Apple şarj aletinin ve kablosunun sahte mi yoksa orijinal mi olduğu nasıl anlaşılır?

0
32809

Sahte Apple/iPhone şarj aletleri piyasada cirit atıyor. Binlerce lira vererek aldığımız iPhone’u sahte şarj aleti ile şarj etmek demek çoğu zaman şarj sorunları yaşamamıza, hatta bir süre sonra iPhone pilinin tamamen bozulmasına neden oluyor. Bir çok kullanıcı sahte iPhone şarj aleti ile orijinal iPhone şarj aletinin arasındaki farkları öğrenmek istiyor.

Ayrıca bakabilirsiniz: Sahte EarPods Apple kulaklığı nasıl anlaşılır?

Orijinal olmayan iPhone şarj aleti alırsam ne olur?

Sahte veya sertifikasız bir Apple şarj aleti kullanırsanız şu sorunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • iOS aygıtınız (iPhone, iPad vd..) hasar görebilir. Özellikle pil ömrünün azalması ve cihazda aşırı ısınma sorunu donanımsal arızaların oluşmasına neden olabilir.
 • Kablo kolayca hasar görebilir.
 • Bağlayıcı ucu düşebilir, çok ısınabilir veya aygıtınıza düzgün bir şekilde takılamayabilir.
 • Aygıtınızı eşzamanlayamayabilir veya şarj edemeyebilirsiniz.

Önbilgi: Tüm iPhone’ların şarj aletleri aynı mıdır?

Bu sorununm cevabını vermeden doğrudan konuya girmek, eksik bilgi vermek demekti. Bu yüzden öncelikle iPhone uyumluluk sorunu hakkında konuşalım:

5W orijinal iPhone adaptörü

Yukarıda gördüğünüz resim orijinal 5W iPhone adaptörüne ait.  Bu adaptör değişikliğe uğramadan aşağıda listelediğim tüm iPhone modellerinde kullanılıyor:

 

5W adaptorun uyumlu olduğu Apple ürünleri

Yukarıdan da görülebileceği gibi bu adaptör sadece iPhone’lar ile değil, iPad, iPod hatta Apple Watch’lar ile de kullanılabiliyor.  Fiyatı 89 TL.

Bu adaptörü kullanmanız için de şu kabloya ihtiyacınız var: Lightning – Usb kablo

Adaptör ile cihaz arasındaki veri ve güç alışverişi bu kablo ile sağlanır.

Lightning – Usb kablo ile de aşağıdaki cihazlarla veri ve güç transferi yapabilirsiniz. 1m olanının fiyatı 89 TL. (2018 Temmuz fiyatıdır.)

Bu kablonun uyumlu olduğu Apple ürünleri

Yukarıda yazan uyumluluk listelerinde görüldüğü üzere iPhone 5 öncesinde farklı bir şarj aleti kullanılıyordu.

Apple şimdilerde iPhone 5’in alt modelleri için aksesuar satışı yapmıyor. Ama online alışveriş sitelerinde halen bu ürünler bulunabiliyor.

Yukarıdaki resimden de görülebileceği gibi iPhone 4s ve öncesinde kablo farklıydı. Apple iPhone 5 ile birlikte Lightning teknolojini geliştirdi.


Sanırım yukarıda ki ön bilgiler ile artık iPhone şarj aleti dediğimizde neyi kastettiğimizi anlamışsınızdır:

iPhone şarj aleti = iPhone adaptörü + Data/güç kablosu

Sahte iPhone şarj aleti nasıl anlaşılır?

iPhone şarj aleti almak isteyenler için 2 seçenek söz konusu:

 1. Apple.com üzerinden satın almak. (Güvenli-pahalı yöntem)
 2. Diğer satıcılardan almak. (Güvensiz – hesaplı yöntem)

Yanlış bilinen bir konuya da sırası gelmişken açıklık getirelim: Orijinal Apple aksesuarı sadece Apple Türkiye tarafından satılmamaktadır. Zaten orijinal Apple aksesuarı da Apple ile anlaşmalı birçok fabrika tarafından, Apple’ın çizimlerine göre üretilir. Apple tarafından bu üreticiler; 3. parti lisanslı Apple aksesuarı üreticisi olarak isimlendirilir.

 • Kablo üzerindeki yazıyı paket üzerindeki ile karşılaştırın.

Aşağıdaki ifadeler Apple’ın resmi sitesinden alınmıştır:

Sahte veya sertifikasız kablo ve aksesuarları belirlemek için aksesuarın kendisini ve paketini dikkatlice inceleyin. Sertifikalı üçüncü taraf aksesuarların ambalajında MFi işareti yer alır:

Bazı aksesuarlarda ise MFi işaretinin daha önceki bir sürümü görülebilir:

Bir Apple Lightning – USB kablosunda, USB girişinden yaklaşık 18 cm’lik mesafede “Designed by Apple in California” ibaresi ile birlikte “Assembled in China”, “Assembled in Vietnam” veya “Indústria Brasileira” ibarelerinden biri bulunur. Bu metnin sonunda 12 haneli bir seri numarası görürsünüz.

Not: Yukarıdaki yazıyı ben iPhone ile birlikte gelen sertifikalı kablomda göremedim. 🙂

Bağlantı elemanlarını ve lazer baskıları karşılaştırma

Sahte veya sertifikasız Lightning aksesuarlarını belirlemek için Lightning bağlayıcısını, USB bağlayıcısını ve lazer baskıları kullanabilirsiniz. Aşağıdaki sertifikalı Apple aksesuarlarının resimleri ile sahte veya sertifikasız Lightning aksesuarlarının resimlerini karşılaştırın. Bu gördükleriniz sahte ürünlerden yalnızca birkaçıdır. Başka sahte ürünler de mevcuttur.

Lightning – USB kablosu, Lightning bağlayıcısı ucu

Burada Lightning – USB kablosunun Lightning bağlayıcısı ucuna ait birkaç örnek gösterilmiştir. İlk üç uç Apple markalıdır, diğerleri sahtedir veya sertifikasızdır.

Lightning – USB kablosu, USB bağlayıcısı ucu

Burada Lightning – USB kablosunun USB bağlayıcısı ucuna ait birkaç örnek gösterilmiştir. İlk dört uç Apple markalıdır, diğerleri sahtedir veya sertifikasızdır.

Aşağıda Lightning – 30 pimli Adaptör’e ait birkaç örnek gösterilmiştir. İlki Apple markalıdır, diğerleri sahtedir veya sertifikasızdır.

Burada Lightning – Micro USB Adaptörü’ne ait birkaç örnek gösterilmiştir. İlk adaptör Apple markalıdır, diğerleri sahtedir veya sertifikasızdır.

Yukarıdaki bilgiler Apple’ın sitesinden derlenmiştir.

Sahte bir Lightning to USB kablosunda, Lightning sonu sadece düşük kaliteli olma işaretleri göstermez, aynı zamanda USB ucuna da sahip olabilir.

USB girişi için kontrol etmeniz gereken birkaç şey:

 1. USB kabuk kilitlerinin kare yerine trapezoid (eş kenar yamuk) olduğundan emin olun.
  2. USB kabuk kilitlerinin konektörün kenarlarından eşit uzaklıkta olduğundan emin olun.
  3. USB temas noktalarının altın kaplamalı olduğundan emin olun.
  4. USB kabuğunun grenli veya pürüzlü olduğundan düz ve pürüzsüz olduğundan emin olun.
  5. USB kabuğunun herhangi bir girintiye veya yere sahip olduğu kablolardan kaçının.
  6. Kabuğun içindeki USB yalıtkanının düz ve çentikli veya girintili olmadığından emin olun.

Son söz

Binlerce lira vererek aldığınız telefonları orijinal olmayan Apple şarj aletleri kullanarak şarj etmeyiniz. Kısa sürede pil ömrünü tamamlayabilir. Pil değişimi genelde ücretli yapılır. 2018’in sonuna kadar 129 TL’ye kampanyalı değişse de, kampanya öncesinde pil fiyatı 300 TL’nin üzerindeydi. Muhtemelen 2019 sonrası yine o değerlere yükselecek.

AppleUzmani.net mağazamızda orijinal Apple şarj aletleri satışı yapıyoruz. Apple sertifikalı 3. parti üreticilerden direkt ithal edebildiğimiz için de daha uygun fiyata verebiliyoruz.

Herhangi bir sorun olması durumunda ürünümüzün arkasındayız. Değişim veya iade kabul ediyoruz. AppleUzmani.net mağazamıza gitmek için tıklayın. 

Orijinal iPhone şarj aletleri için tıklayın.

 

Önceki İçerikiOS 11.4.1 Final Sürümü Yayınlandı! Pil Sorunu Çözüldü Mü?
Sonraki İçerikiPhone X Üretimi Durduruldu İddiası
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?