Apple Sağlık Sistemi Detaylanmaya Başladı

0
62

Teknoloji devi Apple, birçok yeni alana açılmaya başladı. Son olarak Tim Cook tarafından Apple Car sisteminin de doğrulanmasıyla beraber Apple’ın neredeyse hemen her alanda kendisini göstereceğini de görmüş olduk. Teknoloji devinin dahil olduğu tüm bu alanlara ek olarak artık Apple’ın günlük yaşama doğrudan etki edecek olan teknolojiler üzerinde de çalışmalar yaptığını biliyoruz.

Gelen son bilgilere bakacak olursak teknoloji devinin bu kez sağlık alanına giriş yaptığı da belirtiliyor. Apple’ın sağlık alanına girdiğini gösteren yeni teknolojinin detayları da ortaya çıkmaya başladı. Peki yeni sistemde nasıl bir kullanım öne çıkacak?

iPhone Sağlık Takibi Yapacak

Apple’ın yaptığı çalışmalara göre artık kullanıcıların iPhone üzerinden sağlık takibi yapmalarının da önü açılacak. Sağlık takibi dediğimiz zaman akla Apple Watch akıllı saatlerinde kullanılan sistem gelmesin. Yeni teknolojide bir nevi iPhone akıllı telefonlar, kullanıcıların sağlık kartları haline gelecek. Hastaneye gittiğinizde tahlilleriniz, doktorlarınızın sunduğu raporlar, ilaçlarınız kısacası tüm sağlık geçmişinizin iPhone telefonlara yüklenmesi sağlanacak.

iPhone Sağlık Takibi

iPhone telefonlara yüklenen sağlık verileri ise tüm diğer sağlık sistemleriyle de eşleştirilebilecek. iPhone için geliştirilecek olan sağlık iTunes uygulaması benzeri bir sistemin kullanımını göreceğiz. Sistemin diğer bir artısı ise doktorlarınıza da doğrudan rapor gönderebiliyor olmanız olacak. Sağlık verilerinize istediğiniz takdirde tüm doktorlarınız ulaşabilecek. Böylelikle hastalar hem zamandan tasarruf sağlamış olacak hem de çok raporlar çok daha kolay incelenebilecek.

Apple’ın şimdilik yeni teknoloji için hastanelerle anlaşmalarına devam ettiği belirtiliyor. İlk olarak tabi ki Amerika’da kullanıma girecek olan sistemler için pilot hastanelerin tercih edileceği belirtiliyor. Hastana veri tabanlarıyla, yani hastanelerle beraber ortak yürütülecek olan projenin ne zaman hayata geçeceği ve hangi cihazları kapsayacağı konusunda ise bir açıklama yapılmış değil.

Şu an için sadece Apple’ın çalışmalarına devam ettiği ve Amerika genelinde testlere başladığı da belirtiliyor. Söz konusu teknolojinin diğer bölgelerde de kullanıma giriş girmeyeceği konusunda markanın yapacağı açıklamaları beklemek gerekecek. Detaylar şu an bu kadar ile sınırlı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?