Apple, Shazam için Yolun Sonuna Geldi

Apple'ın Shazam servisini satın alması onaylandı. Bundan sonraki aşamalarda nasıl değişiklikler bekliyoruz?

0
104

Yeni akıllı telefonları gündemde olan Apple, uygulamalara ve servislere gösterdiği özeni arttırmaya başladı. Marka hem kendi servisleri için yeni adımlar atıyor hem de kullanıcıların en çok tercih ettiği servislere yatırımlar yapmaya başladı. Apple’ın bu alanda en büyük yatırımlarından biri ise Shazam olmuştu. Geçen yıl Aralık ayında Shazam servisini satın almasıyla gündeme gelen markanın, böylelikle rakiplerinin önüne geçmeye çalıştığını da daha önce aktarmıştık. Fakat her ne kadar satın alma duyurulsa da işlemler bir türlü tamamlanamamıştı. Şimdi ise Apple’ın beklediği açıklamalar geldi.

Shazam Tamamen Apple’ın Olacak

Apple’ın satın almayı tamamlayamamasının nedeni Avrupa Birliği Komisyonu tarafından satın almanın onaylanmaması olmuştu. Süreç he rekabet kurulları tarafından hem de komisyonlar tarafından incelemeye alınmıştı. Satın alma işlemi konusunda bazı endişeleri olduğunu açıklayan komisyon, doğrudan satın alıma izin vermemiş ve inceleme sürecini başlamıştı.

Shazam

Apple’ın bu süreç içerisinde ise Shazam servisinde çok önemli değişiklikler için adım atamayacağı haberleri gelmişti. Kısacası servisin tamamen satın alınmaması nedeniyle istenen değişiklikler uygulanamamıştı. Bu nedenle Apple içinde verilecek karar bir hayli önem kazanmıştı. Bu konuda karar ise sonunda açıklandı. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından çok yönlü olarak yapıldığı belirtilen incelemeler sonucunda, satın almanın herhangi bir aykırı durum içermediği açıklaması yapıldı.

Apple Music İle Yeni Ortaklıklar Başlayabilir

Rekabete karşı herhangi bir olumsuz durumun olması neticesinde satın almanın tam olarak yapılması için resmi onayda verilmiş oldu. Satın alım anlaşmasının onaylanmasından sonra, servis üzerinde Apple’ın da daha önemli değişikliklere adım atacağından söz ediliyor. Özellikle Apple Music ile Shazam arasında yeni bağlantılar kurulabilir gibi gözüküyor. İki servisin bir araya getirilerek nasıl değiştirileceği konusunda ise beklemek gerekecek. Bu konuda değişikliklerin zaman içerisinde netlik kazanması bekleniyor.

Önceki İçerikiPhone arka cam kırıldı. Ne yapabilirim?
Sonraki İçerikMac’e Dön Dönemi Sona Eriyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?