Apple, Sahte Ürünlere Karşı Savaş Başlattı

0
3679

Çakma, replika, birinci sınıf taklit ve buna benzer daha nasıl bir takı eklerseniz ekleyin, teknoloji dünyasında ciddi bir sahte ürün sorunu var. Popüler markaların ürünleri taklit edilerek sahte ürünler sunuluyor ve binlerce hatta milyonlarca kullanıcı bu şekilde mağdur ediliyor.

Doğal olarak markalar sahte ürünleri ya da taklit ürünleri satanlara karşı da bir savaş halinde. En etkili savaşı veren firmalarda ilk sırada yer alan ise Apple. Bu konuya çok önem veren marka, sahte ürünlerin kullanımını engellemek için ürünlerine bu konuda bazı sınırlamalar bile ekliyor.

Mesela telefona sahte bir ekran takıldığı zaman uyarı veriyor ya da benzeri önlemler alınıyor. Fakat öğrendik ki markanın savaşı çok daha ciddi bir şekilde devam ediyor. Markanın sadece geçen sene için yaptığı çalışmaların verileri paylaşıldı ve mücadele ne kadar büyük ortaya çıkmış oldu.

İlginizi Çekebilir: Huawei, Samsung ve Apple’dan Gelir Etme Peşinde

Apple, Sahte Ürün Satışlarını Engellemek için Bir Birim Kurdu

Firma sahte ürünlerin satışlarını engellemek için özel bir izleme birimi kurmuş durumda. Sürekli sosyal medya satışlarını takip eden ve e-ticaret sitelerini kontrol eden birim, sahte ürün satışı yapanları durduruyor.

Uzun süredir uygulandığı söylenen çalışmanın geçen sene nasıl sonuçlar verdiği konusunda da bilgiler paylaşılmış durumda.

Buna göre Apple geçen sene, sadece Instagram ve Facebook üzerinden satılan 1 milyonun üzerinde sahte ürün satışını durdurdu.

Bu sadece Instagram ve Facebook üzerinden yapılan satışlar için geçerli olan bir rakam. 1 milyon sahte ürünün satışı engellenirken, e-ticaret sitelerine de bu konuda çok sayıda bildirim yapıldığı söyleniyor.

Apple sahte ürünlere

Apple’ın oluşturduğu birim ne kadar etkili olacak göreceğiz bilmiyoruz ama bu konuda üretim aşamasında önlem almak gerekiyor. Firma ne yaparsa yapsın bir şekilde sahte ürünlerin satışı devam ediyor.

Özellikle şarj cihazlarında sahte ürünlerin satılması ise kullanıcıların canını riske atıyor. Defalarca sahte şarj cihazı yüzünden alev alan akıllı telefonların haberini yaptık.

Apple’ın çalışmaları bunu ne kadar engelleyecek göreceğiz. Belki markanın öz eleştiri yapması gerekiyordur. Aksesuarlardaki fiyatları düşürmekte çözüm olabilir. 🙂

Önceki İçerikHuawei, Samsung ve Apple’dan Gelir Etme Peşinde
Sonraki İçerikTwitter, iOS Sürümü için Önemli Bir Güncelleme Hazırlığında
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?