple uygulamayı şirket içine alarak Shazam’ın arama teknolojisini ürünleriyle daha kapsamlı bir şekilde entegre etmek istiyor olabilir. Sesli arama, Apple TV’nin sesli komutlarıyla birlikte zaten çok büyük bir pazar ve cihazın yeteneklerini arttırmanın yanı sıra herhangi bir HomePod yetersizliğini gidermeye de yardımcı olacağını söyleyebiliriz.

Şirketin görüntü tanıma motorunun Apple’ın AR deneyimine nasıl bir yarar sağlayacağı sorusu da var: Shazam, müzikal üstünlüğüne ilaveten, ortak markalar için QR tarzı bir “genişletilmiş deneyim” sunuyor. Teknolojinin kendine özgü olmamasına rağmen, Apple’ın satın almasının bir parçası olarak mühendislik yeteneği burada gerçek gizli silah olabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Apple, Shazam’ı satın alacak mı, ya da almalı mı?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?